Annesine Meme Kanseri Teşhisi Konulunca…

By | 30/06/2017

Günümüzde malesef meme kanseri giderek yaygınlaşan bir hastalık haline geldi. Meme kanseri teşhisi özellikle erken yapılamadığında diğer kanser türleri gibi ölümcül sonuçlara sebep olabiliyor. Meksika’da yaşayan 18 yaşındaki bir genç tüm kadınların hayatını kurtaracak bir yeniliğe imza attı.

Meme kanseri kadınlarda en çok görülen kanser çeşidi. Tüm yaşamları boyunca her 8 kadından 1’i meme kanserine yakalanma riski altında. Geçmişte kanser vakaları büyük oranla ölümle sonuçlanıyordu. Ancak kanserle ilgili umut vadeden gelişmeler son yıllarda oldukça arttı.

Meme kanserinden hayatını kaybeden kişi sayısı günümüzde geçmişe oranla daha az olsa da meme kanseri halen insan yaşamını tehdit eden bir hastalık olarak var olmakta. Meme kanserinde diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis çok önemli. Meme kanseri teşhisi erken yapıldığında hastalığın tedavisine çok daha erken bir zamanda başlanabiliyor. Bu ise hastanın iyileşerek kanserden kurtulma şansını kat kat artırıyor.

Uygun tedaviye erken başlanılması için meme kanseri belirtileri bilinmeli. Herhangi bir şekilde anormal bir durum olduğunda eğer meme kanseri belirtileri olduğundan şüphe ediliyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Kanser belirtileri nelerdir?

Annesine meme kanseri teşhisi konulan gencin icadı

Annesine Meme Kanseri Teşhisi Konulunca Öyle Bir Şey İcat Etti ki

Meme kanseri teşhisi yapabilen sütyen

Meksika’da yaşayan 18 yaşındaki genç, Julian henüz 13 yaşındayken annesine meme kanseri teşhisi konulduğunu öğrendi. Annesinin iki memesi birden alındı ve böylece talihsiz kadın hayata tutunmayı başardı. Ancak meme kanseri yüzünden Julian az daha annesini kaybediyordu.

Annesine meme kanseri teşhisi konulan Julian meme kanseri belirtileri için erken uyarı veren bir sütyen geliştirdi. Henüz prototip aşamasında olan ve ‘Eva’ ismi verilen sütyen test edimek üzere hazır. Julian aynı zamanda meme kanseri belirtilerini erken teşhis eden sütyenin testlerinin tamamlanması ve kullanımı sunulması için üç arkadaşıyla birlikte bir şirket kurdu. Meme kanseri teşhisi yapabilen sütyen projesiyle Küresel Öğrenci Girişimi Ödülleri’nde büyük ödülü alarak 20 bin dolar kazandı.

Meme kanseri teşhisi yapabilen sütyenin işleyişi:

Meme kanseri teşhisi yapabilen sütyenin üzerinde birçok biosensör bulunuyor. Bu biosensörler cilt üzerindeki sıcaklık değişimlerini düzenli olarak ölçüyor ve kaydediyor. Herhangi bir anormal sıcaklık değişiminde ise meme kanseri belirtilerinden biri olma ihtimaline karşı kullanıcıyı uyarıyor. Meme kanserinde kansere sebep olan tümörler kan dolaşımını artırıp cilt üzerindeki ısıyı değiştirebiliyor. Böyle bir durumda üzerinde biosensörler olan sütyenle meme kanseri teşhisi yapılabiliyor.

Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Toplumda bilinen genel kanının aksine meme kanseri belirtileri genç kadınlarda da görülebilir. Ancak 50 yaş ve üzeri kadınlarda meme kanseri belirtileri daha yaygındır. Her yaştaki kadının mutlaka düzenli olarak kendi memesini muayene etmesi ve anormal bir durum olduğunda doktora başvurması gerekir.

Düzenli muayenenin bu kadar önemli olmasının sebebi meme kanserinde erken teşhis avantajını getirmesidir. Her kadının vücudundaki değişikliklere karşı duyarlı olması ve en ufak değişikliği ya da belirtiyi bile erken farketmesi sağlıklı kalabilmek açısından çok önemli bir noktadır.

Günümüz şartlarında özellikle tıpta ortaya çıkan ilerleme ve gelişmeler ışığında artık meme kanseri vakalarının önemli bir kısmı erken teşhis sayesinde iyileşme ve düzelmeyle sonuçlanabiliyor. Önemli olan meme kanseri belirtileri ve işaretlerini bilmek. Vücutta meme kanseri belirtileri ortaya çıktığında erken farkederek tedbir almak.

Meme kanseri belirtileri:

  • Memede ya da çevreleyen koltuk altı bölgesinde ele gelen herhangi bir şişlik ya da sertlik
  • Meme ucundan gelen şeffaf ya da renkli akıntı
  • Memenin şeklinde değişme, büyüme, şekil bozukluğu, asimetri
  • Memenin üzerini kaplayan deride soyulma ya da kabuklanma
  • Meme üzerinde yara ya da kızarıklık
  • Meme başında şekil bozukluğu, içe doğru çekilme ya da çökme
  • Meme üzerinde ödem ya da şişlik

Meme kanseri belirtileri farkedildiğinde kullanıcısına uyarı veren sütyen oldukça umut vadeden bir icat. Çünkü meme kanserinde erken teşhis hastanın yaşamının kurtarılması için önemli. Bu sayede meme kanseri tedavisi erken başlanabilir. Çocuk denebilecek yaşta annesine meme kanseri teşhisi konulan Julian’ın icadı tüm kadınların yaşamını kurtaracak nitelikte.