B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Ne Yemeli?

By | 16/08/2017

B12 vitamini sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlar arasındadır. Kırmızı kan hücrelerinin yapımında ve sinir sisteminin çalışmasında büyük rolü vardır. Bu yazımızda B12 vitamini eksikliği, B12 eksikliğinde ne yemeli, B12 eksikliği belirtileri, B12 eksikliği nedenleri ve B12 vitamini nelerde var konularında bilgi vereceğiz.

B12 vitamini suda çözünen bir vitamindir. Bunun anlamı günlük alarak alınan B12 vitamininin fazla olan ve kullanılmayan kısmı vücutta depo edilmez ve dışarı atılır.

B12 vitamini eksikliği belirtileri, ne yemeli

B12 vitamini eksikliği belirtileri, ne yemeli

B12 vitamini metabolizmanın sağlıklı işleyişi için en önemli vitaminlerden biridir. B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımında kullanılır. Ayrıca sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasında büyük rol oynar.

Bu nedenle B12 vitamini eksikliğinden şüphe ediliyorsa hemen B12 eksikliği belirtilerine bakılmalı, B12 eksikliği nedenleri belirlenip kişiye özel bir tedavi uygulanmalıdır.

B12 eksikliği belirtileri halsizlik ve yorgunlukla başlayıp yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürecek düzeye gelebilir.

Sağlıklı insanların da B21 vitamini nelerde var öğrenerek düzenli olarak bu yiyeceklerle beslenmesi gerekir. B12 vitamini ve riboflavin, tiamin, folik asit gibi diğer B vitamini türleri sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlar arasında yer alır.

B12 vitamini eksikliği belirtileri

B12 eksikliği belirtileri ilk etapta başka pek çok rahatsızlığın belirtileriyle karıştırılabilir. Bu yüzden B12 eksikliği belirtilerini tespit etmenin yanında kan testi yaptırmak en doğru sonucun alınmasını sağlayacaktır.

B12 vitamini eksikliğinden şüphe ediyorsanız bir doktora muayene olmalısınız. Bundan sonra B12 eksikliği nedenlerine bağlı olarak uygun tedaviyi olabilirsiniz.

Eğer yetersiz beslenme kaynaklı bir vitamin eksikliği varsa B12 vitamini nelerde var, B12 eksikliğinde ne yemeli başlığı altında açıklanan besinleri tüketerek sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

B12 eksikliği belirtileri:

 • Halsizlik, yorgunluk, kendini güçsüz hissetme
 • Unutkanlık, konsantre olmakta güçlük, dikkat dağınıklığı
 • Kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma
 • Çarpıntı ve Nefes darlığı
 • Depresyon
 • Kansızlık
 • Cildin rengini kaybetmesi, solgun olması
 • Saç dökülmesi
 • Tırnakların kolay kırılması
 • Görme bozukluğu
 • İştahta azalma, kilo kaybı
 • Dil şişmesi ya da kızarıklık

B12 Eksikliğinde Ne Yemeli?

B12 eksikliğinde ne yemeli, B12 vitamini en fazla hayvansal gıdalarda bulunur. B12 vitamini nelerde var öğrenip bu besinleri tercih etmek doğru olur ancak ilk etapta doktora danışılmalıdır. Doktora muayene olarak B12 eksikliği nedenleri tespit edilmelidir.

Buna göre doktor tarafından B12 hapları yutulması ya da B12 iğnesi uygulanması tavsiye edilebilir. Eğer B12 eksikliği belirtileri yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkmışsa B12 eksikliğinde ne yemeli öğrenerek bu eksiklik telafi edilebilir.

B12 vitamini vücut tarafından üretilemez. Dolayısıyla beslenme yoluyla dışarıdan alınmalıdır. Meyve, sebze, baklagiller ve tahıllarda B12 vitamini bulunmaz.

Eğer bu şekilde bir beslenme düzeniniz varsa kısa sürede B12 eksikliği belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. B12 vitamini nelerde var en fazla kırmızı et, sonra sakatatlar, tavuk ve balık etinde bulunur.

Süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri, yumurta, ahtapot, karides, istiridye, ton balığı ve somon gibi deniz ürünlerinde B12 vitamini bulunur.

B12 eksikliğinde ne yemeli öğrenerek bu besinleri tercih etmek B12 vitamini eksikliğini giderebilir. Ancak kişiden kişiye değişen sebeplerle B12 vitamini nelerde var, sürekli olarak bu besinler tüketilse de B12 vitamini eksikliği görülebilir.

Midede B12 vitamini emilimini engelleyen bir durum söz konusu olabilir.

B12 eksikliği belirtilerinin önüne geçmek için en doğru çözüm bir doktora danışılarak bulunabilir.

B12 eksikliği nedenleri

B12 eksikliği nedenleri başlıca iki kısma ayrılır. Bunlardan ilki yetersiz beslenme ya da sağlıksız besinleri tüketmektir. Bu durumda B12 vitamini nelerde var öğrenerek bu yiyecekler tüketildiğinde B12 vitamini eksikliği kısa süre sonra yok olabilir.

Önemli olan B12 eksikliği belirtilerini erken farketmektir. B21 vitamini eksikliğinin diğer sebebi ise B12 emilimine engel olan çeşiti hastalıklardır.

Her iki durumda da B12 eksikliği belirtileri erken farkedilmeli, B12 eksikliği nedenleri tespit edilerek tedavi sağlanmalıdır. B12 eksikliğinde ne yemeli, B12 vitamini nelerde var öğrenmek fayda sağlar ancak doktor tarafından B12 vitamini eksikliğini gidermek için ilaç da verilebilir.

B12 eksikliği nedenleri:

B12 vitamini eksikliği görülen ilk grup yetersiz beslenen ya da yanlış besinler tüketenlerdir. B12 vitamini nelerde var, genel olarak hayvansal besinlerde bulunur. En fazla kırmızı et, ciğer, yoğurt, peynir, süt, balık eti ve yumurta gibi besinler tüketilerek B12 vitamini eksikliği giderilebilir.

B12 eksikliği belirtileri yaşın ilerlemesi sebebiyle de ortaya çıkabilir. Özellikle 50 yaşını aşmış kişilerde B21 eksikliği belirtileri görülebilir.

Aşırı alkol tüketmenin bir zararı da B12 vitamini eksikliğidir.

Chron hastalığı ya da Çölyak hastalığı gibi rahatsızlıklar B12 vitamini eksikliğine yol açabilir.

Farklı sebeplerle alınan bazı ilaçlar B12 vitamini eksikliğine neden olabilir. Böyle bir durumda doktora danışılmalıdır.

B12 eksikliği belirtileri görülmesinin bir diğer nedeni de zayıflama ve benzeri amaçlarla yapılan mide ameliyatlarıdır.