Aç Karnına Sigara İçmenin Zararları

By | 05/09/2016

Siz de sabah uyanır uyanmaz kahvaltı bile etmeden eli sigara paketine gidenlerden misiniz? Boş mideyle sigara içmenin kalp krizi riskini kat kat artırması, ani ölümlere yol açması gibi insan sağlığına pek çok zararı bulunmakta.

Uzun süre sigara içen kişilerde zaman içinde genellikle sigaranın dahil olduğu bazı günlük alışkanlıklar oluşur. Günün hep aynı vakitleri sigara içmek, sigaranın yanında sürekli çay ya da kahve tüketmek, bir tane yerine peş peşe iki ya da üç sigara birden içmek gibi bir dizi alışkanlıktan bazıları sigaranın zararlı etkilerini birkaç kat daha artırabilir.

Aç karnına sigara içmenin zararları

Aç karnına sigara içmenin zararları

Sabahları aç karnına sigara içmek de bu alışkanlıklardan bir tanesi. Malesef sigara içmenin zararları sabah erken saatlerde boş mideyle içilen sigara sebebiyle kat kat artmakta.

Aç karnına sigara içmek sadece kanser ya da kalp hastalıkları değil ani ölüme varan son derece ciddi sonuçları bulunmakta.

Eğer gecenin bir vakti uykuya ara verilip sigara içilmemişse, geceden sabaha kadar geçen süre içinde vücutta nikotin yoksunluğu belirtileri hissedilir. Bu yüzden sigara bağımlıları sabah yataktan kalkar kalkmaz ilk iş olarak sigara paketine yönelirler.

Pek çok kişi ilk sigarasını sabahın erken saatlerinde kahvaltı etmeden yakar. Bu durum sigara içmenin zararlarını artırıyor. Uzmanlar yapılan bilimsel araştırmalara göre gün içinde içinde ilk sigaranın içildiği zamanla kansere yakalanma riski arasında doğrudan ilişki olduğunu tespit etmiştir.

Özellikle sabah erken saatlerde içilen sigara akciğer kanseri riskini oldukça fazla artırır. Aynı zamanda araştırmalara göre sabah erken saatlerde içilen sigara beyin ve boyun kanserine yol açmakta.

Sigaranın mideye zararları

Aç karnına sigara içmek vücutta daha hızlı görülen bazı etkilere sebep olur. Sigaranın içerdiği sayısız zehirli madde çok kısa süre içinde direk kana karışır.

Bundan dolayı boş mideyle içilen ilk sigaranın ardından baş dönmesi gibi problemlerle karşılaşılabilir. Aç karnına sigara içmenin zararları sadece bununla kalmaz.

Aç karnına içilen sigaranın mideye zararları oldukça fazladır. Yemek yemeden boş mideyle sigara içilmesi mide asidinin artmasına sebep olur. Mide asidindeki bu artış ülser oluşumuna sebep olabilir ya da eğer zaten ülser varsa daha da kötüleşmesini sağlar. Bu durum aynı zamanda reflü gibi diğer mide hastalıklarına da davetiye çıkarır.

Ne yazık ki sigaranın mideye zararları bununla sınırlı değil. Boş mideyle sigara içildiğinde mide kanaması, midede delinme gibi çok riskli sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Eğer mide hastalıklarından şikayetçiyseniz aç karnına kesinlikle sigara içmeyin. Mide hastalığınız yoksa ya da midenizin sağlam olduğunu düşünüyorsanız bu yine de boş mideyle sigara içmenin sakıncası olmadığı anlamına gelmiyor.

Midesinin sağlıklı ya da hasta olması hiç farketmez, hiç kimse aç karnına sigara içmemeli.

Midenizi korumak için mutlaka yanınızda atıştırmalık bulundurun. Sigara içmeden kısa süre önce midenizin dolu olmasını sağlayacak birşeyler tüketin.

Eğer sabah erken saatlerinde aç karnına sigara içme alışkanlığınız varsa öncesinde ağzınıza bir parça peynir ekmek atarak midenizi sigara içmenin zararlarından az da olsa koruyabilirsiniz.

Aç karnına sigara içmenin zararları

Uzun süre aç kalmanın ardından içilen sigara ile sigaranın içindeki tüm zararlı maddelerle birlikte nikoitin de dakikalar içinde kana karışır. Bu durum nabzın artmasına sebep olur. Çarpıntı görülebilir.

Bununla birlikte kan basıncı yükselir ve kandaki oksijen seviyesi düşer. Sonuç olarak aç karnına sigara içildiğinde çok kısa süre içinde baş dönmesi, çarpıntı, tansiyon yükselmesi gibi olumsuz etkiler görülür.

Sigara ilk olarak damarların daralmasına sebep olur. Bunun sonucunda beyin ve kalbe kan akışı azalır. Kolaylıkla kanda pıhtı oluşabilir. Malesef bu durumda

  • Kalp krizi
  • Beyin kanaması
  • İnme
  • Kalpte ritim bozuklukları
  • Kan basıncında dengesizlik

gibi pek çok ciddi sağlık sorunu da beraberinde gelir. Sigara sağlığa zararlıdır ancak aç karnına sigara içmek bu zararlı etkileri kat kat artırır.

Sigarayı kahveyle birlikte tüketmek

Özellikle sabahın erken saatlerinde sigara kahve ile birlikte tüketiliyorsa bu alışkanlıktan zaman kaybetmeden vazgeçilmesi gerekir.

Çünkü kahve ile birlikte tüketilen sigara kalp için tek başına içilen sigaradan çok daha fazla zararlıdır.

Kahve ile içilen sigara kalp damarlarında sertleşme riskini artırır. Kan akışını olumsuz yönde etkiler. Sigaranın içerdiği nikotin ve kahvenin içerdiği kafein insan vücudu üzerinde aynı bağımlılık yapıcı etkilere sahiptirler. Kalp ritminde düzensizliklere sebep olurlar. Bu da kalp hastalıklarına davetiye çıkarır.

Boş mideyle kahve yanında sigara içmenin zararları arasında kalp yetmezliği, kalp çarpıntısı ve kalp krizi geçirme riskinin artması var.

2 thoughts on “Aç Karnına Sigara İçmenin Zararları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *