Ağız Çevresindeki Sivilceleri Sıkmanın Korkunç Zararları

By | 28/11/2017

Aynaya baktığınızda gözünüzü rahatsız eden kabartı, sivilce, iltihaplanmaları kopartıyor, sıkıyor ya da patlatıyorsanız bir kez daha düşünün. Bu alışkanlığınız size çok pahalıya mal olabilir. Yüzde çıkan sivilceler, özellikle de ağız çevresinde sivilce sıkmanın zararları sandığınızdan çok daha tehlikeli.

Uzmanların ‘ölüm üçgeni’ olarak adlandırdığı burun ve ağız kenarlarına kadar olan bölgedeki sivilcelerle oynamak korkunç sonuçlara yol açabilir. Ağız çevresinde sivilce varsa sakın dokunmayın. Peki neden?

Ağız çevresindeki sivilceleri sıkmanın zararları

Ağız çevresindeki sivilceleri sıkmanın zararları

Burun ve ağız çevresi arasındaki alanda bulunan damarların, başın arka tarafındaki beyne ait toplar damarlarla direkt bağlantısı vardır. Bunun anlamı bu alanda oluşan herhangi bir enfeksiyon baş ağrısına, görme kaybına, felçlere ve bazı durumlarda da ölüme yol açabilir.

Yüzde çıkan sivilcelerin sadece deri yüzeyinde bozulmalara neden olduğu düşünülür. Sivilce sıkmanın zararlarının da cilt yapısının bozulması, güzel görünümün kaybı gibi sonuçlardan ibaret olduğu varsayılır. Oysa durum farklıdır.

Özellikle ağız çevresinde sivilce oluştuysa hiç dokunmadan, o bölgenin hijyenini sağlayarak sivilcenin geçmesini beklemelisiniz.

Burun ve ağız çevresinde sivilce nasıl oluşur?

Gün içinde kaygılı olma, stres ya da sadece alışkanlık sebebi ile ellerimiz sık sık yüzümüze gider. Ellerimiz dış dünyayla sürekli temas halinde. Her ne kadar sürekli yıkıyor olsak da dokunduğumuz her nesnenin üzeri bakteri dolu.

Satın aldığımız çeşitli ürünlerin ambalajları, dokunduğumuz kapı kolları, cep telefonları, bilgisayar tuşları ve daha pek çok yüzeye dokunarak ellerimize çeşitli bakterileri topluyoruz. Bu bakteriler her temasta yüzümüze geçiyor. Bundan en fazla etkilenen bölgeler çene, burun ve ağız çevresi.

Ağız çevresinde sivilce oluşmasının bir nedeni bu bölgeye çok sık dokunmak. Yüzde çıkan sivilceler genellikle cildin yeteri kadar iyi temizlenmemesi, yanlış ürünler kullanmak ya da cildi nemsiz kalması sebebiyle çıkıyor.

Bununla birlikte yoğun stres altında olmak, yetersiz beslenme, sağlıksız yiyecek tercihleri gibi başka sebeplerle de ağız çevresinde sivilce oluşabiliyor.

Sadece yüzeylerde değil havada da çeşitli bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteriler ve diğer zararlı maddeler soluk alındığında burundan içeri girer. Ancak burundaki savunma mekanizması bunların vücuda girişine engel olur.

Burnun içinde bulunan burun içi kılları sürekli hareket halindedir. Burun yüzeyindeki sümüksü yapı ile birlikte bakteri ve diğer zararlıları tutar. Bu şekilde nefes alma kanallarına ve kan dolaşımına karışmaları önlenmiş olur.

Ağız ve burun çevresi ile gözlerin arkasındaki damarlar bakteri ve enfeksiyonun beyne ulaşmasına engel olur. Ancak uzmanların ölüm üçgeni olarak adlandırdığı bu bölgede cilt yapısındaki bozulmalar, açık yaralar, sivilceler, iltihaplanmalar bakterilerin serbestçe dolaşmasına imkan tanır.

Bu nedenle bu alanda sivilce sıkmanın zararları çok daha fazladır. Dolayısıyla ağız çevresinde sivilce oluşumu mümkün olduğunca engellenmelidir. Yüzde çıkan sivilceler yayılmasını önlemek amacıyla sürekli temiz tutulmalı, eğer yüzde iltihaplı sivilce varsa mutlaka kurutmak için önlem alınmalıdır.

Burun içi ve dudak çevresindeki kılları cımbızla almak, yüzdeki deriyle çok fazla oynayarak yüzde delik açılması, yüzde ve ağız çevresinde sivilce sıkmanın zararları sandığınızdan çok daha fazla olabilir. Bakteriler kolayca kan dolaşımına karışarak felç, görme bozukluğu ve hatta ölüme giden sonuçlara sebep olabilirler.

Peki ölüm üçgenine karşı hangi önlemler alınabilir:

  • Burun kıllarını çekerek koparmayın. Bunun yerine temizleme ve bakım için kullanılan farklı aletlerden yardım alabilirsiniz.
  • Burun içinde kabuklanma varsa kabuğu kopararak yara oluşmasına yol açmayın.
  • Her sabah düzenli olarak burun kanallarınızı temizleyin.
  • Yüzde çıkan sivilceler ve özellikle burun ve ağız çevresinde sivilcelerle oynamayın. Siyah noktaları ve diğer oluşumları sıkmayın, patlatmayın ve koparmayın.
  • Yüzde iltihaplı sivilce varsa bunun için önlem alın. Sivilce sıkmanın zararları hakkında bilinçli olun. İltihaplı sivilce nasıl kurutulur başlığındaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.
  • Yüzde iltihaplı sivilce, herhangi bir yara, ağrı ya da enfeksiyon varsa doktora giderek bunun tedavisini mutlaka yaptırın.
  • Yüz bölgesine ‘piercing’ taktırmayı ya da benzeri başka bir uygulama yapmayı düşünüyorsanız bir kez daha düşünün.

Ağız yarasına ne iyi gelir? 

İltihaplı sivilce nasıl kurutulur?

İltihaplı sivilce nasıl kurutulur, ilk alınacak önlem sivilce ile kesinlikle oynamamaktır. Sivilce sıkmanın zararları çok fazladır. Sivilceyi sıkmak, patlatmak ya da kabuğunu kaldırmak enfeksiyonun artarak yayılmasına neden olur ki yüz bölgesinde bu tür oluşumlar oldukça tehlikelidir.

Yüzde iltihaplı sivilce çıktıysa yapılması gereken mutlaka o bölgenin çok temiz tutulmasıdır. Sivilce ile oynanmadığı ve hijyenin sağlandığı takdirde en az hasarla bu problem yok edilebilir.

Sivilce sıkmanın zararları, enfeksiyonun yayılması gibi sorunlar önlenmiş olur. Ayrıca iltihaplı sivilce nasıl kurtulur, çeşitli uygulamalarla sivilcenin daha hızlı yok olması sağlanabilir.

İltihaplı sivilce nasıl kurutulur:

Buz uygulamak: Bir kağıt peçete ya da bez parçasına buz sararak sivilce üzerine kompres yapın. Buz uygulaması bölgeye kan dolaşımını artırarak yüzde iltihaplı sivilce ve enfeksiyonun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kızarıklığı alır ve ciltteki gözenekleri de sıkılaştırır.

Limon suyu: Bunun için hazır limon suları yerine taze limonun suyunu kullanmalısınız. Yatmadan önce sivilcenin üzerine biraz limon suyu sürün ve kurumasını bekleyin.

Bal: Bal enfeksiyonu önlemeye yardımcı olan doğal bir antibiyotik kaynağıdır. Yüzde çıkan sivilceler için kullanabilirsiniz. Bir parça balı sivilcenin üzerine sürüp yarım saat bekleyin. Ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Diş macunu: Diş macunu da iltihaplı sivilceleri kurutmak için kullanılabilir. Jel diş macunu kullanmayın. Beyaz diş macununu sivilcenin üzerine yatmadan önce uygulayın. Sabah olunca macunu yıkayabilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak çok güçlü bir antiseptik ve antioksidandır. Yüzde iltihaplı sivilce için en etkili yöntemlerden biridir. Bir diş sarımsağı ikiye bölüp iç kısmını sivilcenin üzerine sürün. Bu şekilde 5 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

One thought on “Ağız Çevresindeki Sivilceleri Sıkmanın Korkunç Zararları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *