100 Kalorinin Altında 10 Sağlıklı Atıştırmalık

By | 15/08/2016

Gün içerisinde yemeğe daha saatler varken baş gösteren mide kazıntısı yüzünden işinize odaklanamadığınız oldu mu? Ya da canınız aniden tam bir kalori bombası olan çikolatalardan mı çekti?

Çabuk acıkmaktan ya da bir türlü bitmeyen atıştırma isteğinizden kurtulamıyorsanız fazla kilolarla da başınız dertte olabilir. Çözüm az kalorili sağlıklı atıştırmalıklar tüketmekte.

100 kalorinin altında 10 sağlıklı atıştırmalık

100 kalorinin altında 10 sağlıklı atıştırmalık

Eğer yemeklerden kısa süre sonra tekrar acıkmaktan şikayetçiyseniz yediklerinizi gözden geçirmenizde fayda var.

Karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler tükettiyseniz, bu yiyecekler çok hızlı bir sürede sindirilir. Kan şekeriniz birden aşırı yükselir ve hemen ardından da düşüş gösterir. Bundan dolayı yemek yedikten çok kısa bir süre sonra midenizdeki boşluğu hisseder ve acıkırsınız.

Atıştırmalık olarak tüketilen abur cubur tarzı aşırı kalorili yiyecekler ya da gün içinde öğün aralarında içilen şekerli ve asitli kutu içecekler de kan şekeri düzeyinizde aynı değişime sebep olur.

Taze sıkılmış bile olsa posasız ve şekerli bir meyve suyu da aynı etkiyi yapabilir.

Sağlıklı Atıştırmalıklar

1. Yaban mersini

Temin etmesi ve yanınızda taşıması en kolay az kalorili yiyeceklerden biri yaban mersinidir. Bir fincan yaban mersini yalnızca 85 kalori içerir. Yaban mersini lif bakımından zengindir. İçerisinde bol miktarda K ve C vitaminiyle, kansere karşı koruyucu olarak görev yapan antosiyaninler bulunur. Yaban mersinini yoğurt ya da bir miktar badem ile tüketebilirsiniz.

Yaban mersininin faydaları nelerdir?

2. Ahududu

Atıştırmalık kolay tarifler içerisinde en çabuk hazırlanan yoğurt ve meyve karışımlarıdır. Uzun süre tok tutan, içeriğinde protein de barındıran, tam bir vitamin, mineral ve antioksidan deposu bir sağlıklı atıştırmalık istiyorsanız yarım fincan yoğurt ile aynı miktarda ahududuyu karıştırarak tüketin. Bu az kalorili yiyecek size aynı zamanda 187 mg kalsiyum sağlayacak.

3. Yumurta

Diğer az kalorili sağlıklı atıştırmalıkların hiç biri besin değeri açısından yumurtayla yarışamaz. Bir yumurta sadece 77 kaloridir ve bol miktarda B vitamini, D vitamini, A vitamini, kolin, folik asit ve diğer besleyici maddeleri içerir. Yumurtada protein ve sağlıklı yağlar bulunur. Kahvaltıda ya da ara öğün olarak haşlanmış bir adet yumurta yiyerek uzunca bir süre tok kalmayı garantileyebilirsiniz.

Doldurulmuş Yumurtalar

4. Badem

Eminiz bademi en sağlıklı besinlerin bir araya getirildiği pek çok listede görüyorsunuzdur. Bunun sebebi bademin son derece besleyici bir az kalorili yiyecek olmasıdır. Bademde lif, protein, kalsiyum ve E vitamini bulunur. Bademi çantanızda ya da iş yerinde çekmecenizde kolayca bulundurabilir ve sağlıklı bir ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Her gün 4 badem yemenin 7 faydası

5. Avokado

Avokado kalp dostu doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir meyvedir. Kan basıncının dengede tutulmasına yardım eden potasyum avokadoda bol miktarda bulunur.

İşte size yalnızca beş dakikada hazırlayabileceğiniz 100 kalorinin altında bir sağlıklı atıştırmalık tarifi: Tam tahıllı incecik krakerlerin üzerine avokada püresi sürün ve gönül rahatlığıya tüketin.

Avokado nasıl yenir?

6. Kiraz

Son derece lezzeti olan yaz meyvesi kiraz A vitamini ve C vitamini kaynağıdır. Bol miktarda lif içerir. Bir fincan kiraz yaklaşık 90 kaloridir. Kirazda da tıpkı yaban mersini ve ahududu gibi kansere karşı koruyucu olan antosiyaninlerle, iltihabı azaltan ve kolesterol seviyesini düşüren antioksidanlar bulunur.

7. Peynir

Açlığınızı bastıracak az kalorili yiyeceklerden biri de peynirdir. Lor peyniri gibi az yağlı ve az tuzlu bir peynir çeşidini öğün aralarında sağlıklı atıştırmalık olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Peynir protein içeriğiyle uzun süre tok kalmanızı sağlar ve iyi bir kalsiyum, B12 vitamini ve fosfor kaynağıdır.

Keçi peynirli salatalık ruloları

8. Bitter çikolata

Eğer canınız tatlı yemek istiyorsa bir parça bitter çikolatayı ağzınıza atın. Bitter çikolatayı az kalorili yiyecekler kategorisinde keyifle tüketebilirsiniz. Bu sayede bol şekerli, hamurlu, şerbetli ya da kremalı bir tatlı tüketip fazladan kalori alarak suçluluk duygusuna kapılmaktan kurtulmuş olacaksınız.

Bitter çikolata kan basıncını düşürmeye yardım eder. Beyin için oldukça faydalı bir yiyecektir. Ayrıca kolesterol düzeyinin de dengede tutulmasında rol oynar. Bitter çikolatanın en faydalı özelliklerinden biri de antioksidan zengini olmasıdır. 100 kalorinin altında bir sağlıklı atıştırmalık olan bitter çikolatanın kakao oranının en az %70 olmasına özen gösterin.

9. Patlamış mısır

Sağlıklı atıştırmalık tarifleri arasında en kolay olanlarından biri patlamış mısırdır. Patlamış mısır -yağsız hazırlanmak kaydıyla- bilinen en klasik az kalorili yiyecektir. Üç fincan kadar patlamış mısır sadece 90 kaloridir.

Patlamış mısır sağlık için son derece zararlı serbest radikalleri nötralize eden polifenol adlı antioksidanı içerir. Böylece sizi kalp hastalıklarına karşı korur. Yağsız ve tuzsuz olarak hazırlanmış patlamış mısırı ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

10. Tatlı patates

Tatlı patates beta karoten ve magnezyum kaynağıdır. Hem lezzetli hem de az kalorili bir sağlıklı atıştırmalık olan tatlı patates C vitamini kaynağıdır. Uzun süre tok tutucu özelliği vardır. Yarım pişmiş tatlı patates yaklaşık 50 kalori kadardır.

İştahınızı kontrol edemiyorsanız…

Uzun süre doygunluk sağlamak istiyorsanız öğünlerinizde protein, sağlıklı yağlar, bol miktarda lif ve aşırıya kaçmamak şartıyla biraz da karbonhidrat içeren tabaklar hazırlayarak tüketmelisiniz. Kilo alma endişesinin önüne geçmek için az kalorili yiyecekler tercih etmelisiniz.

Eğer yeteri kadar vitamin, mineral ve diğer sağlıklı gıda maddelerini tüketirseniz iştahızını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Aksi durumda canınızın sürekli abur cubur tarzı atıştırmalıkları çekmesine engel olamazsınız.

Protein ve lif içeren gıdaların sindirimi diğer yiyeceklere göre daha uzun sürer. Bunun anlamı protein ve lif ağırlıklı beslendiğinizde mideniz uzun süre dolu kalır ve kendinizi tok hissedersiniz.

İştahı kontrol etmenin yolları

Bununla beraber sofraya oturulduğunda aşırı yemek yemenin öne geçmenin en iyi yollarında biri az ve sık yemek yemektir. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin arasında mutlaka birer ara öğün tüketmelisiniz.

Az kalorili yiyeceklerden oluşan ara öğün tüketme alışkanlığı kazanırsanız aşırı şekerli ve yağlı abur cuburlardan kolaylıkla uzak durabilirsiniz. Kısa sürede hazırlayacağınız atıştırmalık kolay tariflerle sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek vücudunuza gereksiz kalori alımını engelleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *