60 Saniye İçinde Uykuya Nasıl Dalınır?

By | 16/09/2017

Çeşitli sebeplerle uykusuzluk sorunu yaşayanlar için bulunmuş uykuya dalma teknikleri arasında bu güne kadar belki de en basit ve en etkili olan teknik sadece ortalama 60 saniye sürüyor. 

Bazen yatağa yattıktan dakikalar hatta saatler sonrasında bile hala uyanık ve çaresiz bir şekilde uykuya dalmaya çalışırız. Uykusuzluk bazılarının başına ara ara gelse de çoğu insan devamlı olarak bu problemden yakınmakta.

Uykuya Nasıl Dalınır

Uykuya Nasıl Dalınır

Yeterli ve kaliteli gece uykusu uyunamadığında bu durum çalışma yaşamına, aile ve arkadaşlarla ilişkilere ve kişinin genel sağlığına olumsuz etkilerle yansır. Uykusuzluk sınavlarda başarısızlığa, huzursuzluk ve kavga etmeye, sık hata yapmaya ve iş kazalarına neden olabilir.

İyi alınmış bir uyku ile daha iyi çalışan bir zihin elde edilir. Dikkati toplamak, konsantre olmak, hesap yapmak gibi işler daha rahat ve hatasız başarılır. Bu yüzden uykusuzluk sorununa çözüm araştırılmalı, uykuya dalma teknikleri arasından uygun olanı seçilerek düzenli olarak uygulanmalıdır.

Stres belirtileri: Stresin vücuttaki etkileri

Uykusuzluğa kesin çözüm

Kimileri yastığa başını koyar koymaz uykuya dalar. Buna karşılık, kimilerinin de uykuya dalması için en az bir saatlik zaman dilimi geçmelidir. Uykuya dalmak için yatakta sağdan sola, soldan sağa dönmek, kalkıp dolaşarak ya da bir bardak su içerek yeniden yatağa dönmek gerekebilir.

Uykusuzluğa ne iyi gelir dendiğinde genellikle tavsiyeler rahatlatıcı bitki çayları içmek ya da ılık banyo yaparak gevşemeyi sağlamak üzerine verilir.

Ancak yoğun baskı altındaki insanlar bu şekilde rahatlamayı biraz zor bulabilir. Bu durumda uykusuzluk sorununa çözüm olarak başka yöntemler denenmelidir. İşe yarayan uykusuzluğa çözüm yöntemi herkeste farklı olacaktır.

Uykuya daha kolay dalmak için ayrıca yoga, meditasyon gibi yollara da başvuranların sayısı az değil. Aşağıda uykuya dalmayı zorlaştıran etkenleri listeledik. Bu etkenleri ortadan kaldırmak uykusuzluk sorununa çözüm olarak bir parça katkı sağlayabilir.

Örneğin gün içinde fazla çay kahve içen biri kafeini azaltarak işe başlayabilir. Ya da uyku zamanından en az bir saat önce cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik cihazları kapatmak uykusuzluk sorununa bir çözüm olabilir.

Uykuya dalmayı zorlaştıran genel faktörler:

 • İş ya da aile yaşamında karşılaşılan baskı
 • Yoğun stres
 • Aşırı çay kahve içme alışkanlığı
 • Yatma zamanında cep telefonu, tablet, televizyon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlarla çok fazla vakit geçirme
 • Yatak odasının çok sıcak ya da çok soğuk ve aşırı gürültülü olması
 • Ağır bir yemek yemiş olmak
 • Düzenli uyku saatlerinin olmayışı

Günde kaç saat uyumalıyız?

Eğer böyle durumlardan birini yaşıyorsanız ve düzenli uyku saatlerinizin olmasını istiyorsanız, sadece 60 saniye içinde uykuya nasıl dalınır tekniğini öğrenerek uygulayabilirsiniz.

Bu teknik sadece nefes alıp vermeyi kontrol ederek yapılıyor. Tekniğin amacı beynin rahatlamasını sağlamak, kalp atış hızını yavaşlatarak kolayca uykuya geçmenize yardımcı olmak.

Göz kanlanması nasıl geçer?

60 Saniye içinde uykuya nasıl dalınır?

Uykusuzluğa ne iyi gelir merak edenler için 60 saniyede uykusuzluğa kesin çözüm niteliğinde bir teknik geliştirildi. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışma sonucu ortaya çıkan bu uykusuzluğa kesin çözüm tekniği oldukça basit.

Gece yatağa yattıktan saatler sonra bile hala dönüp duranlar, uykuya dalmak için uzun süre beklemekten bıkmış olanlar ve kolayca kendini uykunun kollarına bırakmak isteyenler, bu güne kadar çok çeşitli uykuya dalma teknikleri denemiş olabilirsiniz. Ancak aşağıdaki kısa sürede uykuya nasıl dalınır tekniği bu sefer sizi hedefinize ulaştıracak nitelikte olabilir.

60 saniyede uykuya nasıl dalınır:

 • 4 Saniye boyunca burnunuzdan nefes alın.
 • Aldığınız nefesi 7 saniye boyunca tutun.
 • Son olarak tuttuğunuz nefesi tam 8 saniyede yavaşça verin.
 • Bu döngüyü 3 defa tekrar edin.

Uykuya nasıl dalınır her insanda işe yarayan farklı yöntemler olabilir. Herşeyden önce yatağa yatmadan önce vücudun ve zihnin gevşeyerek rahatlamasına engel olan faktörler ortadan kaldırılmalıdır.

Bunların başında günümüzde artık kaçışın pek mümkün olmadığı elektronik cihazlar gelir.

Belki de sadece yatmadan birkaç saat önce cep telefonu, diz üstü bilgisayar, televizyon, tablet gibi tüm elektronik cihazları kapatmak uykusuzluğa kesin çözüm olacaktır.

Buna ek olarak uykusuzluğa ne iyi gelir, papatya çayı gibi sakinleştirici etkisi olan bitki çayları ya da gevşemenizi sağlayan ılık banyolar deneyebilirsiniz.

Akşam yemeğini erken yiyerek uyku vaktinde midenin rahat olmasını sağlamak da bir başka yöntemdir. Buna ek olarak net sonuç alabileceğiniz uykusuzluğa kesin çözüm niteliğinde teknik ise yukarıda açıkladığımız 60 saniyede uykuya nasıl dalınır yöntemidir.