Bağırsakları Ne Çalıştırır?

By | 12/07/2017

Sağlıklı kalabilmek için iyi çalışan bir sindirim sisteminin yanısıra bağırsak hareketlerinin de düzenli olması gerekir. Bağırsakların hızlı çalışması için beslenme çok önemlidir. Bu yazımızda bağırsakları ne çalıştırır, bağırsak çalıştırıcı kür, bağırsakları çalıştıran meyveler, bağırsakları çalıştıran çaylar, bağırsaklar nasıl temizlenir ve bağırsakları çalıştıran yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz.

Bağırsakların düzgün çalışması şişkinlik, kabızlık ya da gaz gibi sağlık problemlerini önler. Bunun yanında bağırsaklarda biriken toksin adı verilen zehirli maddelerin atılması da bağırsakların hızlı çalışmasına bağlıdır. Bu yüzden bağırsaklar nasıl temizlenir, hangi yiyeceklerle beslenilmelidir uygulamak çok önemlidir. Düzgün çalışan bir sindirim sistemi ve hızlı çalışan bağırsaklar sizi hastalıklardan korur.

Bağırsakları ne çalıştırır

Bağırsakları ne çalıştırır

Bağırsaklar nasıl temizlenir?

Bağırsaklar nasıl temizlenir konusu önemlidir. Çünkü çeşitli dış etkenlerle vücuta toksinler birikir. Bu toksinler arttığında hücrelerde, dokularda, kan damarlarında ve bağırsaklarda birikir ve hastalık yaparlar.

Bağırsakta toksin birikmesini ve bu yüzden hastalık oluşumunu engellemek için bağırsaklar nasıl temizlenir öğrenmek ve bağırsak çalıştırıcı kür uygulamak gerekir.

Bağırsak çalıştırıcı kür

Bağırsaklar, kan damarları, hücreler ve dokularla birlikte zehirli toksinlerin biriktiği yerlerin arasında yer alır. Midede sindirilemeyen yiyecekler bağırsaklara iletilir ve orada birikir.

Ardından zehir üreten mukus haline gelir. Hastalık oluşmasını önlemek için bağırsaklar nasıl temizlenir, bağırsakları ne çalıştırır uygulamak gerekir.

Bağırsak çalıştırıcı kür evde kolayca hazırlayabileceğiniz oldukça pratik bir yöntem. Bağırsak çalıştırıcı kür ile toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bağırsak çalıştırıcı kür sindirimin düzenlemesine de yardımcı olur.

Bağırsak çalıştırıcı kür:

2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı doğal elma sirkesini homojen bir karışım oluncaya kadar karıştırın. Karışımı 15 dakika kadar buzdolabında dinlendirin. Ardından aç karnına hazırladığınız karışımı tüketin. Bağırsak nasıl temizlenir uygulamak istediğinizde bu karışımı hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Bağırsak çalıştırıcı kürün faydaları:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kolon kanseri riskini azaltır
  • Tansiyona iyi gelir
  • Kolesterolün düşmesine yardımcı olur
  • Sindirimi düzenler
  • Metabolizmayı hızlandırır
  • Zayıflamaya yardımcı olur

Bağırsakları ne çalıştırır?

Bağırsakları ne çalıştırır? Bağırsakların yavaş çalışması pek çok kişide şişkinlik, karın ağrısı gibi rahatsızlıklara sebep olur. Bağırsak hareketlerinin düzenli olması için günlük beslenme çok önemlidir.

Bağırsakları çalıştıran yiyecekler çoğunlukla lifli yiyeceklerdir. Lifli yiyecekler sindirim sistemini ve bağırsak hareketlerini düzenler. Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar.

Bağırsakları çalıştıran yiyecekler aynı zamanda kabızlık, şişkinlik ve gaz problemlerine de iyi gelir. Bağırsakları ne çalıştırır sorusunun bir diğer önemli cevabı ise su içmektir. Bol su içmeden lifli yiyecekler sindirilemez. Su içmek bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar.

Bağırsakları çalıştıran yiyecekler

Bol su içmek, düzenli egzersiz yapmak ve bağırsakları çalıştıran yiyeceklerle beslenmek bağırsakların hızlı çalışmasını sağlamanın yanısıra bağırsakların temiz kalmasını da sağlar. Düzenli ve hızlı çalışan bağırsaklar ile bağırsak kanserine yakalanma riski de azalır.

Bağırsakları çalıştıran yiyecekler:

Bağırsakları çalıştıran yiyeceklerin başında bağırsakları çalıştıran meyveler gelir. Karpuz, ananas, muz, elma gibi lif açısından zengin meyveler bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bunun yanında kuru meyveler de bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar.

Bağırsakların çalışması için bol miktarda lif içeren sebzeleri tüketmek de önemlidir. Patates, enginar, brokoli gibi sebzeler tercih edilebilir.

Bunun yanında tam tahıllı ürünler, kepek ekmeği, yulaf ya da yulaf ezmesi tüketilebilir.

Bağırsakları çalıştıran yiyecekler arasında lif kaynağı olan bakliyatlar da yer alır. Kuru fasülye, bezelye, mercimek, nohut yemeği tüketerek bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Probiyotikler bağırsak sağlığı için çok önemlidir. Bunun için bol miktarda doğal probiyotik içeren süt ürünlerini tüketmelisiniz. Probiyotikler besinlerin sindirimine ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

Bağırsakları çalıştıran meyveler

Elma: Elmanın insan sağlığına faydaları oldukça fazla. Kalp sağlığını korumaktan, cilt güzelliğine, zayıflamaya kadar pek çok faydası var. Elma aynı zamanda bağırsakları çalıştıran meyveler arasındadır.

Armut: Armut sindirimi kolay bir meyvedir. Mideyi ya da bağırsakları zorlamaz. Çok kısa sürede bağırsakları harekete geçirir.

Kivi: Kivi tam bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Bağırsakların hızlı çalışmasına engel olan mikrop ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu şekilde bağırsakların hareketlenmesini ve hızlı çalışmasını sağlar.

Kuru meyveler: Bağırsakları çalıştıran meyveler arasında kurutulmuş meyvelerin de bağırsaklara etkisi büyüktür. Özellikle kuru kayısı ve kuru incirde bol miktarda potasyum bulunur. Böylece sindirim sisteminin düzgün çalışmasına ve bağırsakların temizlenmesine katkıda bulunurlar.

Bağırsakları çalıştıran çaylar

Bağırsakları çalıştıran çaylar, bağırsakları çalıştıran meyvelerden sonra bağırsakları ne çalıştırır konusunda bir diğer seçenektir. Bağırsaklar nasıl temizlenir farklı bir yol arayanlar da bağırsakları çalıştıran çayları içmeyi deneyebilirler.

Bağırsakları çalıştıran çaylar bitkilerin demlenmesiyle hazırlanır. Sağlık için pek çok fayda içerir. Aynı zamanda düzenli kullanarak bağırsak çalıştırıcı kür yerine geçerler. Ancak herhangi bir rahatsızlık durumuna karşı tavsiye edilen kür ve çaylar doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Bağırsakları çalıştıran çaylar:

Rezene çayı: Rezene çayı bağırsakları çalıştıran çaylar arasındadır. İçerdiği maddeler bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ancak hamilelerin rezene çayını kullanması tavsiye edilmez.

Papatya çayı: Antiseptik özelliği de olan papatya çayının en bilinen etkisi vücudu gevşetmesi ve rahatlamaya yardımcı olmasıdır. Papatya çayının bir diğer özelliği de mide problemlerine iyi gelmesidir. Papatya çayı mide yanması, gastrit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

Sinameki çayı: Sinameki çayı özellikle kabızlık tedavisinde tasiye edilen bir çaydır. Sinameki çayı bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar. Ancak belirli bir miktar tüketmeye özen gösterilmelidir.

Anason çayı: Bağırsakları çalıştıran çaylardan biri de anasondur. Anason çayı bağırsakların rahatlamasını sağlar ve bağırsak hareketlerini düzene sokar.