Aşırı Terlemenin Sebepleri ve Tedavisi

By | 07/07/2017

Aşırı terleme zaman zaman kişiyi sosyal ortamlarda zoran bir durum. Bununla beraber her ne kadar doğal olsa da terleme çok fazla olduğunda bazı rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir. 

Terleme en doğal tanımıyla vücut ısısını sabit tutma amacıyla ter bezlerinden dışarıya tuzlu sıvı bırakılmasıdır. Bırakılan ter buharlaşırken vücut ısısını kullanır. Bu sayede vücut ısısı düşer. Terin içeriğinde su, sodyum, potasyum, üre gibi maddeler bulunur.

Aşırı Terlemenin Sebepleri ve Tedavisi

Aşırı terlemenin sebepleri

Bu maddelerin çeşidi ve yoğunluğuna bağlı olarak terin kokusu değişir. Eğer terleme çok fazlaysa bu durumda aşırı terlemenin sebepleri ve aşırı terleme neyin belirtisi öğrenilmelidir. Ardından sebep olan hastalığın tedavisi ya da aşırı terleme tedavisi uygulanabilir.

Aşırı terlemenin sebepleri

Aşırı terlemenin sebepleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Önemli olan kişiye özel olarak aşırı terleme sebepleri tespit edilmesidir. Buna göre aşırı terleme tedavisi uygulanabilir ya da aşırı terlemeye bitkisel çözüm alternatifleri uygulanabilir.

Aşırı terlemenin sebepleri:

  • Sıcak ortamda bulunmak
  • Fiziki olarak efor sarfetmek
  • Çok kalın giysiler giyinmek
  • Heyecan, korku, stres, sinirlenme gibi durumlarda
  • Aşırı nemli ortamda bulunmak
  • Baharatlı yiyecekler tüketmek gibi belirli bir beslenme şekli terlemeye sebep olabilir
  • Alkol kullanmak, sigara içmek ve çok fazla çay ya da kahve tüketmek
  • Kullanılan bazı ilaçlar terlemeye sebep olabilir

Aşırı terleme neyin belirtisi

Bazı durumlarda sadece yüz bölgesi, eller, koltuk altları ya da ayaklar gibi vücudun belirli bir bölgesi aşırı terliyebilir. Bu durumda aşırı terlemenin sebepleri bir hastalık değil genetik faktörlerden kaynaklanabilir. Kişi yaşam kalitesini artırmak amacıyla aşırı terleme tedavisi uygulamayı tercih edebilir.

Aşağıda sıralanan aşırı terlemenin sebepleri sıcak ortamda bulunmak ya da baharatlı yiyecek tüketmek gibi nedenler dışında belirli bir hastalığı ya da anormal bir durumu işaret eden durumlardır.

Aşırı terleme neyin belirtisi:

Enfeksiyona bağlı hastalıklar: Bademcik iltihaplanması ya da zatüre gibi enfeksiyona bağlı bazı hastalıklarda ateşle birlikte aşırı terleme görülebilir. Buna ek olarak grip, kronik bronşit, apse, sıtma, kistik fibrozis, tüberküloz gibi hastalıklarda da vücut sıcaklığının yükselmesi sonucu aşırı terleme olabilir.

Menopoz: Kadınlarda menopoz öncesi dönem ve menopoz dönemi aşırı terleme sebepleri arasındadır. Bununla beraber kadınlarda menstrüasyon/regl döneminde aşırı terleme görülebilir.

D vitamini eksikliği: D vitamini eksikliğinden kaynaklanan aşırı terleme çocukluk çağında görülür.

Hipertiroidi: Tiroid bezinin normalden fazla çalışması durumunda aşırı terleme olabilir.

Diabet: Şeker hastalığı olarak bilinen diabet de aşırı terleme sebepleri arasındadır.

Kanser: Bazı kanser türlerinde tümörlerin sempatik sistemi devamlı olarak uyarmasıyla aşırı terleme gerçekleşebilir.

Kalp yetmezliği: Kalp yetmezliği olan kişilerde aşırı terleme görülebilir.

Obezite: Fazla kilolu ya da obez olmak da aşırı terleme sebepleri arasındadır.

Parkinson hastalığı: Parkinson hastalarında da aşırı terleme görülebilir.

Aşırı terlemeye bitkisel çözüm

Aşırı terleme sebepleri kişiden kişiye değişkenlik gösterdiğinden her şeyden önce aşırı terleme neyin belirtisi iyi bilmek gerekiyor. Eğer ciddi bir rahatsızlık yoksa ve aşırı terleme yalnızca sıcak, genetik faktörler ya da beslenem tarzı gibi etkenlerden kaynaklanıyorsa kişi yaşam kalitesini artırmak için birtakım önlemler alabilir. Aşırı terleme tedavisi ya da aşırı terlemeye bitkisel çözüm alternatifleri uygulanabilir.

Aşırı terleme ıslaklık ya da koku gibi kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Vücudun aşırı terleyen kısımlarında nem ve sıcaklıkla birlikte bakteri ya da mantar gibi mikroorganizmalar üreyebilir.

Bu durum kötü kokuya sebep olabilir. Aşırı terleme durumunda kişisel hijyen sağlamada zorluk yaşanabilir. Bununla birlikte örneğin ellerde aşırı terleme görülüyorsa insanlarla tokalaşma gibi basit aktiviteler bile kişiyi zor duruma sokabilir.

Eğer aşırı terlemenin sebepleri biliniyorsa ve ciddi bir rahatsızlık yoksa aşırı terlemeye bitkisel çözüm yöntemleri terlemenin kontrol altına alınmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Aksi takdirde aşırı terleme sebepleri araştırılmalı ve gerekirse doktora danışılmalıdır.

Aşırı terlemeye bitkisel çözüm:

  • Bir miktar tuz ve limon suyu karıştırılarak terleyen bölgeye masaj yapılır. Bu yöntem aşırı terleyen bölgedeki ter bezlerinin çalışmasının yavaşlamasını sağlayacaktır.
  • Üzüm tüketmek vücut ısısının dengelenmesine ve daha az terlemeye yardımcı olur.
  • Koltuk altlarına bir miktar karbonat ve mısır nişastası karışımı uygulayın. Yarım saat kadar bekledikten sonra koltuk altlarınızı yıkayın.
  • Bol su içilmelidir. Aynı zamanda gün içinde yeşil çay tüketmek de aşırı terlemeye iyi gelir.
  • Aşırı terlemeye bitkisel çözümlerden biri de çay ağacı yağıdır. Vücudun aşırı terleyen bölgelerine bir miktar çay ağacı yağı sürülebilir.
  • Aşırı sıcak banyo yapmaktan kaçının. Son durulama suyuna ada çayı yaprakları ekleyin.
  • Aşırı terleyen koltuk altlarınızı düzenli olarak elma sirkesi ile yıkayın.

Aşırı terleme tedavisi

Aşırı terleme sosyal ve ruhsal açıdan insan yaşamını olumsuz etkileyen bir durumdur. Eğer aşırı terlemeye bitkisel çözüm yöntemleri etkili olmuyorsa aşırı terleme tedavisi uygulanabilir. Öncelikli olarak aşırı terleme neyin belirtisi ve aşırı terleme sebepleri öğrenilmelidir.

Aşırı terleme tedavisinde geçici ve kalıcı olmak üzere çeşitli çözüm alternatifleri bulunmaktadır. Kişi dilerse doktora danışarak bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına karar verebilir.

Aşırı terleme tedavisi:

Cerrahi yöntem: Aşırı terlemeye kalıcı ve en etkili çözüm yöntemlerinden biridir. Vücudun aşırı terleyen bölgesindeki sempatik sinire müdahale edilerek aşırı terlemeye sebep olan etkinliği azaltılır.

Botoks: Botoks da aşırı terleme durumunda uygulanabilecek yöntemlerden biridir. 6-7 ay gibi bir süre boyunca aşırı terlemeyi önler. Aşırı terleyen bölgedeki ter bezlerine sinir iletisinin engellenmesi ile gerçekleştirilir.

İlaç tedavisi: Bazı ilaçlar aşırı terlemeye çözüm olabilir. Ancak beraberinde çeşitli yan etkileri olabileceği de unutulmamalıdır.