7 Adımda İç Huzuru Sağlayın

By | 24/09/2016

Son dönemde kendinizi normalden daha gergin, sinirli ya da huzursuz mu hissediyorsunuz? İş yerinizde ya da aile içinde git gide artan sorumlulukların altında ezildiğinizi mi hissediyorsunuz?

Kronik stres yaşıyor olabilirsiniz. Ancak stresle başa çıkıp iç huzurunuzu yeniden sağlayarak eski mutlu günlerinize geri dönmeniz imkansız değil.

İç huzur nasıl sağlanır

İç huzur nasıl sağlanır

Tüm zamanınızı oradan oraya koşuşturarak geçiriyor olabilirsiniz. Gün içinde yatağa gidip de yastığa başınızı koyana kadar bir dakika durup dinlenmeye zamanınız olmayabilir.

Bütün bu yoğunluk içerisinde yetiştirilmesi gereken işler, sizi zorlayıp yıpratan çevresel faktörler, ekonomik zorluklar, aileniz ya da çevrenizdeki diğer insanların sizden beklentileri üzerinizde oldukça fazla baskı yaratıyor olabilir.

Durup dinlenmeden, kendinize biraz olsun zaman ayırmadan günler geçirmek zihinsel ve fiziksel olarak zayıf düşmenize sebep olur.

Tüm bu zorlayıcı etkilere uzun süre yoğun bir şekilde maruz kalmak kronik strese davetiye çıkartır. Stres çok yoğun bir şekilde yaşandığında iç huzur yok olur ve hatta fiziksel rahatsızlıklar bile ortaya çıkabilir.

Bu yüzden iç huzuru sağlamak için stresle başa çıkmak gerekir. Yaşadığınız stresi yönetebildiğiniz takdirde sizi zorlayıp üzerinizde baskı yaratan her türlü durumla daha kolay bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

İç huzur nasıl sağlanır?

1. Kendinize zaman ayırmalısınız

Stresle başa çıkmak iç huzuru sağlamanın ilk adımıdır. Bunun için kendinize zaman ayırmalısınız. Stresle başa çıkmak için haftada bir gün masaj yaptırmaya ya da uzun bir tatile ihtiyacınız yok. Pahalı aktivitelerle iç huzuru satın alamazsınız. Yoğun stresle baş etmek ve biraz sakinleşmek için gün içinde en az yirmi dakikalık bir süreye ihtiyacınız var.

Kendinizi dinlemek, beyninizi ve ruhunuzu dinlendirmek için her türlü dikkat dağıtıcı çevresel etkenden uzak, sakin bir ortamda yalnızca yirmi dakika geçirin.

Bu sizin zorluklarla mücadele etmeniz ve aynı zamanda iç huzurunuzu muhafaza etmeniz için ihtiyacınız olan bir aktivitedir. Bu yirmi dakikalık meditasyon zihninizi temizlemenize ve enerjinizi yeniden toplamanıza yardımcı olacaktır.

10 Doğal depresyon tedavisi

2. Müzik ruhun gıdasıdır

Sevdiğiniz müzikleri dinlemenin bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğini biliyor muydunuz? Arabanızda ya da serviste yol alırken, çalışırken, sabahları erken saatte kahvaltı yaparken enerjinizi yükseltecek hareketli şarkılar dinleyin.

Şarkılara eşlik etmek de ayrıca neşenizi yerine getirecektir. Müziğin gücünü asla hafife almayın. Yapılan araştırmalara göre şarkı söylemek vücuttaki enerji merkezlerine pozitif titreşimler gönderiyor. Stresle başa çıkmak için müzik dinleyin.

3. Fiziksel olarak aktif kalın

Hareketsizlik stresin sizi daha kolay ele geçirmesini sağlar. Düzenli egzersiz yaparak vücudunuzda sizi mutlu edecek salgıları harekete geçirin. Hareket etmek gerginliğinizi, sinirinizi alır. İç huzuru yakalamanıza ve daha mutlu hissetmenize neden olur.

Özellikle açık havada bol oksijen alarak yapılan egzersizlerle kısa sürede farkı hissedeceksiniz. Daha iyi hissetmek için haftada mutlaka iki ya da üç defa düzenli egzersiz yapın. Aktif bir yaşam sürmek hem beynin hem de vücudun daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır.

4. Negatif düşüncelerden arının

Başınıza gelen olumsuz olayları sürekli beyninizde sıralamaya bir son verin. Bu şekilde stresle başa çıkamazsınız. Zihninizi negatif düşüncelerle doldurmak stresinizin artmasından ve iç huzurunuzun yok olmasından başka bir işe yaramaz.

Olup biten herşey geçmişte kaldı ve artık onları değiştirmek elinizde değil. Kötü olayları sürekli aklınıza getirmekle onları yaşadığınız ana taşırsınız.

Böylece size zarar vermeye devam ederler. Bunun yerine her günün akşamı o gün meydana gelen güzel gelişmeleri düşünün. Bu aktivite negatif enerjilerden sıyrılıp pozitif enerjiyle çevrilmenize yardımcı olacaktır. İç huzurunuz artmış olarak daha mutlu bir şekilde uykuya dalacaksınız.

Negatif enerji nasıl atılır?

5. Şükretmeyi unutmayın

Belki hayatta istediğiniz herşey olmadı. Ya da arzu ettiğiniz herşeye sahip değilsiniz. Ancak şu anda sahip olduklarınızı gözünüzün önüne getirin. Şükretmeye değer değiller mi?

Şükretmek daha mutlu olmanızı sağlar. Sürekli hayatın negatif yanlarını değil güzel taraflarına yoğunlaşmanızı sağlar. İç huzuru sağlamanın en güzel yollarından biri sahip olduklarına şükretmeyi bilmektir.

6. Sağlıklı ve dengeli beslenin

Yediğiniz gıdaların moral ve motivasyonunuzu etkilediğini biliyor muydunuz? Kötü beslenmek enerji seviyenizi düşürür. Uzun vadede vücudunuzu zayıf bırakarak çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi artırır.

Eskilerin dediği gibi ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Yeterli protein alın. Taze sebze ve meyve ile beslenerek vücudunuza bol vitamin ve mineral girmesini sağlayın. Fiziksel olarak güçlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

7. Bakımlı olun

Yalnızca dışarıdaki insanların ne düşündüğünü önemseyerek dış görünümünüzü iyileştirmeye çalışmayın. Kendinize duyduğunuz saygı herşeyden önce gelir.

Her daim temiz ve bakımlı olun. Hoşunuza giden renklerde bir kıyafet, sevdiğiniz saç modelini yapmak kendinize olan memnuniyetinizi artıracaktır. Daha neşeli olacak ve etrafa enerji saçacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *