Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

By | 22/09/2017

Gün boyu ayakların üzerine binen vücut ağırlığının getirdiği yorgunluk, yanlış ayakkabı seçimi, kireçlenme, incinme gibi çeşitli sebeplerle ayaklarda ağrı oluşabilir. Bu yazımızda ayak ağrısı nasıl geçer, ayak ağrısı neden olur, yorgun ayaklara ne iyi gelir, ayak ağrısına tuzlu su, ayak ağrısına bitkisel çözüm konularında bilgi vereceğiz.

Ayak ağrısı neden olur?

Ayak ağrısı neden olur, yorgunluk en olası sebebidir. Ayakta çalışanlar, çeşitli sebeplerle uzun süre ayakta kalanlar gün sonunda yorgun ayakların sızısını hissedebilirler. Bu durumda ayak ağrısı nasıl geçer, yorgun ayaklara ne iyi gelir en güzel yöntem ayakların altına iki yastık koyarak biraz yukarda durmalarını sağlamak ve uzanıp dinlenmektir.

Ayak ağrısı nasıl geçer

Ayak ağrısı nasıl geçer

Öncesinde ayakların rahatlamasını sağlayacak bir banyo ve hafif bir ayak masajı da kan dolaşımını artırarak ayak yorgunluğunun daha çabuk geçmesini sağlar. Buna ek olarak ayak ağrısı neden olur, tek sebep her zaman yorgunluk değildir.

Eklem ağrısı halsizlik neden olur?

Ayaklar çok farkında olunmasa da, en az eller kadar sık kullanılan uzuvlardır. Hareket halinde olduğumuz her an ayaklarımızın üzerinde dururuz. Tüm vücut ağırlığının yükü omurgayla birlikte ayaklara da biner. Ayak ağrısı neden olur, giyilen açık ya da kapalı ayakkabılar, çarpma, ezilme gibi ufak kazalar gibi durumlarda ayaklar zarar görebilir.

Aynı şekilde ayakta çıkan siğil, nasır gibi oluşumlar, tırnaklarda oluşan problemler ayak ağrısına sebep olabilir.

Ayak ağrısı neden olur:

  • Uzun süre ayakta durmak, yürümek ya da koşmak.
  • Sürekli oturmak, hareketsiz kalmak ve ayaklara yeterli kan dolaşımı olmaması.
  • Çok kilolu ya da obez olma sonucu vücut ağrılığının ayaklara binmesi.
  • Ayağın çarpma, ezilme gibi kazalar sonucu yaralanması.
  • Ortapedik olmayan, çok sıkı, çok bol, yüksek topuklu gibi yanlış özelliklere sahip ayakkabıları uzun süre giymek.
  • Ayak tırnaklarında oluşan tırnak batması gibi rahatsızlıklar.
  • Düz taban olma gibi ayaktaki yapısal bozukluklar, romatizma, kireçlenme, artrit, çıban, topuk dikeni gibi rahatsızlıklar.
  • Çeşitli sebeplerle ayakta çıkan siğil, nasır gibi oluşumlar.

Tırnak batması nasıl geçer?

Ayak ağrısı nasıl geçer?

Ayak ağrısı nasıl geçer, öncelikle ağrının neden kaynaklandığı bulunmalıdır. Aşırı sıkı, topukları vuran, ortapedik olmayan, aşırı yüksek topuklu ayakkabılarla uzun süre hareket halinde olmak, ayakta durmak gibi ayak ağrısı nedenleri olabilir.

Bu tür ayakkabıları uzun süre kullanma sonucu ayak kemikleri ve eklemleri deforme olmuş olabilir. Bu durumda ayak ağrısı nasıl geçer, en doğru çözüm doktora danışarak olası bir sakatlanma durumunda tedavi olmaktır. Bu ayaklarınızda kalıcı bir fiziksel deformasyonun önüne geçer.

Bunun dışında yorgunluktan kaynaklanan ayak ağrısı nasıl geçer, en doğrusu ayakları çeşitli banyolarla, masaj ve kremlerle rahatlatmak ve dinlenmektir. En bilinen yöntemlerden biri ayak ağrısına tuzlu su uygulamasıdır. Buna ek olarak ayak ağrısına bitkisel çözüm yöntemleri de mevcuttur.

Ayak ağrısı nasıl geçer:

  • Ayakları ılık suyla yıkayın, bir süre dinlendirin.
  • Ardından ayaklarınızı birkaç dakika soğuk suya sokun.
  • Kuruladığınız ayaklarınızın altına yükselti koyarak kalp hizasından yüksekte kalmalarını sağlayın.
  • 10-15 dakika kadar bu şekilde uzanın.
  • Bu uygulama ayaklarınızdaki kan dolaşımını artıracak ve kısa sürede yorgunluğun giderilmesini sağlayacaktır.

Ayak tabanına soğan koymanın faydaları

Ayak ağrısına tuzlu su

Ayak ağrısına tuzlu su uygulaması herkes tarafından bilinen ve basit bir şekilde evde uygulanabilecek bir yöntemdir. Ayrıca ayak ağrısına tuzlu su ağrıları dindirip ayakları rahatlatmak için oldukça etkilidir.

Ayak ağrısına tuzlu su uygulamak ayaklardaki ödemi alır, ayakların yumuşamasını sağlar ve ayaklardaki kan dolaşımını artırır.

Ayak ağrısına tuzlu su:

  • Ayaklarınızı içine sokabileceğiniz geniş bir kaba sıcağa yakın ılık su doldurun.
  • Suyun içerisine yarım çay bardağı tuz ekleyerek karıştırın.
  • Ayaklarınızı 10-15 dakika kadar suyun içinde bekletin.
  • Ardından ayaklarınızı duru suyla yıkayarak kurulayın.
  • Ayaklarınıza nemlendirici özellikte bir kremi sürerek hafif masaj yapın.

Ayak ağrısına bitkisel çözüm

Ayak ağrısına bitkisel çözüm yöntemleri uygulamak da etkili bir alternatiftir. Yorgunluktan kaynaklanan ayak ağrılarısına, çeşitli kazalar sonucu burkulma incinme gibi sebeplele oluşan ayak ağrısına bitkisel çözüm uygulayabilirsiniz.

Ayak ağrısına bitkisel çözüm, bitkilerin kan dolaşımını artırıcı, rahatlatıcı etkisine ek olarak ayaklarda incinme kaynaklı ağrıların ve şişliklerin de giderilmesine yardımcı olur. Her şeyden önce ayak ağrısı neden olur kaynağını araştırıp ona uygun bir uygulama seçmek gerekir.

Ayak ağrısına bitkisel çözüm:

Bitki yağları: Biberiye yağı, nane yağı, okaliptüs yağı gibi bitkilerden elde edilmiş yağlar yorgun ayaklara iyi gelir. Bitki yağları aynı zamanda yorgun ayakların acısını alır ve şişini indirir. Sıcağa yakın ılık suya bitki yağlarının her birinden 3-4 damla ekleyin. 10-15 dakika kadar ayaklarınızı bu suyun içinde bekletin. Ardından ayaklarınızı yıkayarak kurulayın.

Sirkeli su: Her derde deva sirkenin faydalarından biri de ayak ağrılarını gidermektir. Eğer evinizde bitki yağları bulunmuyorsa ayak ağsını nasıl geçer, bir miktar sirke işinizi görecektir. İki ölçü suya bir ölçü sirke karıştırarak suyu bir miktar ısıtın. Bu suyun içinde ayaklarınızı 5 dakika kadar bekletin. Ardından ayaklarınızı yıkayarak kurulayın.

Nane: Nane yağı dışında başka bir ayak ağrısına bitkisel çözüm yöntemi de nanenin kendisidir. Nanenin içinde bulunan mentol ayakların rahatlamasını ve daha kolay dinlenmesini sağlar. Soğuk suya 2 yemek kaşığı kadar kuru nane atarak ayaklarınızı bu suda 15-20 dakika dinlendirin. Kuru nane yerine taze nane yaprakları da kullanabilirsiniz.

Kırmızı biber: Ayak ağrısına bitkisel çözüm olarak uygulayabileceğiniz bir diğer malzeme kırmızı biberdir. Sıcak su doldurduğunuz kaba yarım çorba kaşığı kadar kırmızı biber atın ve bu suda ayaklarınızı 10-15 dakika bekletin. Kırmızı biber ayaklardaki kireçlenme, kas ağrıları gibi ağrıların giderilmesinde etkili olacaktır. İşlem sonunda ayaklarınızı yıkayarak kurulayın. Uygun bir nemlendiriciyi hafif masaj yaparak sürmeniz faydalı olacaktır.

Hardal Tohumu: Ayak ağrısı nasıl geçer, bir diğer yöntem de hardal tohumu kullanmaktır. Sıcak suya bir avuç kadar ezilmiş hardal tohumu atarak karıştırın. Bu suda ayaklarınızı 10-15 dakika kadar bekletin. Ardından ayaklarınızı yıkayarak kurulayın. Hardal tohumu ayaklardaki şişliklerin giderilmesine yardımcı olur, ayak ağrısını alır ve ayaklardaki kan dolaşımını artırır.