Astım Belirtileri Nelerdir?

By | 16/05/2017

Nefes alıp vermede zorlanma dahil pek çok belirtiyle kendini gösteren astım hastalığı genellikle diğer üst solunum yolu rahatsızlıklarıyla karıştırılmakta. Astım hastalığı belirtileri erken teşhis edilmesi tedaviye erken başlanarak hastanın şikayetlerinin azaltılması açısından önemli. Bu yazımızda astım hastalığı nedir ve astım belirtileri nelerdir konularından bahsedeceğiz.

Ülkemizde astım hastalığı belirtileri %5-10 aralığında görülüyor. Bu oran sayıya vurulduğunda çok ciddi sayıda insanın astım hastalığı ile yaşadığı ortaya çıkıyor. Astım belirtileri nelerdir çoğu insan tam olarak bilmediğinden genellikle astım belirtileri soğuk algınlığı, grip, nezle ya da bronşit gibi hastalıklarla karıştırılıyor. Astım bronşit belirtileri farklıdır. Ancak bu durumda astım teşhisi konulması geciktiğinden hastalığa erken müdahale şansı da ortadan kalkıyor. Astım belirtileri nelerdir öğrenerek astım tedavisine erken başlamak hastaların yaşam kalitesini artırarak daha sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlıyor.

Astım nedir?

Dışarıdan solunum yoluyla alınan hava akciğerlere bronşlar vasıtasıyla iletilir. Bazı etkenler bronşların kasılıp daralmasına sebep olur. Bronşların daralması sonucu nefes almak ve özellikle nefes vermekte zorlanma yaşanır. Astım hastalığı belirtileri burada tarif edildiği gibi nöbetler halindeki bronş kasılmalarıdır.

Astım kronik bir hastalıktır. Akciğerlerde hava iletimini güçleştiren durumlardan bir diğeri bronşların etrafındaki zarın şişmesidir. Bununla beraber balgam ya da sümük adı verilen mukusun aşırı salgılanması da yine hava yollarının tıkanmasına sebep olan faktörlerden biridir. Bu tür özellikler astım bronşit belirtileri hakkında yanıltıcı olabilir. Bronşit farklı bir hastalıktır.

astım belirtileri nelerdir

Astım belirtileri nelerdir

Astım belirtileri nelerdir başlığına geçmeden önce astıma neden olan durumlardan bahsedelim. Astım hastalığı belirtileri oluşmasında çoğunlukla çevresel faktörler etkili olsa da aileden gelen genetik faktörler de astım başlangıcı sebebi olabilir. Özellikle her iki ebeveyninde de astım hastalığı olanlar yüksek risk altındadır. Bu yüzden ailesinde astım hastalığı, astım başlangıcı olanlar doktor kontrollerini düzenli yaptırarak, astıma ne iyi gelir tespit edip en erken düzeyde astım tedavisine başlayabilirler. Ayrıca astım bronşit belirtileri birbirinden ayrıdır ve karıştırılmamalıdır.

Astımla ilgili bilinmesi gerekenler:

 • Astım hastalığı belirtileri oluşmasında çevresel faktörler çok geniş bir yelpazede rol oynayabilir. Bir kısmı alerjik sebeplerken, polen, çeşitli evcil hayvan tüyleri, toz, evde yaşayan çeşitli böcekler, aşırı nemli hava, mevsimsel değişiklikler, çeşitli kimyasal ürünler astım başlangıcı sebebi olabilir.
 • Aynı zamanda astım belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir ya da aynı kişide astım hastalığı belirtileri her zaman aynı şekilde oluşmaz.
 • Astım belirtileri dönemsel olarak ortaya çıkabilir. Belirli bir süre devam ettikten sonra yok olur. Bu dönem astımı tetikleyen herhangi bir durumun oluşması da olabilir. Mevsim değişimleri, evcil hayvanla aynı ortamda bulunmak, tozlu ortamlarda bulunmak, alerji yaratabilecek herhangi ürün ya da kimyasala maruz kalmak ya da yılın polenlerin ortaya çıktığı zamanları bazı kişilerde astım belirtilerinin görülmesine yol açabilir.
 • Astım belirtilerinin görüldüğü bu dönemler astım krizi ya da astım nöbeti olarak adlandırılır.

Astımı tetikleyen durumlar:

 • Ani hava değişimleri, soğuk hava, sisli hava
 • Hava kirliliği, egzoz gazı, sigara dumanı, kızarma yapmaktan kaynaklanan duman ya da soba dumanı
 • Yoğun stres altında olmak ya da aşırı üzüntü
 • Koşmak gibi hızlı nefes alıp vermeye sebep olan egzersizler
 • Klimalı ortamda bulunmak
 • Hastalık yapıcı virüsler
 • Bademcik iltihabı, sinüslerde iltihab, anjin ve burun iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Her türlü alerjen, toz, küf, evcil hayvan tüyü, çiçek tozu, böcekler

Astım belirtileri nelerdir?

Aşağıda sıralanan astım belirtileri sizde de görülüyorsa mümkün olan en erken vakitte doktorunuza danışmalısınız. Astım belirtileri nelerdir bilmek ve astımı erken teşhis etmek astım tedavisine hemen başlayarak yaşam kalitesini artırmak açısından önemlidir. Böylece astıma ne iyi gelir öğrenerek ona göre tedbir alınabilir. Astım bronşit gibi diğer üst solunum yolu hastalıkları ile karıştırılmamalıdır. Astım bronşit belirtileri birbirinden farklı özelliktedir.

Astım hastalığı belirtileri:

 • Özellikle gece ya da sabah saatlerinde daha yoğun olarak yaşanan ard arda öksürük, nefes darlığı ya da hırıltılı nefes alıp verme
 • Göğüs bölgesinde sıkışma hissi
 • Nefes alıp verirken göğüs bölgesinden gelen ıslık benzeri sesler
 • Egzersiz sırasında ya da sonrasında öksürme ya da nefes daralması
 • Gece uykudan uyandıracak şekilde öksürme, göğüste sıkışma ya da nefes alıp vermede zorlanma

Astıma ne iyi gelir?

Astım hastalığı belirtileri oluşmaması için astım krizlerini tetikleyen etkenler ortadan kaldırılmalı ya da uzak durulmalıdır. Astım hastalığı her kişide farklı uyaranların etkisiyle ve farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Astım bronşit belirtileri ya da başka solunum yolu rahatsızlıkları olabilir. Bu yüzden öncelikle kişide astım hastalığı belirtileri görülmesine sebep olan etkenler tespit edilmeli ve daha sonra astıma ne iyi gelir uygulanmalıdır. Astım tetikleyicilerinden korunmak için:

 • Bulunulan ortam düzenli olarak havalandırılmalı, çok nemli ya da çok kuru bir hava olmamasına özen gösterilmelidir. Fazla kuru hava üst solunum yolu hastalıklarını, astım bronşit belirtileri ve öksürüğü artırabilir.
 • Aynı şekilde ortam temizlği iyi bir şekilde yapılırsa astım krizine neden olan tozdan korunulmuş olur.
 • Kaplamalarda kullanılan bazı kumaş türleri, içi doldurulmuş tüylü oyuncaklar gibi evde bulunan eşyalar da astım başlangıcı sebebi olabilir. Bunların kaldırılması ya da deri, plastik ya da ahşap gibi alternatifleriyle değiştirilmesi gerekir.
 • Halı, koltuk ya da yatak gibi eski eşyalarda bulunan mikroorganizmalar astım başlangıcı sebebidir. Bu tür eşyaların evden uzaklaştırılmaları gerekir.
 • Mevsimsel olarak havada çok fazla polen olduğu zamanlarda mümkün olduğunca dışarıda bulunulmamalı, astım başlangıcı olabilir. Dışarıdan eve dönüldüğünde duş alınıp kıyafet değişimi yapılmalı.
 • Küf, rutubet olan ortamlar astım başlangıcı ve astım krizini tetikler.
 • Evde yaşayan çeşitli böcek türleri ya da ev bitkileri de astım belirtilerine sebep olabilir.
 • Sigara dumanı astım hastalarını en fazla rahatsız eden etkenlerden biridir. Astım hastası bulunan ev ya da ofislerde kesinlikle sigara içilmemesi gerekir.
 • Eğer boya ya da temizlik gibi kimyasallar kullanılmışsa ortam iyice havalandırılmadan içeri girilmemeli.

Astım hastalığı belirtileri sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilir. Kronik bir hastalıktır. Tamamen iyileşme söz konusu olmasa da astım belirtileri doktor tavsiyelerine uyularak kontrol altına alınabilir. Bu konuda hastanın bilinçli davranması gerekir. Önemli olan astım belirtileri nelerdir bilmek ve astıma ne iyi gelir uygulamaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *