A Vitamini Eksikliği Belirtileri

By | 16/11/2017

A vitamini eksikliği belirtileri nedir? A vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir?

Son zamanlarda cildiniz fazla mı kuruyor ya da görüşünüzün zayıfladığını mı düşünüyorsunuz? Vücudunuzun çalışmasında ters giden bir durum olduğunu düşünüyorsanız haklı olabilirsiniz.

A vitamini eksikliği belirtileri

A vitamini eksikliği belirtileri

Zira çeşitli bölgelerde zaman zaman ortaya çıkan ağrılar, ciltteki döküntü, kuruluk, saçların mat ve güçsüz olması, tırnakların kolay kırılması gibi pek çok belirti aslında vücudumuzda yolunda gitmeyen bir durum olduğuna işaret eder.

Aynı şekilde vücut yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirmek için hücrelere ihtiyaç duyduğu önemli maddeleri sağlayamazsa bir takım aksaklıklar oluşur ve dışarıdan da kolayca anlaşılabilecek belirtiler ortaya çıkar. A vitamini eksikliği belirtileri de bunlardan biridir.

A vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar ortaya çıkmasında genel olarak 2 ana sebep vardır:

Bunlardan ilki A vitamini içeren besinlerin yeteri kadar tüketilmemesidir. Yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini eksikliği aynı zamanda yağ açısından zayıf bir diyet uygulanınca da oluşabilir. Çok az yağ tüketimi ya da hiç yağ tüketilmemesi de A vitamini eksikliği ile sonuçlanabilir.

A vitamini eksikliği belirtilerinin ortaya çıkmasının diğer sebebi ise bağırsaklarda A vitamini emiliminde problem olmasıdır. Her ne kadar A vitamini içeren besinler tüketilse ve vücudun ihtiyacı olan sağlıklı yağlar yeteri kadar alınsa da, bağırsaklarda A vitamini emilimi olmazsa A vitamini eksikliği belirtileri ortaya çıkar.

A vitamini eksikliği belirtileri

A vitaminin faydalarından en önemli olanı vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Dolayısıyla A vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar kendini ilk olarak bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla gösterir.

Böyle bir durumda her türlü enfeksiyon kolayca vücuda girebilir. A vitamini eksikliği olan bir kişi daha kolay hastalıklara yakalanır.

Göz sağlığını iyileştirmesi A vitamininin faydaları arasındadır. Sağlıklı gözler için daha çok havuç yenmesi tavsiyesi aslında buradan gelir. Havuç A vitamini içeren besinler arasındadır. Gözleri kuvvetlendirmek için ayrıca ıspanak, kabak ve tatlı patates gibi sebzelerden A vitamini içeren besinleri de tüketmek gerekir.

A vitamini eksikliğinde çeşitli göz hastalıkları ortaya çıkabilir. Retina olumsuz etkilenir ve görüş zayıflar.

Bunlara ek olarak A vitamininin faydaları saç ve cilt üzerine oldukça fazladır. A vitamini vücudun yapılandırılmasında da önemli rol oynar. Bu yüzden A vitamini eksikliği belirtileri cilt ve saçlarda da bariz olarak görülebilir.

A vitamini eksikliği olan bir kişinin saçları daha zayıf ve mat olur. Saçlarda dökülme de fazladır. Aynı zamanda ciltte de kuruluk meydana gelebilir.

A vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar:

 • Gece körlüğü, göz kuruluğu, göz iltihaplanması, kornea iltihaplanması, kornea üzerinde ülserler, korneada bulanıklık, kornea dokusunun ölmesi, korneada delinme, göz yüzeyinde lekelenmeler ve gözün akması gibi çok ciddi göz hastalıkları ortaya çıkabilir.
 • Cilt yüzeyinin kalınlaşması, ciltte kuruluk ve cildin sağlıklı yapısının kaybedilmesi de A vitamini eksikliği belirtileri arasındadır.
 • A vitamininin faydalarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıfladığı için enfeksiyon ve hastalıklara daha kolay yakalanılır. İyileşme süreci yavaş olduğundan hastalıklar uzun ve ağır olur.
 • A vitamini eksikliğinde tat alma duyusu zayıflar.
 • Çocuklarda A vitamini eksikliği büyüme ve gelişme geriliğine yol açar.

A vitamini içeren besinler

Sağlıklı ve dengeli beslenme için A vitamini kaynakları hayvansal gıdalar ve bitkisel gıdalardan her ikisi de olabilir. Bununla birlikte A vitamini nedir dendiğinde yağda eriyen vitaminlerden biri olduğu unutulmamalıdır. Yağ açısından zayıf bir diyet ya da hiç yağ tüketmemek de A vitamini eksikliğine sebep olabilir.

A vitamini içeren besinler:

 • Beyaz ve kırmızı etle, balık eti
 • Karaciğer
 • Balık yağı
 • Keçi sütü ya da inek sütü
 • Pernir ve yoğurt gibi süt ürünleri
 • Yumurta
 • Tatlı patates
 • Havuç
 • Domates
 • Lahana, ıspanak ve pancar gibi koyu yapraklı sebzeler
 • Bezelye
 • Kavun
 • Kayısı
 • Greyfurt
 • Tahıllar
 • Kuruyemişler

A vitamininin faydaları

A vitamininin faydaları vücut için çok önemlidir. Sağlıklı kalabilmek için besinler yoluyla düzenli olarak A vitamini tüketmek şarttır. A vitamini üç farklı formda bulunur. Bunlar retinol, beta karoten ve karotenoid’dir.

En yaygın olan A vitamini türü retinol’dur. Retinol’ü günlük beslenmede hayvansal gıdalar yoluyla vücudumuza alırız. A vitamininin bitkilerde bulunan türü ise beta karotendir.

A vitamininin faydaları:

Göz sağlığı: Gözler için A vitamininin faydaları oldukça fazladır. Eğer A vitamini içeren besinler fazla tüketilmezse ya da vücutta A vitamini emilimi yeterli olmazsa bu durumdan ilk olarak gözler etkilenir.

A vitamini eksikliği göz kuruluğu, gece körlüğü, göz iltihaplanması ve kornea iltihaplanması gibi çeşitli göz hastalıklarına sebep olur. Buna ek olarak yeterli A vitamini alınmadığı durumlarda bir süre sonra çeşitli görme bozuklukları da oluşma ihtimali vardır.

Bağışıklık sistemi: Bağışıklık sistemimiz güçlü olduğunda vücudumuza giren sayısız enfeksiyon ve mikropla rahatlıkla savaşırız. Kolay kolay hasta olmayız. A vitamini neye iyi gelir sorusunun cevaplarından biri de bağışıklık sistemine verdiği destektir.

Eğer yeterli A vitamini alamazsa vücut enfeksiyon ve hastalıklara karşı zayıf düşer. Hastalandığında ise vücudun toparlanma ve iyileşme süreci çok uzun olur.

Kemik sağlığı: Güçlü ve sağlam kemikler için kalsiyum şarttır ancak tek başına yeterli değildir. Çocukluk ve gençlik dönemlerinden başlayarak kalsiyuma ek olarak düzenli A vitamini alınmalıdır.

A vitamini içeren besinler tüketerek kemikler için A vitamininin faydalarından yararlanabiliriz. İleri yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesi ve benzer kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Hücre sağlığı: Hücre yenilenmesi insan sağlığı için çok önemlidir. Hasara uğramış, artık vücut için zararlı olan hücrelerin vücuttan uzaklaştırılıp yeni ve sağlıklı hücrelerin üretilmesi gerekir. Bu şekilde doku ve organlar sağlıklı kalabilir. Aksi taktirde hastalık oluşumu kaçınılmazdır.

A vitaminin faydaları arasında hücre yenilenmesi de vardır. A vitamini eksikliği belirtileri olmaması için her gün ihtiyacımız olan A vitaminini hayvansal ve bitkisel gıdalardan temin etmeliyiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *