Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

By | 24/12/2017

Bademcik iltihabı nasıl geçer, evde ne iyi gelir? Bademcik iltihabının temizlenmesi için hangi tedavi uygulanmalıdır?

Bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçası olarak, vücudu zararlı mikroorganizmalara karşı korumaya yardımcı dokulardır. Bademcik iltihabı olduğunda yüksek ateş, yutkunma zorluğu, boğazın tahriş olması gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı nasıl geçer

Bademcik iltihabı nasıl geçer

Bademcikler boğazın üst iki yanında bulunan ve dilin hemen üst kısmında yer alan oval yapılardır. Vücuda dışarıdan giren her türlü bakteri ve diğer zararlı mikroorganizmalara karşı filtre görevi görürler. Bademcikler aynı zamanda antikor üretiminde de görev alırlar.

Antikorlar bakteri, virüs gibi vücutta hastalık yapıcı zararlı yapıları etkisiz hale getirmek için vücudun ürettiği proteinlerdir. Bu bakımdan antikor üretimine yardımcı olmasıyla bademcikler, bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır.

Bademcikler dışarıdan giren mikroplara karşı vücudu koruyan lenf dokulardır. Bu şekilde vücudun savunma mekanizmasında önemli rolü olan bademcikler, vücuda aşırı bakteri girişi olduğunda enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olurlar.

Bununla birlikte, artan antikor üretimi ve bakterilerin etkisiyle bir süre sonra bademcik iltihabı oluşur.

Bademcik iltihabı ile bademcikler şişer. Aynı zamanda yutkunmada zorluk, ateş, ağrı gibi birtakım rahatsız edici belirtiler baş gösterir. Bademcik iltihabı nasıl geçer ve bademcik iltihabı bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsetmeden önce bademcik iltihabının hangi belirtilerle ortaya çıktığını anlatalım.

Bademcikler adı verilen ve vücudu mikroplara karşı korumaya yardımcı lenf dokuları iltihaplanınca mikroplara ait toksinler de kana karışır. Bunun ardından vücutta bademcik iltihabı belirtileri oluşur.

Bademcik iltihabı belirtileri nelerdir:

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Bademcik iltihabı nasıl geçer?

Bademcik iltihabı nasıl geçer, yaygın olarak bademcik iltihabı 4-10 gün boyunca devam eder ve ardından iyileşme görülür. Bu süreçte yapılabilecek en iyi tedavi düşen vücut direncini yeniden güçlendirmektir. Bademcik iltihabı bitkisel tedavi yöntemleri ya da ilaç tedavisi uygulamaktan önce hasta mutlaka çok iyi dinlenmelidir.

Bademcik iltihabı nasıl geçer:

Bademcik iltihabı genellikle aşırı fiziksel efor sarfedilen zamanlarda, yoğun stres, sürekli uykusuz kalma, yetersiz ve dengesiz beslenme gibi etkenler olduğunda ortaya çıkar. O yüzden bademcik iltihabı nasıl geçer, tedavisi için öncelikli olarak sağlıklı ve dengeli beslenmek ve düzeni uyumak ve dinlenmek şart.

Eğer vücutta ateş varsa ılık bir duş almak, vücuda soğuk kompres uygulamak ateşin düşmesine yardımcı olabilir. Ayrıca ateş düşürücü ilaçlar da doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Bademcik iltihabına ne iyi gelir, enfeksiyonun çabuk geçmesi ve daha hızlı iyileşme sağlanması için doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Bol su içmek hem şişen boğazı nemlendirerek rahatlatacak hem de vücudun susuz kalmasını önleyecektir. Bu bademcik iltihabı temizlenmesi sürecini de hızlandırır.

Bununla birlikte bademcik iltihabı nasıl geçer, ballı su ya da iltihabı giderecek çeşitli bitki çayları da faydalı olabilir.

Bademcik iltihabı iyileşene kadar sigara içilmemelidir. Sigara içmek boğazın daha çok tahriş olmasına yol açar ve bademcik iltihabı tedavisi daha yavaş sürer.

Bademcik iltihabı nasıl geçer, çeşitli gargaralar ya da şişen boğazı rahatlatmaya yönelik pastiller de uygulanabilir.

Bademcik iltihabı bitkisel tedavi

Bademcik iltihabı bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmak iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Günlük olarak hazırlayacağınız gargaralar boğazın mikroplardan arınarak iltihabın yayılmasını önler. Bunun dışında bademcik iltihabı nasıl geçer, çeşitli bitki çayları, bademcik iltihabını önlemeye yardımcı karışımlar hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Bademcik iltihabı bitkisel tedavi:

Her sabah ve akşam tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Bir su bardağı ılık suya yarım tatlı kaşığı tuz karıştırarak gargara yapın.

Bademcik iltihabı için kullanabileceğiniz bir başka gargara da sıcak su ve zerdeçal karışımıdır. Aynı şekilde sıcağa yakın bir su bardağı suya yarım tatlı kaşığı zerdeçal karıştırın ve gargara yapın.

Bademcik iltihabı tedavisi için balın antiseptik özelliğinden yararlanabilirsiniz. Sabahları sıcağa yakın ılık suya bal karıştırarak içmek boğazınızı rahatlatacaktır.

Bazı bitkiler iltihaba karşı oldukça etkilidir. Bunların başında adaçayı gelir. Bunun dışında bademcik iltihabı nasıl geçer, ıhlamur, kuşburnu çayı içebilirsiniz. Aynı zamanda limonu kabuklarıyla birlikte demleyip çay olarak tüketebilirsiniz.

Limon kabuğunun faydaları nelerdir?

Bademcik iltihabı tedavisi

Bademcik iltihabı tedavisi doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi ile yapılabilir. Bunun yanında bademcik iltihabı enfeksiyonunun daha hızlı iyileşmesi için hastalık süreci boyunca iyice dinlenmek şarttır. Bademcik iltihabı nasıl geçer, bol su içmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekir. Bademcik iltihabı tedavisi zayıflayan bağışıklık sisteminin yeniden toparlanarak güçlenmesine yardımcı olacaktır.

  • Bademcik iltihabı boğazın şişmesine ve yutkunma zorluğu gibi durumlara yol açan bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı yemek yemekte zorlanma olabilir. Bademcik iltihabı tedavisi olurken olabildiğince sıvı gıdalarla beslenmek yutkunma zorluğuna çözüm olabilir. Ancak besleyici olması açısından tavuk suyuna çorba ya da bol vitaminli sebze çorbaları gibi yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Bademcik iltihabı nasıl geçer, vücut direnci yeniden kazanıldığında bağışıklık sistemi güçlenerek enfeksiyonu yener. Bunun için bol vitamin ve mineral almak şarttır. Bademcik iltihabı tedavisi sürerken besin desteği olarak taze sıkılmış meyve suları içebilirsiniz.
  • Bademcik iltihabı tedavisi ilaç desteği, dinlenme ve iyi beslenmenin yanında şişen ve tahriş olan boğazı koruyarak da olur. Bunun için bademcik iltihabı tedavisi sırasında kesinlikle sigara içilmemelidir. Aynı şekilde boğazın tahriş olmasına yol açacak asitli içecekler, kafeinli içecekler ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Bu yazımızda bademcik iltihabı nasıl geçer, evde uygulanabilecek tedavilerden bahsettik ancak herşeyden önce doktora danışılması ve ona göre tedavi yöntemlerinin uygulanması gerektiğini unutmayın.

One thought on “Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *