Balık Yemek İçin 10 Önemli Neden

By | 13/05/2017

Sağlığı korumak ve hastalıklardan uzak yaşamayı isteyenlerin sofralarındaki başlıca yiyeceklerden biri balıktır. Uzmanlar haftada en az iki defa balık yemeyi salık veriyor. Bu yazımızda balığın faydaları, balık besin değeri ve balık yemek için 10 önemli nedeni açıkladık.

Balık her ne kadar sağlıklı bir yiyecek olarak bilinse ve balığın faydaları oldukça fazla olsa da ülkemizde halen yeterince balık tüketilmiyor. Balık yemek vücudu pek açıdan sağlıklı kılar. Balık içeriğindeki besleyici gıda maddeleri sayesinde vücuttaki hücre, doku ve organlara önemli katkıda bulunur.

Bu sayede balık gözün daha iyi görmesini, beynin daha iyi çalışmasını sağlamak gibi insan vücudunun işleyişine fayda sağlar. Ayrıca yaşam boyu düzenli balık tüketmek, balık yemenin faydaları ilerleyen yaşlarda yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları da en az düzeye indirir.

Balık yemek için 10 neden

Balık yemek için 10 önemli neden

Balık yemenin faydaları nelerdir?

Balığın faydaları nelerdir, bilincinde olan kişilerin haftada en az iki defa balık tüketmesi gerekir. Balık ülkemizde genel olarak kızartılarak tüketilir. Pek çok kişi malesef balığın faydalarını bilse de özellikle kokusundan dolayı balık yemeyi tercih etmez.

Ancak balık çorbası, balıklı salata, ızgara balık, fırında balık ya da balık kullanılarak hazırlanan çeşitli sebze yemekleri balık tüketmeyi sevmeyenler için sağladıkları farklı tadlar ile yemek alternatifi olabilir. Balık yemenin faydaları hem fiziksel hem de ruhsal sağlığa iyi gelir. Doku ve organların beslenmesini sağlayarak vücudu genç ve dinç tutar.

Balık yemenin faydaları nelerdir: 

  • Balık kalp dostudur: Omega3 sağlıklı yağ asitleri kalp damar sağlığını korumak için çok önemlidir. Omega3 yağ asitleri kan yağlarının düşmesini sağlar ve bu sayede çeşitli kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir. Kalp damar sağlığı için bol miktarda omega3 sağlıklı yağ asidi tüketilmesi gerekir. Somon balığı, ton balığı, ringa, alabalık, sardalya, kefal, morina, uskumru gibi balık çeşitleri omega3 açısından oldukça zengindir. Bu özellikleri bakımından balık yemenin faydaları nelerdir, en başta kalp dostu bir yiyecek olmasıdır. Sık sık balık tüketerek kalbinizi koruyabilirsiniz.
  • Balık kolesterole iyi gelir: Balık yemenin faydaları arasında kolesterolü dengelemesi de bulunur. Balık yemek bol miktarda omega3 sağlıklı yağ asidi almak demektir. Omega3 yağ asidinin damar genişletici özelliği vardır. Kolesterol sorunu yaşayanlar rahatlıkla balık tüketebilirler.
  • Balık tansiyonu düşürür: Yüksek kan basıncı olanlar kan damarlarının tahrip olmaması ve doku ve organların sağlıklı kalabilmesi amacıyla yediklerine dikkat etmelidirler. Bu amaçla sadece tuzu azaltmak yeterli değildir. Aynı zamanda kan basıncının düşürülmesinde etkili sağlıklı yiyecekler tüketilmesi gerekir. Balığın faydaları nelerdir, kan basıncının dengede kalmasına yardımcı olarak damar sağlığını korur.

Tansiyonu düşüren 10 yiyecek

  • Balık güzelleştirir: Cildin, saç ve tırnakların sağlıklı ve güzel görünmesi için iyi beslenmek, yeteri kadar vitamin, mineral, protein ve sağlıklı yağlar tüketmek gerekir. Balık yemenin faydaları burada ortaya çıkıyor. Balık besin değeri yüksek bir yiyecektir. İçerisinde A, D, E, B2, B3, B12 vitaminleri ile kalsiyum, selenyum, fosfor mineralleri ve folik asit bulunur. Bu besleyici yapı maddeleri cildi ve saçları besleyerek güzel görünmesini sağlar. Bununla birlikte somon gibi yağlı balıkların kırışıklık önleyici özelliği vardır. Balık yemenin faydaları cildin genç ve güzel kalmasını sağlar.
  • Balık astım riskini azaltır: Yapılan bilimsel araştırmalarda haftada bir defadan fazla olmak koşuluyla, özellikle yağlı balıklarla beslenen çocuklarda astım rahatsızlığı oranının balık tüketmeyen çocuklara göre çok daha az olduğu tespit edilmiştir. Sağlıklı bir gelişim için küçük yaşlardan itibaren haftada en az bir defa balık yemek ve balığın faydaları nelerdir en yüksek düzeyde yararlanmak şarttır.
  • Balık zihni açar: Balık besin değeri açısından oldukça zengin bir gıdadır. Balıktaki vitamin ve mineraller beynin daha iyi çalışmasını sağlar. Buna ek olarak balığın faydaları nelerdir, bir diğeri ise unutkanlık ve hafıza kaybına iyi gelmesidir. Sık sık balık tüketerek daha berrak ve daha iyi çalışan bir zihne sahip olabilirsiniz. Ayrıca ‘Zihni geliştiren yiyecekler‘ yazımıza da bakabilirsiniz.
  • Balık kanseri önler: Balıkta bol miktarda bulunan omega3 sağlıklı yağ asitlerinin antikansorejen etkisi vardır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre omega3 yağ asitlerinin kanser hücresi oluşumuna engel olduğu tespit edilmiştir. Balık tüketerek yaşam kalitenizi artırmanın yanında kanser gibi ciddi hastalık risklerine karşı da önleminizi alabilirsiniz.
  • Balık yemek depresyonu azaltır: Balık yemenin faydaları depresyonu yenmeye yardımcı olur. Antidepresan alanlar arasında yapılan bir araştırmada balık tüketenlerin balık tüketmeyenlere göre depresyon ve mutsuzluk gibi duyguların daha kolay üstesinden geldiği görülmüştür.
  • Balık kemik erimesini önler: Sağlıklı diş ve kemikler için bol miktarda kalsiyum almak önemlidir. Bu sayede diş ve kemik yapısı güçlenir. Balığın faydaları nelerdir dersek en başta içerisinde bulunan bol miktarda kalsiyum ile kemikleri güçlendirmesidir. Düzenli olarak balık yemek ilerki yaşlarda kemik erimesini önler. Sağlıklı yaş almak, yılları yaşam kalitesinden ödün vermeden geçirmek için balığın faydalarından mutlaka yararlanın.
  • Balık yemek gözlere iyi gelir: Göz sağlığı için iyi beslenmek şarttır. Özellikle yeterli A vitamini almak gözün daha iyi görebilmesi ve sağlıklı kalması için şarttır. Balık besin değeri ile ilgili yukarıda bilgi vermiştik. Balıkta bulunan fosfor ve A vitamini göz sağlığına büyük katkı sağlar. Bununla birlikte haftada en az iki defa balık yemenin faydaları göz hastalıklarına yakalanma riskini neredeyse yarıya indirmesidir.

One thought on “Balık Yemek İçin 10 Önemli Neden

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *