Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

By | 09/12/2015

Bağışıklık sistemi vücudun hastalıklara karşı doğal savunma mekanizmasıdır. İnsan vücudu her türlü zararlı çevresel etmene karşı kendisini bağşıklık sistemi sayesinde korur.

Vücuda giren zararlı mikroorganizmalarla ya da kanser hücreleri gibi vücutta üretilen fakat insan sağlığına zarar veren hücrelerle bağışıklık sistemi savaşır. Bundan dolayı bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa hastalıklara yakalanma riski de o kadar az olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

Sağlıklı bir yaşam sürmek, zinde ve iyi çalışan bir vücuda sahip olmak için bağışıklık sistemi çok kuvvetli olmalıdır. Her türlü halsizlik yapan, vücudu yoran ve yıpratan etkenin bu olumsuz durumları hastalığa çevirmesine ancak bağışıklık sistemi gibi harika bir savunma mekanizması engel olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

Bağışıklık sistemi yaşlanma sürecinde doğal olarak zayıflayabilir. Yaşlı insanların genç insanlarla karşılaştırıldığında hastalıklara karşı daha savunmasız ve zayıf olmasının sebebi bağışıklık sistemlerinin zayıflamış olmasıdır.

Ancak yaşlanma faktörünün dışında bağışıklık sistemini zayıflatan bir takım dışsal faktörler olabilir.

Eğer psikolojik, sosyal ve fiziksel anlamda sağlıklı şartlar altında bir yaşam sürmek mümkün değilse bir insanın biyolojik yaşı ne kadar genç olursa olsun bağışıklık sistemi erkenden zayıflayabilir ve hastalıklara yakalanmak kaçınılmaz bir son olarak ortaya çıkar.

İnsanın yaşadığı çevrede maruz kaldığı dışsal etkenler ya da yaşam stiline bağlı olarak uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, ailesi ya da sosyal çevresiyle ilişkilerindeki gerilimler, çalışma şartları ya da iş ortamında yaşadığı uzun süreli ve yoğun stres gibi kendisine bağlı etkenler bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir.

Stresin sebep olduğu 10 sağlık problemi

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açan etkenleri kısaca sıralayacak olursak:

 • Solunan havanın ve içilen suyun yeterince temiz olmaması
 • Gün ışığından çok az faydalanılması
 • Kötü beslenme sonucu vücuda yeteri kadar vitamin ve mineral alınmayışı
 • Hareketsiz bir yaşam sürmek
 • Yeterli ve kaliteli uyku uyumamak
 • Düzenli olarak sigara, alkol ya da uyuşturucu kullanmak
 • Uzun ve kronik bir hastalık dönemi geçirmiş olmak
 • Uzun süreli olarak yaşanan ağır stres
 • Psikolojik faktörler
 • Çeşitli yollarla çevreden gelen zehirli kimyasallara, ışın ya da radyasyona maruz kalma

Hasalıklara kolay yakalanmamak ya da hastalanınca hızla iyileşmek için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerekli.

Bağışıklık sistemi probiyotik ilişkisi

Probiyotik tüketmenin insan sağlığına sayısız faydası vardır. Probiyotikler sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun doğal dengesini korumasına yardımcı olur.

Özellikle ağır bir hastalık geçirmiş ya da aşırı antibiyotik kullanmış, uzun süre stres altında kalmış, yetersiz ve dengesiz beslenmiş, toksik maddelere maruz kalmış kişilerin vücudundaki faydalı bakteriler olarak tanımlanan probiyotikler yok olur. Bunun bir sonucu olarak bağışıklık sistemi oldukça zayıflar. Dolayısıyla vücut hastalıklara karşı savunmasız kalır.

Probiyotik nedir:

Probiyotikler sindirim sisteminde yaşayan faydalı bakterilerdir. Sağlıklı kişilerde daha fazla probiyotik bulunur.

Probiyotiklerin görevlerinden biri besinlerin emilimini sağlayıp, bazı vitaminlerin üretilmesidir. Ancak probiyotiklerin insan sağlığına en önemli etkisi bağışıklık sistemini güçlendirmesi, bağırsak duvarını zararlı maddelerden koruması, hazmı kolaylaştırması ve vücudu hastalıklara karşı korumasıdır.

Probiyotikler laktoz intoleransına iyi gelir. Gaz ve şişkinliği azaltır. Vücudun bağırsaktaki enfeksiyonlara karşı direnç kazanmasına yardımcı olur. Bunların dışında probiyotiklerin kandaki kolesterolün yüksekliğine ve tansiyona da iyi geldiği iddia edilmiştir.

İnsan sağlığına inanılmaz faydaları olan probiyotikler süt, yoğurt, kefir ve turşuda bulunur. Bu yararlı organizmaların sağlığınızı korumasını sağlamak için bol bol probiyotik içeren gıdalar tüketin.

Bu şekilde vücudunuzda herhangi bir enfeksiyon ya da toksin kaynaklı hastalığın oluşma riskini minimuma indirmiş olursunuz. Bunun yanında vücudunuzdaki zararlı organizmaların hareket kabiliyetini azaltarak sağlığınıza ayrıca katkıda bulunmuş olursunuz.

Genel sağlığınızı korumak, vücudunuzu her türlü zararlı organizmaya ve hastalıklara karşı sapasağlam, güçlü kılmak için düzenli olarak probiyotik tüketin. Böylece bağışıklık sisteminiz giderek daha güçlü olacak vücudunuz her türlü hastalık riskine karşı güçlü bir savunma sistemine sahip olacaktır.

Ancak probiyotik tüketmenin yanında bağışık sisteminin güçlü kalmasını sağlayacak başka tedbirler olduğunu da unutmayın.

Ne kadar sağlıklı beslenirseniz beslenin, sağlığı tehdit eden çevresel etkilere maruz kaldığınız durumda bağışıklık sisteminiz zayıflayacaktır. Her türlü zararlı kimyasaldan, kirli hava ve zararlı gazları solumaktan uzak durmalısınız.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, yeterli ve kaliteli gece uykusu uyumak da bağışıklık sisteminizin uzun yıllar güçlü kalmasına ve sizi enfeksiyon ve hastalıklardan korumasına yardım edecektir.

One thought on “Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

 1. derya soygül

  Ben de yeni basladim probiotik yogurda. Kullandigim ilaçlara bagli siskinlik ve gaza karsi faydasi olur umarim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *