Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

By | 18/08/2018

Ağız yarasına ne iyi gelir, bitki, ilaç, karbonat gibi ağız yarasına iyi gelen etkili çözümleri nasıl uygulayacağınızı paylaştık.

Ağızda ortaya çıkan yaralar, vücudun diğer bölgelerinde çıkan yaralara göre daha fazla ızdırap vericidir. Çünkü ağız yarası daha hassas olur ve daha fazla acı ve ağrı duyulmasına sebep olur. Bu durum da yemek ve içmekten zevk almayı kısıtlar.

Ağız yarasına ne iyi gelir

Ağız yarasına ne iyi gelir

Hatta birşeyler yenilip içildikçe, hissedilen ağrı ve acı artar. Bu nedenle bir an önce tedavi etmek ve ağız yarasını iyileştirmek gereklidir. Ağız yarasına iyi gelen uygulamalardan yazının devamında bahsedeceğiz.

Ağız yaraları ağzın iç yüzeyinde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan doku bozukluklarıdır. Ağız yarası oluşumuna yenilen ve içilenler sebep olabilir. Buna ek olarak stres ve bağışıklığın zayıflaması gibi iç kaynaklı sebepler de ağız yarası sebebi olabilir.

Ağız yarasının bir türü de aft dediğimiz oluşumlardır. Aft genellikle yanakların iç bölgesinde, dudak içlerinde, dil üzerinde ve diş etlerinde ortaya çıkan, en fazla mercimek büyüklüğünde yaralardır. Aft da diğer ağız yaraları gibi ağız içinde ağrı ve acıya neden olur. Aftı iyileştirmek için aşağıdaki yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Aft nasıl geçer?

Ağız yarasına ne iyi gelir?

Ağız yarasına ne iyi gelir bitki, soğuk kompres ya da ilaç gibi çeşitli ağız yarası tedavileri bulunmaktadır. Ayrıca ağız yarasına karbonat ya da tuzlu su gibi gargaralar da uygulanmaktadır. Ağız yarası çoğunlukla ortaya çıktıktan bir ya da iki hafta sonra kendiliğinden kaybolur.

Genellikle arkasında yara izi bırakmaz. Ancak ağız yarası çıktığı andan itibaren bulunduğu bölgede ağrı ve acı hissedilmesine yol açar.

Öncelikli olarak ağzı içi hijyenin tam olarak sağlandığından emin olun. Ağız içinin temiz olması ağız yarasına iyi gelen en önemli etkenlerden biridir. Ağız yarasına karbonat uygulamak ya da karbonat su karışımı ile ağız içini çalkalamak temizliğe yardımcı olacaktır.

Ağız yarasına karbonat dışında ağız içi temizliğine bir diğer yöntem ise tuz ve su karışımı ile ağız içini çalkalamaktır. Ağız yarasına karbonat uygulaması aynı zamanda acıyı azaltmaya yardım eder. Fakat tuzlu su uygulaması hafif bir yanma ya da acı hissedilmesine sebep olabilir.

Ağız yarasına iyi gelen yöntemleri denemeden önce dikkat etmeniz gereken bir diğer konu bazı yiyecek ve içeceklerin hissedilen acıyı artırıcı özelliğidir. Kola gibi asitli içecekler yaranın tahriş olmasına sebep olur.

Aynı şekilde fazla tuzlu yiyecekler, turşu, kavun gibi meyveler, cipsler, aşırı baharatlı yiyecekler ağız yarası varsa tüketilmemelidir. Özellikle çocuklarda ağız yarası olduğunda bu yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu şekilde tahriş ve acının artması önlenebilir.

Ağız yarasına ne iyi gelir:

Çay: Hemen her gün içilen siyah çay, içerisindeki tanin maddesiyle ağız yaralarına iyi geliyor. İçtiğiniz poşet çayı soğuduktan sonra ağız yarasının üzerinde bir süre bekletin. Aynı uygulamayı demlikte kalıp soğuyan siyah çaya batırdığınız pamuk ile de yapabilirsiniz. Çay ile kompres ağız yarasının ağrısını alacaktır.

Kekik: Antiseptik özellikte olan kekik ağız yarasına iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Eğer ağzınızda yara varsa kekik yağına batırdığınız pamuk ile bu alanın hijyenini sağlayabilirsiniz.

Bu uygulamaya bir alternatif de kekik demlemektir. Kekik suyu ile sık sık gargara yapın. Ağız yarasına iyi gelen bitki türleri içinde ilk sırada yer alan kekik, yaranın hızla iyileşmesini sağlayacaktır.

Karbonat: Ağız yarasına karbonat en bilindik uygulamalardan biridir. Karbonat ağız içi temizliğe yardımcı olarak ağız yarasının daha hızlı iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda ağız yarasına karbonat uygulayarak hissedilen ağrı ve acıyı azaltabilirsiniz. Ağzınızı sık sık karbonat ve su karışımı ile çalkalayın.

Sirke: Her derde deva olan sirke ağız yarasına da iyi geliyor. Ağız yarasına karbonat uygulamasında olduğu gibi sirke ve su karışımı ile sık sık gargara yapın.

Karanfil: Ağız yarasına iyi gelen karanfil iki şekilde fayda sağlar. İlki karanfilin ağzı ve acıyı azaltıcı etkisidir. Aynı zamanda diş ağrıları için de kullanılan karanfili ağız yarasına da kullanabilirsiniz. Karanfilin ikinci etkisi ise bakteri öldürücü özelliğidir.

Karanfil ağız yarasının hijyenini sağlayarak çabucak iyileşmesine yardım eder. Karanfil yağına batırdığınız pamuk ile ağız yarasına kompres yapabilirsiniz.

Ağız yarası nasıl anlaşılır?

Ağız yarası görünür bir yerde olmadığından ilk etapta ağız yarasının varlığını farketmek mümkün olmayabilir. Bir süre sonra hissedilen ağrı ya da acı ağız yarasının farkedilmesini sağlayabilir. Peki ağız yarası nasıl anlaşılır?

Ağız yarası varsa, ağız içinde normal olmayan bir doku ya da bir çıkıntı hissedilebilir. Boğaz ağrısı ile karıştırılmamalıdır. Bazı durumlarda yalnız ağrı ve acı hissedilirken, bazı durumlarda ise ağrı ve acı hissedilen bölgenin yüzeyi daha pürüzlü ya da kabarık olabilir.

Eğer ağız içinde anormal bir oluşum farkettiyseniz bir an önce doktora başvurmanızda fayda var. Çünkü özellikle uzun süreli olarak iyileşmeyen ya da sürekli olarak tekrar eden ağız yaraları bazı kanser türlerinin belirtileri arasında yer alır.

Ağız içinde aft ya da herhangi dış kaynaklı bir tahrişe bağlı ağız yarası farkettiyseniz ağız yarasına iyi gelen çözümleri uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda doktorunuza danışarak ağız yarasına hangi ilaç iyi gelir öğrenebilirsiniz.

Eğer ağız yarası nedeni tespit edilirse, daha etkin bir tedavi uygulanabilir. Ağız yarasına iyi gelen bitkiler ya da karışımlar uygulamanın yanında ağız yarası sebebi de ortadan kaldırılmalıdır.

Ağız yarası nedenleri:

  • Ağız içindeki dokunun kazara ısırılması, çatal ya da kürdan batması gibi zedelenmelerden kaynaklı ağız yarası olabilir.
  • Aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içecekler aynı şekilde ağız içi dokunun tahrişine ve ağız yarası oluşumuna sebep olabilir.
  • Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla da ağız içi yaralar ortaya çıkabilir.
  • Ağız yaralarının ortaya çıkış sebebi yoğun stres altında kalmak olabilir.
  • Ülseratif kolit gibi rahatsızlıklar ya da vitamin ve mineral eksiklikleri ağız yarası yapabilir. Bu durumda doktorunuza danışarak ağız yarasına iyi gelen tedaviyi temin edebilirsiniz.
  • Ağız içi hijyenin yeterince sağlanamaması ağız yaralarının oluşması için ortam hazırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *