Ayak Tabanına Soğan Koymanın Faydaları

By | 11/11/2017

Ayak tabanına soğan koyarak pek çok hastalıktan kurtulabildiğinizi biliyor muydunuz. Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan bu yöntem kuru soğanın faydaları sayesinde müthiş sonuçlar doğuruyor. Bu yazımızda ayak tabanına soğan koymak ne işe yarar, odaya soğan nasıl konur ve kuru soğanın faydaları konularında bilgi vereceğiz.

Kuru soğanın faydaları herkesin bildiği üzere pek çok sağlık problemine iyi geliyor. Sağlığımızı korumak için çiğ ya da pişmiş olarak kuru soğana sofralarımızda sık sık yer vermeliyiz. Zaten soğan ve sarımsak kültürümüzde hem lezzet hem de şifa kaynağı olarak ayrı bir yere sahip.

Ayak tabanına soğan koymak

Ayak tabanına soğan koymak

Düzenli olarak soğan ve sarımsak tüketmek sapasağlam bir vücuda sahip olmaya, hastalık risklerini bertaraf etmeye yarıyor.

Peki daha sağlıklı olmak ve hastalıklardan korunmak için soğanı yemek yerine farklı bir şekilde kullanabileceğimizi biliyor muydunuz? Kuru soğanın faydaları sadece yenerek değil cilde temasla da vücuda katkı sağlıyor.

Ayak tabanına soğan dilimi koyarak soğuk algınlığı, grip, yorgunluk gibi pek çok rahatsızlığı giderebilirsiniz. Buna ek olarak ayak tabanına soğan koymak hiç bir rahatsızlığınız olmasa bile vücudunuzu toksinlerden temizleyerek sağlığınıza sağlık katar.

Kuru soğanın faydalarından yararlanmanın başka bir yolu ise odaya kuru soğan koymak. Odaya soğan nasıl konur, merak edenler için söyleyelim evet koku yapıyor. Ancak odaya soğan koymak eğer kokusuna katlanırsanız size müthiş faydalar sağlar.

Bir gece odanıza dilimlenmiş soğan koyun ve uyuyun. Sabaha kalktığınızda solunum yollarınızın açıldığını farkedeceksiniz.

Ayak tabanına soğan

Ayak tabanına soğan koymak yaklaşık olarak 16. yüzyıldan beri kullanılan bir alternatif tıp yöntemi. Geçmişte özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan iyileşme yöntemi olarak ayak tabanına soğan koymak kullanılıyormuş.

Ancak bu sadece aslı olmayan bir koca karı ilacı değil. Ayak tabanına soğan koymanın bilimsel açıdan da faydaları ispatlanmış durumda.

Ayağımızın altı vücudumuzda herhangi bir özelliği olamayan basit bir bölge değil. Refleksoloji uzmanlarına göre ayak altında 7000’den fazla sinir ucu bulunuyor. Bununla da kalmıyor. Ayak altında bulunan bu 7000’den fazla sinir ucu vücuttaki farklı organ ve sistemlerle ilişkili.

Bundan dolayı ayak tabanına soğan koymak bakteri ve enfeksiyona iyi gelmeden ağrıları gidermeye kadar pek çok fayda sağlıyor. Eğer rahatsız olurum diyorsanız sadece odaya soğan koymak bile oldukça yararlı.

Kuru soğanın faydaları arasında havayı temizleme özelliği de bulunur.

Soğanın içerisinde pek çok faydalı maddenin yanında kükürt de bulunur. Bu sayede toksinler atılır ve karaciğere destek olunur. Kuru soğan anti inflamatuar, antiviral ve antibiyotik etkiye sahip güçlü bir bitkidir.

Bu yüzden binlerce sinir ucu içeren ayak tabanına soğan dilimleri yerleştirip uyumak size mucizevi etkiler sağlar.

Ayak tabanına soğan koymak:

Enfeksiyonu giderir: Kuru soğanın güçlü bir antibiyotik etkisi vardır. Ayak tabanına soğan koymak vücuttaki enfeksiyon bulunan bölgeye etki ederek enfeksiyonu giderir.

Detoks etkisi yapar: Ayak tabanına soğan koymak kanın temizlenmesini sağlar. Kuru soğanda kükürt ve fosforik asit bulunur. Bu maddeler vücuttaki zararlı ve hastalık yapıcı toksinleri ayak tabanından çekerek kanı temizlerler.

Düzenli olarak ayak tabanına soğan koymak vücudunuzun zararlı bileşenlerden arınmasına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Soğan ve sarımsak yemenin doğal olarak bağışıklığı güçlendirdiğini biliniyor. Ayak tabanına soğan dilimleri koymak da aynı görevi görür.

Soğandaki sayısız etkin maddeye ek olarak bol miktarda bulunan C vitamini ve E vitamini vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasını güçlendirir.

Yaşlanmayı geciktirir: Kuru soğanda bulunan C vitamini ve E vitamini aynı zamanda çok güçlü antioksidanlardır. Bunun anlamı ayak tabanına soğan koymak aynı zamanda hücresel yaşlanmayı yavaşlatır. Vücudunuzun genç kalmasını sağlar.

Vücudun nem dengesini sağlar: Kuru soğanın yaklaşık olarak %90 kadarını su oluşturur. Ayak tabanına soğan koymak vücudunuza ihtiyacı olan suyu kazandırır. Bu sayede vücudun nem dengesi sağlanmış olur.

Az su içtiğinizi ve vücudunuzun susuz kaldığını düşünüyorsanız ‘Yeterince su içmediğinizi gösteren 11 işaret‘ yazımızdaki belirtilere bakmanızı tavsiye ederiz.

Ayak tabanına soğan nasıl yerleştirilir:

  • Evinizde bulunan bir kuru soğan çeşidini güzelce soyun.
  • Kuru soğanı çok ince olmayacak şekilde yuvarlak dilimlere ayırın.
  • Kuru soğanın faydalarından yararlanmak için soğan dilimlerini ayağın tabanında orta kısmında bulunan kemer bölgesine yerleştirin.
  • Uyuduğunuz sırada soğanları yer değiştirmesine engel olmak amacıyla ayaklarınıza çorap giyerek soğan dilimlerini sabitleyin.

One thought on “Ayak Tabanına Soğan Koymanın Faydaları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *