Aft Nasıl Geçer?

By | 10/10/2017

Aft ağız içinde çıkan genellikle ağrı ve acı hissedilen yaralardır. Bu yazımızda aft nasıl geçer, aft nedir, aft tedavisi karbonat ve diğer çözümler, afta ne iyi gelir ve aft için gargara konularında bilgi vereceğiz.

Bağışıklığın zayıflaması, vitamin ya da mineral eksiklikleri, yoğun stres altında kalmak gibi etkenler aft çıkmasıyla sonuçlanabilir. Aft nedir, ağız içinde görülen küçük çaplı yaralardır. Afta ne iyi gelir, çeşitli tedavi yöntemleri, aft için gargaralar mevcuttur ancak hiç müdahale edilmese de aft en fazla 10 gün içinde kendiliğinden iyileşecektir.

Bununla birlikte ağız içinde ağrı ve acıyı alması için aft tedavisi karbonat ve benzeri doğal malzemelerle ya da doktorun önerdiği ilaçlarla yapılabilir.

Aft nasıl geçer

Aft nasıl geçer

Aft nasıl geçer?

Aft nasıl geçer, herşeyden önce aftın çıkma sebebinin tespit edilmesi gerekir. Aft tedavisi karbonat ya da başka bir doğal malzeme ile veyahut aft için uygun bir ilaçla yapılabilir. Tedavi amaçlı aft için gargara da uygulanabilir. Ancak bu aftın tekrar çıkmasına engel olmaz.

Eğer ağız içinde aft çıkmasına uygun ortam hazırlayan durum yok edilmezse ağız içinde ağrı ve acı hissedilmesine sebep olan rahatsız edici aftlar sürekli olarak çıkar. Bu yüzden aft nasıl geçer, vitamin ve mineral eksiklikleri giderilmeli, stresten uzak durulmalı, bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

Aft nasıl geçer:

 • Aft nedir, bir tür ağız içi yaradır. Ağız içinde aft çıktıysa yenilen asitli, ekşi ya da acı yiyecekler yarayı tahriş edebilir. Daha fazla ağrı çekmenize sebep olabilir. Ağzınızda aft varsa iyileşene kadar bu tür yiyecekleri tüketmemelisiniz.
 • Aft tedavisi karbonatla yapılabilir. Bire bir ölçüde karbonat ve suyu karıştırın. Ağız içinde aft çıkan bölgeye bu karışımı ince bir tabaka halinde sürün.
 • Afta ne iyi gelir, kullandığınız siyah çay poşetlerini soğuyunca aftın üzerinde bir dakika kadar bekletin. Bu uygulama aftın yarattığı acıyı hafifletecektir.
 • Eğer aft çok büyükse ve iltihaplanmayla birlikte ağrı da varsa bir miktar buzu havluya sarıp dışarıdan soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ancak bu uygulamalar sadece rahatlatma amaçlı olacaktır, en doğrusu doktora danışmanızdır.

Aft için gargara

Aft tedavisi karbonat kullanarak yapılabilir. Aft için gargara en basit şekliyle yarım bardak ılık su içine bir çay kaşığı karbonat karıştırmaktır. Bu karışımla aft için gargara yapabilirsiniz. Bunun dışında aft nasıl geçer, yarım bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz karıştırın.

Hazırladığınız tuzlu su ile aft için gargara yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak doktorunuzun tavsiye ettiği aft için gargara çeşitlerini de kullanabilirsiniz.

Afta ne iyi gelir doğal reçeteler ya da doktorun önerdiği aft için gargara ve diğer ilaçlar kullanılabilir. Bu uygulamalar aftın oluşturduğu ağrı ve acıyı azaltacak, iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Bununla birlikte aft hiç müdahale edilmese de genellikle 5-10 içinde kendiliğinden iyileşen bir rahatsızlıktır. Aft nasıl geçer, yapılabilecek en doğru aktivite ağız içinin temizliğini ve bakımını çok iyi yapmaktır.

Aft nedir?

Aft nedir, ağız içinde görülen, genellikle yanakların iç kısmında, dudak içlerinde, dilde, diş etlerinin alt kısımlarında çıkan yaralardır. Aftlar en fazla mercimek büyüklüğündedir ya da ondan biraz daha küçük bir alanı kaplarlar.

Uçuğa benzer şekilde aftlar da ortaya çıkmadan önceki yarım ya da bir günlük sürede ağız içindeki bölgede acı, yanma ve batmaya benzer hisler olur. Aft nedir, ağız içi yaralar olan aftların herhangi bir şekilde bulaşıcı özelliği yoktur. Müdahale edilmediğinde de bir süre sonra kendi kendine yok olabilirler.

Pek çok kişinin yaşamında en az bir kere karşılaştığı ağız için yaralar istatistiklere bakıldığında kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor. Aftların kadınlardan sonra en fazla görüldüğü grup ise ergenlik dönemindekiler ve ergenlik dönemini takip eden 4-5 yıllık süreç.

Aft nedir bir diğer adı da aftöz ülser olarak bilinir. Aft oluşmasına neden olan pek çok farklı etken vardır. Bunlardan en sık karşılaşılanları bağışıklık sisteminin zayıflaması, çeşitli ağız bakım ürünlerinin tahrişi ve strestir.

Aft neden olur:

 • Yiyecekler: Aşırı tuz ya da aşırı baharat içeren yiyecekler ağız içerisinde bulunan koruyucu mukoza dokusunu tahriş ederek aft oluşumunu hızlandırır. Afta ne iyi gelir, asit içermeyen fazla tuzlu olmayan ağız içini tahriş etmeyecek yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Helicobacter Pylori: Mide ülserine yol açan helicobacter pylori adlı bakteri aynı zamanda aft nedenidir.
 • Ülseratif Kolit: Bu rahatsızlık kolon ve rektum iç çeperinde ülser yapan kronik ve iltihaplı bir bağırsak hastalığıdır. Bu da aynı şekilde ağız içinde aft oluşumuna sebep olabilir.
 • Vitamin ve mineral eksikliği: Özellikle B12 vitamini, folik asit, demir ve çinko minerallerinin eksikliği aft riskini artırır. Bu durumda aft nasıl geçer çeşitli aft tedavisi karbonat ve diğer ürünler kullanmanın yanı sıra ilgili vitamin ya da mineralin eksikliği giderilmelidir.
 • Bağışıklığın zayıflaması: Bağışıklık sisteminin zayıflaması vücudu pek çok hastalıkla birlikte her türlü mikroorganizmaya ve enfeksiyona karşı savunmasız bırakır. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin güçsüzleştiği zamanlarda daha sık aft çıkar. Aft için gargara ve benzer ürünlerle aft tedavisi karbonatla da sağlanabilir ancak asıl yapılması gereken vücut direncini artırmaktır.
 • Adet dönemi: Kadınlarda adet döneminde vücutta yaşanan hormonal dengesizlikler aft oluşumuna yol açabilir. Bu kısa süre için aft nasıl geçer doğal yöntemler ya da aft tedavisine uygun çeşitli ilaçlar doktor kontrolüyle kullanılabilir.
 • Ağız bakım ürünleri: İçinde sodyum lauril sülfat bulunan diş macunu ve ağız bakımı için satılan gargara suları aft oluşum riskini artırır. Bu tür ürünleri satın alırken mutlaka içeriği kontrol edin ve aft nedeni olan “sodium lauryl sulfate” içeren ürünleri satın almayın.
 • Diş ya da çene yapısındaki bozukluklar: Ağız içinde tam yerine oturmayan, kapanmayan çarpık dişler ya da aynı şekilde yerine tam oturmamış dental uygulamalar ağız içi dokunun sürtünme ve benzeri sebeplerle tahriş olmasına yol açarlar. Bu şekilde ağız içinde uygun hijyen ortamı olmadığından aftlar daha kolay ortaya çıkarlar. Bu durumda aft nasıl geçer herhangi bir aft tedavisi uygulamadan önce sorunun kaynağı iyi belirlenmeli ve giderilmelidir.