Bacakları İnceltmek İçin 5 Kolay Egzersiz

By | 09/05/2016

Fazla yağlarınızın büyük bölümünü yakarak hedeflediğiniz kiloya ulaştığınız halde kalça ve bacak bölgeniz görünüm olarak hayal ettiğiniz şekli alamamış olabilir.

Uzun süre diyet uygulamanın sonucu tartıya çıktığınızda zayıfladığınızı görmek sizi mutlu eder. Ancak kilo vermek her zaman daha iyi görünümlü, biçimli bir vücuda kavuşmanın garantisi değildir. Vücudun formda ve biçimli görünmesi için fazla yağlardan kurtularak kilo vermeye ek olarak sıkılaşma için gerekli aktiviteleri yerine getirmek gerekir. Sıkılaşma ve forma girme ancak egzersiz yaparak mümkün olur.

Bacakların şekillenip sıkılaşarak daha ince bir görünüme kavuşması ancak o bölgedeki kasları çalıştıran egzersizlerin düzenli yapılmasıyla mümkün olur. Bacakları inceltmek için egzersizleri belirli bir süre uygulamalı ve güzel sonuçlar almak için sabırlı olmalısınız.

Beli inceltmek için 7 etkili hareket

Bacaklarınızın görünümünü etkileyen pek çok neden bulunur. Bunlar genetik faktörler, beslenme düzeni, yaşam stili, spor geçmişiniz, çalışma biçiminiz ya da fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuzdur. Genetik faktörler gibi bazı etkenleri değiştirmek mümkün değildir. Sürekli oturarak çalışmak zorunda olabilirsiniz. Bu durum eğer daha sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapma, gündelik yaşamda daha aktif olma gibi alışkanlıklarınız yoksa bacaklarınızın görünümünü olumsuz etkileyebilir.

Bacakları inceltmek için ne yapmalı?

Bacakların daha biçimli ve ince görünmesi için sihirli bir egzersiz yoktur. Bacakları inceltmek için öncelikli olarak kasları çevreleyen fazla yağlardan kurtulmak gerekir. Vücut ne kadar kaslı olursa olsun, kasların üzerinde bir yağ tabakası bulunuyorsa bu kötü bir görünüme sebep olacaktır. Bacakları inceltmek için yapılması gerekenler, kilo vermenin yanında mutlaka bacak bölgesini çalıştırmaya yönelik hareketleri etkili bir egzersiz programını takip ederek gerçekleştirmektir.

Vücudu sıkılaştıran 4 spor

Bacakları inceltmek için en etkili yöntemlerden biri kısa süreli ve yüksek yoğunluklu egzersizleri uygulamaktır. Yapılacak egzersizlerin zorlayıcı ya da karmaşık formda olması gerekmiyor. Bacakları çalıştırmaya yönelik olması şartıyla sevdiğiniz egzersizlerden birini seçerek kısa periyodlar halinde tekrar edebilirsiniz. Aralarda birkaç dakika süreyle dinlenip tekrar setler halinde sevdiğiniz egzersizi yapmayı sürdürmeniz gerekir.

Aşağıdaki bacakları inceltme egzersizlerinden istediğiniz birini seçebilirsiniz:

    • Bisiklete binmek
    • Kısa mesafe sürat koşusu
    • İp atlamak
    • Kürek çekme hareketi

Bacakları inceltmek için egzersizler

walking lunges

walking lunges

1. İleri Hamle

Aşağıda daha sonra bahsedeceğimiz çömelme hareketiyle birlikte hamle hareketi bacak ve kalça kaslarını çalıştırmaya yönelik başlıca hareketlerden biridir. Hamle hareketinin birçok farklı formu vardır. Geleneksel ileri hamle her zaman bacakları inceltmek için en etkili egzersizlerden biridir. İleri hamle hareketi devamlı uyguladığınız egzersiz programında mutlaka olması gereken hareketlerden biridir.

İleri hamle hareketi etkili bir egzersiz olduğu kadar yapması oldukça basittir. Basit bir şekilde ileri doğru bir adım atılarak yapılır. Hareketi yaparken vücudunuzun dik konumda olmasına ve ileri attığınız bacağınızın doksan derece yapacak şekilde durmasına dikkat edin.

reverse lunge

reverse lunge

2. Ters Hamle

Alışılmış ileri hamle hareketinin hemen ardından hamle hareketinin ters versiyonu olan bu hareket de egzersiz programınıza ekleyebileceğiniz harika hareketlerden biridir. Çünkü bacak kaslarının hepsini birden çalıştırmaya yönelik bir harekettir. Bacakları inceltme hareketi olarak ters hamleyi mutlaka denemelisiniz.

İleri bir adım atmak yerine bu sefer geriye doğru bir adım atın. Vücudunuz hareket boyunca dik konumda olsun. Dizinizin doksan derece olmasına ve yere değmemesine özen gösterin.

squat

squat

3. Çömelme

Birçok kişi çömelme egzersizini tüm bacak egzersizleri içinde en üst sıraya koyar. Bunun ardında yatan gerçeği görmek çok da zor değil. Çömelme hareketi yapması son derece kolay bir harekettir ve istenilen incelikte ve iyi görünümlü bacaklara ulaşmak için çalıştırılması gereken tüm kasları hedef alır.

Ancak pek çok kişi çömelme egzersizini uygularken hata yapmaktadır. Bu hareket düzgün bir şekilde yapılmazsa bacakları inceltmek için etkili olmaz ve daha kötüsü sakatlıklara sebep olabilir.

Bacaklarınızı omuz genişliğinde açık tutarak ayakta durun. Dikkatli bir biçimde çömelin ve dizlerinizi kalçanız ayak bileklerinize değinceye kadar bükün. Dizlerinizin ayak parmak uçlarızın hizasından daha öne gelmemesine dikkat edin. Yavaşça tekrar ayağa kalkın.

sumo squat

sumo squat

4. Sumo Çömelme

Çömelme hareketinin bu özel versiyonu arka bacak kaslarını çalıştırmak için ideal bir egzersizdir. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak ayakta durun. Ayaklarınız kırkbeş derecelik açı yapacak şekilde dışa doğru baksın. Uyluklarınız yere paralel oluncaya kadar yavaşça aşağıya doğru çömelin. Sonra yavaşça kalkın. Vücudunuzun dik durmasına özen gösterin. Arka bacak kaslarınız ve kalçanızdaki gerilimi hissedinceye dek bu hareketi düzenli olarak tekrarlayın.

Evde yapabilceğiniz kol inceltme hareketleri

bridge

bridge

5. Köprü Hareketi

Dizlerinizi kırarak sırt üstü yere uzanın. Ayaklarınız bitişik olmasın. Kalça genişliğinde açabilirsiniz. Kollarınız gövdenizin iki yanında yerde dursun. Yalnız kalçanızı yukarı doğru kaldırarak köprü pozisyonunu alın. Bu şekilde iki ya da üç saniye bekleyip ilk pozisyona dönün. Bu hareketi aralarda kısa süreli dinlenerek setler halinde tekrarlayın.

Bacakları inceltmek için düzenli olarak yapmanız gereken köprü hareketi özellikle kalça bölgesindeki ve alt bacaktaki kasları çalıştırmaya yönelik bir egzersizdir.

Bacak inceltme hareketlerinin her birini aralarda kısa süreli molalar vererek üst üste iki ya da üç set halinde yapın. Bacak inceltme egzersizlerinin hedef aldığı kasların etkin biçimde çalışması için her hareketi doğru yaptığınızdan emin olun.

Diz, bilek bölgenizin sakatlanmaması ya da herhangi bir kas grubunun hasar görmemesi için bu hareketleri bir spor hocası eşliğinde yapmaya başlayabilirsiniz. Vücudunuzda daha önceden var olan hastalık ya da sakatlık gibi durumlarda bacak inceltici hareketleri yapmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

One thought on “Bacakları İnceltmek İçin 5 Kolay Egzersiz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *