10 Adımda Metabolizma Hızlandırma

By | 08/01/2016

Hareketsiz bir yaşam sürmek, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olmamak gibi etkenler ne yazık ki metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Bu yazımızda en etkili metabolizma hızlandırma yollarından bahsettik.

Metabolizma insan vücudunun fiziksel aktivitelerini sürdürmesi ve yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirmesi için gerekli enerjiyi sağlamasıdır. Bu enerji kalori yakılarak sağlanır. Metabolizma ne kadar hızlı çalışırsa o kadar fazla kalori yakılır.

Metabolizma hızlandırma yolları

Metabolizma hızlandırma yolları

Hangi hareketle ne kadar kalori yaktığınızı ‘En çok kalori yaktıran spor ve hareketler‘ yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Metabolizma hızlandırma bu yüzden önemlidir. Ancak sürekli olarak şekerli ve yağlı sağlıksız katkılı gıdalarla beslenilir, düzenli egzersiz yapılmaz ve gün içinde hareketsiz bir yaşam sürülürse metabolizma hızlı düşer. Bu durumda olması gerekenden çok daha az miktarda kalori yakılır. Böylece kişi giderek kilo almaya başlar.

Eğer yaşam tarzında doğru değişiklikler yapılırsa, kişi doğru ve sağlıklı seçimleri hayat boyu sürecek alışkanlıklar haline getirirse metabolizma hızlanır. Vücut daha etkin çalışır. Fazla miktarda kalori yakarak zayıflama ve forma girme hedeflerine daha kolay ulaşılır.

Metabolizma Hızlandırma Yolları

1. Yeteri kadar yemek yeyin

Kilo vermek amacıyla oldukça az miktarda yemek yiyor olabilirsiniz. Bu durumda çok az kalori aldığınız için vücut ihtiyacı olan kalori miktarını elde etmek için kasları kullanır. Kas kütlesindeki kayıp ise direkt olarak metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Vücutta yakılan kalori sayısında belirgin bir düşüş olur.

Zayıflamak için çok az yemek yemek yanlış bir yaklaşımdır. Zayıflamak istiyorsanız bol lif, bol su, yeteri kadar protein, yağ ve karbonhidrattan oluşan dengeli bir beslenme düzenine uyulması gerekir. En çok lif içeren yiyecekler için: Lifli gıdalar nelerdir?

Bu şekilde sağlıklı besinlerle beslenildiğinde vücudun ihtiyacı olan besin maddeleri dışarıdan yiyecekler vasıtasıyla sağlandığı için kas kütlesi azalmaz, metabolizma hızlanır ve kalori yakımı artar. Bu süreç düzenli egzersizle kas kütlesi artırılarak desteklenirse metabolizma hızında daha fazla artış görülür. Metabolizma hızlandırma başarılı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştiği için kilo verilmeye başlanır.

2. Saf zeytinyağı kullanın

İnsan vücudu düzgün bir şekilde çalışabilmek için protein, vitamin, minerale ihtiyaç duyduğu kadar sağlıklı yağlara da ihtiyaç duyar. Eğer öğünlerde sağlıklı yağlara yer verilirse iştah kontrolü daha kolay sağlanır ve metabolizma hızlanır. Zeytin yağı ölçülü miktarda tüketildiğinde sağlık için çok faydalıdır ve vücudun kalori yakmasına yardımcı olur. Metabolizma hızlandırma için salata ve yemeklerinizde zeytinyağı kullanın.

Diyet salata tarifleri ve kalorileri

3. Kas kütlenizi artırın

Dinlenme halindeyken bile vücut kalori yakmaya devam eder. Bu yakılan kalorilerin %75 kadarı hayati fonksiyonları sürdürerek canlı kalmak için harcanır. Metabolizmayı hızlandırma yollarından biri kas kütlesini artırmaktır.

Böylece günlük yakılan kalori miktarında artış olur. Araştırmalar ağırlık çalışması yapıldığında kaslarda sonraki 48 saat boyunca fazla kalori yakımının devam ettiğini tespit etmiştir. Metabolizmayı hızlandırmak için en iyi yöntemlerden biri doğru egzersizleri düzenli olarak yaparak kas kütlesini artırmaktır.

4. Yeşil çay için

Gün içinde dikkatinizi toplamak, konsantrasyonunuzu artırmak için siyah çay ya da kahve içiyorsanız bir de yeşil çayı deneyin. Yeşil çayda da kahve ve siyah çayda olduğu gibi kafein bulunur.

Metabolizma hızlandırma için yeşil çay ideal içecektir. Çünkü yeşil çayda vücut sıcaklığını artırarak metabolizmanın hızlanmasını sağlayan fenol isimli bileşenler bulunur. Yeşil çay aynı zamanda tam bir antioksidan deposudur.

Yeşil çayın faydaları

5. Günlük yeterli protein alın

Egzersizle kas kütleniz artıkça metabolizmanız hızlanır ve yaktığınız kalori miktarı artar. Ancak kas kütlesindeki artışı desteklemek için yeterli miktarda protein almak şarttır. Yeterli protein alınmadığında enerji elde etmek için kas kütlesi kullanılabilir. Bu durumda metabolizma tekrar yavaşlayacaktır.

Yapılan egzersiz yoğunluğuna ve çeşidine bağlı olarak günlük yeterli miktarda proteinle beslenilmelidir. Bu şekilde metabolizma hızlandırma hedefine ulaşılabilir. Ayrıca proteinlerin sindirimi diğer besinlerin sindirimine göre daha uzundur ve daha fazla kalori gerektirir. Bu yüzden metabolizmayı hızlandırmak için yeteri kadar protein tüketmek önemlidir.

Yüksek protein diyeti ile zayıflama

Metabolizmayı hızlandırmak için yeterli sıvı alın

6. Daha fazla su için

Vücut fonksiyonlarının düzgün biçimde çalışması için bol miktarda suya ihtiyaç vardır. Eğer yeterli miktarda su içilmez, su oranı az gıdalarla beslenirse su seviyesi düşer ve buna bağlı olarak metabolizma yavaşlar. Sağlıklı kalabilmenin ilk şartı günlük yeterli su içmektir.

Yapılan araştırmalarda günlük 8 bardak su içen kişilerin vücudunda yakılan kalori miktarının, günlük 4 bardak su içen kişilerin vücudunda yakılan kalori miktarından daha fazla olduğunu tespit etmiştir. Metabolizmayı hızlandırmak için daha fazla su için.

Yeterince su içmediğinizi gösteren 11 işaret

7. Stresten uzak durun

Yapılan bilimsel araştırmalarda yoğun stres altında kalan kişilerin metabolizmasının yavaşladığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca stres altındayken farkında olmadan aşırı şekerli ve yağlı atıştırmalıklar daha fazla tüketilir. Bu da vücuttaki yağ oranının artmasına ve kilo almaya sebep olur.

Uzmanlar metabolizmanın güçlü bir şekilde çalışabilmesi ve stresi yenmenin en etkin yollarından birinin gülmek olduğunu söylüyor. Stres hormonlarını pozitif tavrınızı koruyarak ve gülerek kontrol altına alabilir, metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

8. Yemeklerinizde baharatlara yer verin

Acı kırmızı biber, köri, zencefil gibi bazı baharatların metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Metabolizma hızlandırma için karabiber ve hardalı da kullanabilirsiniz. Eğer alerjik bir durumunuz ya da mide probleminiz yoksa metabolizmayı hızlandırmanın en kolay yollarından biri yemeklerde baharat kullanmaktır.

9. Mutlaka kahvaltı yapın

Araştırmalar kahvaltı yapan kişilerin yapmayanlara göre daha az kalori tükettiği ve daha fazla kilo verdiğini gösteriyor. Kahvaltı yaparak vücudunuzun uzun süre aç kalmasını engellemiş olursunuz. Çünkü vücut uzun süre aç kaldığında metabolizma yavaşlar, kalori yakımı azalır.

Aynı şekilde öğün atlamak da metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Metabolizma hızlandırma ancak gün içinde düzenli ve dengeli beslenildiğinde olur.

10. Erken yatın

Hergün yeterli ve kaliteli uyku uyumak sağlığı korumak ve metabolizma hızlandırma için şart. Eğer yeterli uyku alınmazsa metabolizma yavaşlar. Buna bağlı olarak yakılan kalori miktarı da belirli oranda azalır.

Uykusuzluk daha fazla yemek yemeye ve kilo almaya yol açar. Vücudun düzgün ve dengeli çalışabilmesi ve metabolizmanın hızlanması için yatağa erken gidin, kaliteli gece uykusu alın.

Günde kaç saat uyumalı?

One thought on “10 Adımda Metabolizma Hızlandırma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *