Ağız Kokusu Neden Olur?

By | 07/12/2017

Yapılan istatistiklere göre her dört kişiden en az biri ağız kokusundan muzdarip. Ağız kokusuna neden olan başlıca etken ağız içi hijyenin yeterince sağlanamaması. Ancak bunun yanında bazı hastalıklar başta olmak üzere ağız kokusu nedenleri çeşitlilik gösteriyor.

Ağız kokusu kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyen bir problem. Toplu taşıma araçları, kalabalık ortamlar ya da insanlarla iç içe olunan mekanlarda ağzınızın kötü koktuğunu bilmek ya da sadece bundan şüphe etmek bile kişiyi güvensiz hale getiren bir unsur. Ağız kokusu rahatça konuşup gülmeye ve düzgün iletişim kurmaya engel.

Ağız kokusu neden olur

Ağız kokusu neden olur

Ağız kokusu sadece kalabalık ortamlarda değil ikili ilişkilerde de sıkça karşılaşılan bir sorun. Özellikle de evliliklerde hem ülkemizde hem yurtdışında ağız kokusunun boşanmaya varan sonuçları olabiliyor. Bununla beraber insanlarla yakın iletişim içinde olunan mesleklerde de ağız kokusu kişiye büyük bir dezavantaj olarak dönüyor.

Kalıcı ağız kokusu nedenleri herhangi bir hastalığın varlığına işaret ediyor olabilir. Bu yüzden ağız kokusu neden olur, mutlaka araştırılmalı ve altında yatan sebep bulunmalıdır. Yapılan araştırmalara göre gırtlak, mide, bağırsak ve akciğer kanseri gibi bazı kanser türlerinde ağız kokusu hastalık belirtilerinden biri.

Ağız kokusu nedenleri

Ağız kokusu neden olur:

 • Ağızdan nefes almak: Ağızdan nefes almak ağızda ve boğazda kuruluğa sebep olabilir. Ağız kuruluğu da bakteri oluşmasına uygun bir zemin hazırlar. Dolayısıyla sürekli ağızdan nefes almak ağız kokusu sebepleri arasındadır.
 • Uzun süre aç kalmak: Uzun süre aç ve susuz kalındığında ağız kokusu olabilir. Açlık ağzın kuru kalmasına yol açar ki yukarıda belirttiğimiz üzere bu ağız kokusu yapabilir. Bununla birlikte uzun süreli aç kalındığı ve özellikle de su içilmediğinde bakteriler için çok uygun bir ortam oluşur. Bu durumda ağız kokusu kaçınılmazdır.

Yeterince su içmediğinizi gösteren 11 işaret

 • Mide ve bağırsak rahatsızlıkları: Kabızlık, gastrit, reflü gibi çeşitli mide ve bağırsak rahatsızlıkları ağızda kokuya neden olabilir.
 • Bademcik iltihabı: Bademcik iltihabı katı kıvamlı magma adı verilen bir döküntüye yol açar. Bu da ağız kokusu sebepleri arasındadır.
 • Sinüzit: Sinüzit hastalığında yüz kemiklerinin içinde bulunan boşluklarda iltihap olur. Sarı ya da yeşil renkte bir akıntı genize doğru akar. Bu akıntı sinüzit hastalarında pek çok rahatsız edici durumun yanında ağız kokusuna da neden olmaktadır. Sinüzit burun tıkanıklığına sebep olduğundan sinüziti olanlar genellikle ağızdan nefes alırlar. Bu da ağız ve boğazın kurumasına yol açar. Bu kuruluk ise bakteriler için uygun bir ortam hazırladığından bu şekilde de sinüzit ağız kokusu yapabilir.

Sinüzit belirtileri nelerdir?

 • Mantar enfeksiyonu: Ağızda mantar enfeksiyonu ve benzeri rahatsızlıklar da ağız kokusu nedenleri arasındadır.
 • İlaçlar: Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri arasında ağız kokusu da yer alabilir.
 • Sigara içmek: Sigaranın sayısız zararının yanında ağız kokusu da bulunmaktadır. Sigara aynı zamanda dişlerin sararmasına yol açar. Tat ve koku almaya engel olur.
 • Genetik nedenler: Ağız kokusu neden olur, her türlü hijyen kuralına uyduğunuzda bile bazı kalıtımsal sebeplerle ağız kokusu yine de olabilir.
 • Şeker hastalığı: Şeker hastalığı olanlarda da ağız kokusu olabilir.
 • Böbrek yetmezliği: Böbrek yetmezliği olan kişilerde de ağız kokusu problemi yaşanabilir.

Ağız kokusu nedenleri arasında en yaygın olanı dişlerin düzenli olarak fırçalanmamasıdır. Dişlerin uygun sıklıkta ve iyice fırçalanmamasından dolayı ilkokul çağındaki çocuklarda bile ağız kokusu görülebilmektedir. Bu yüzden küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığı çocuklara kazandırılmalıdır ki düzenli diş fırçalama alışkanlığı ülkemizde malesef yetişkinler arasında da yaygın olarak kazanılamamış bir alışkanlıktır.

Ağız kokusu olmaması için dişler nasıl fırçalanmalıdır:

 • Diş fırçalamada amaç diş yüzeyinde kalan yemek artıklarını ve bakteri plağını ağız içinden uzaklaştırmaktır. Ağız kokusu sebepleri arasında ağız içindeki bakterilerin neden olduğu koku da vardır.
 • Diş fırçalamak için orta sertlikte bir fırça ve herhangi bir diş macunu yeterli olacaktır. Diş macununu fazla sürmenin diş temizliğine etkisi olmaz. Önemli olan yeterli sürede ve doğru şekilde fırçalamaktır. Diş fırçasının üzerine mercimek büyüklüğünde macun almanız yeterlidir.
 • Fırça diş yüzeyine 45 derecelik açı yapacak şekilde tutulmalı ve küçük dairesel hareketlerle diş yüzeyi temizlenmelidir.
 • Dişlerin hem ön yüzü hem de arka yüzünü iyice fırçalayın. Ayrıca çiğneme yüzeylerini de fırçalamayı unutmayın.
 • Fırçalarken en arkada kalan dişlere kadar ulaştığınızdan emin olun. Ağız kokusu nedenleri arasında sadece dişler değil dil ve damak üzerindeki bakteriler de bulunmaktadır. Bu yüzden dişlerden sonra mutlaka dilin üzerini, damağınızı ve yanak içlerini de fırçalayın.
 • Diş ve ağız içi temizliği için en uygun fırçalama süresi 2 dakikadır. Her bir diş yüzeyi en az 8-10 defa fırçalanmalıdır.

Güzel bir gülüş için 5 altın kural

Sıcak ve soğuk yenilen ve içilenler diş yüzeyinde birçok çatlağın oluşmasına yol açar. Çeşitli asitli gıdalar da diş yüzeyinde korozyonlara yani aşınmalara neden olur. Bu çatlak ve aşınmalar üzerinde biriken bakteriler de başlıca ağız kokusu nedenleri arasındadır.

Ağız kokusu neden olur sorusunun en muhtemel cevabı ağız içinde, diş yüzeyinde, dil üzerinde, damak ya da yanak içlerinde biriken bakterilerdir. Bu yüzden ağız kokusu problemi olan bir kişi öncelikle ağız içi hijyeni çok iyi sağlamalıdır. Eğer çeşitli hastalıklardan şüphe ediyorsa ağız kokusu neden olur mutlaka araştırmalıdır. Gerekirse bir diş hekiminden yardım alarak ağız kokusu sebeplerini ortadan kaldırmalıdır.

Ağız içi problemlerden kaynaklanan ağız kokusu:

Diş çürükleri, kırık dişler, çıkmış diş dolguları, yirmi yaş dişleri, diş eti enfeksiyonları gibi çeşitli diş eti hastalıkları, temizliği iyi yapılmayan protezler gibi ağız içi problemlerin her biri ayrı ayrı ağız kokusu sebepleri arasındadır.

Ağız içi hijyen kurallarına uyulsa bile zaman zaman çeşitli sebeplerle ağız kokusu oluşabilir. Ağız kokusu herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bademcik iltihabı, çeşitli mantar enfeksiyonları, mide bağırsak problemleri gibi rahatsızlıklar ağız kokusuna nedne olabilir. Ayrıca bazı kanser türlerinin ilk belirtileri arasında da ağız kokusu yer almaktadır.

Kanserde erken teşhis belirtileri

Ağız kokusu nasıl anlaşılır?

Bazı durumlarda ağzınızın kokup kokmadığından emin olamazsınız. Bu özellikle insanlarla iç içe olunan ortamlarda kişiyi güvensiz hale getirir. İletişim sıkıntılarına bile sebep olabilir. Ağız kokusu nasıl anlaşılır çeşitli yöntemler deneyerek ağzınızda kötü koku olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Ağız kokusu nasıl anlaşılır:

 • Ağız kokusunu anlamak için bileğinizin iç kısmına tükürüğünüzü sürüp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra tükürüğü sürdüğünüz yeri koklayın. Ağır bir koku hissediyorsanız ağzınız kötü kokuyor demektir.
 • Ağız kokusunu anlamak için bir diğer yöntem bir tatlı kaşığı ile dilin üzerini kazımaktır. Tatlı kaşığını dilin yüzeyine iki üç defa sürün ve ardından çıkan tortuyu koklayın. Bu şekilde kötü koku olup olmadığını anlayabilirsiniz.
 • Bir diğer yöntem ise klasik olarak elin içine hohlamaktır. Avcunuza nefesinizi verip koklayın. Eğer bu işlemin ardından avuç içiniz kötü kokuyorsa ağız kokusu var anlamına gelir.
 • Bazen sosyal yaşantıda insanların siz konuştukça geriye doğru kaçtığını farkedebilirsiniz. Ağız kokusu nasıl anlaşılır yöntemleri arasında bu belki de en kötü olanıdır.

Ağız kokusu ile nefes kokusu karıştırılmamalıdır

Çoğu zaman ağız kokusu ile nefes kokusu birbiri yerine kullanılsa da farklı durumlardır. Ağız kokusu ve nefes kokusunun oluşma sebepleri farklıdır. Bu iki problem birbirinden farklı değerlendirilmelidir.

Nefes kokusu, genellikle akciğerlerde bir sorun olduğunun göstergesidir. Akciğerlerden soluk borusu yoluyla dışarı çıkan nefeste kötü koku olabilir. Bunun dışında nefesin kötü kokmasının nedeni herhangi bir mide rahatsızlığı ya da kabızlık gibi bir bağırsak problemi olabilir.

Bağırsakları ne çalıştırır?

Ağız kokusu ise tıp literatüründe halitosis olarak adlandırılan bir durumdur. Ağız kokusu nedenleri yüksek bir yüzde ile ağız hijyeninin sağlanamamasından ortaya çıkar. Ayrıca diş protezleri, diş ve diş eti hastalıkları da ağız kokusu nedenleri arasındadır.

Ağız kokusu geçici ya da kalıcı olabilir. Yenilen baharatlı yiyecekler, sarımsak gibi ağır kokan gıdalar geçici olarak ağız kokusuna sebep olabilir. Bu tür ağız kokuları piyasada satılan sakız, şeker ya da ağız spreyi gibi çeşitli ağız kokusu giderici ürünler kullanılarak giderilebilir.

Eğer yakınınızdaki kişiler siz konuşurken sizden uzaklaşıyorsa ağız kokusundan şüphe edebilirsiniz. Bununla birlikte, ağız kokusu konusunda bizzat uyarı da almanız mümkündür. Bu durumda hastalık risklerine karşı ağız kokusu neden olur mutlaka araştırmalısınız.

One thought on “Ağız Kokusu Neden Olur?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *