Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

By | 04/09/2017

Pek çok kişi hayatında en az bir defa bel, bacak ya da sırt ağrısından şikayet etmiştir. Bel fıtığı belirtileri arasında en yaygın görüleni bu bölgelerde hissedilen şiddetli ağrılardır. Bu yazımızda bel fıtığı nasıl anlaşılır, bel fıtığı nedir, bel fıtığı belirtileri nelerdir, bel fıtığı nasıl olur konularında bilgi vereceğiz.

Bel fıtığı hemen her yaşta ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Ancak en yaygın olarak bel fıtığı belirtileri 30-60 yaş arasındaki yetişkinlerde görülür. Bel fıtığı nedir kısaca omurgada bulunan disklerin kayması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

bel fıtığı belirtileri nelerdir

Bel fıtığı belirtileri nelerdir

Aşırı kilolu ve obez insanlarda vücut ağırlığının omurgaya baskı yapması sonucu bel fıtığı belirtileri daha fazla görülür. Bel fıtığına sebep olan bir diğer önemli sebep ise hareketsiz bir yaşam sürmektir. Düzenli egzersiz yapmamak kasların güçsüz kalmasına yol açar. Böylece kaslar vücut ağırlığını taşımadığından omurganın üzerine fazladan yük biner. Bu da bel fıtığı oluşmasına yol açar.

Bel fıtığı nasıl anlaşılır, her bel ağrısı elbette bel fıtığı değildir. Ancak bel ağrılarını ciddiye almak ve doktora görünmek gerekir. Buna göre yatak istirahati, ilaç kullanımı tavsiyelerine uyulabilir ya da bel fıtığının ilerlemesine engel olacak tedbirler alınabilir.

Bel fıtığı nedir?

Bel fıtığı nedir, kısaca omurgadaki disklerin kayması ile ortaya çıkan ve ağrı veren bir rahatsızlıktır. Sırt bölgesinde bulunan omurga pek çok kemiğin bir araya gelerek oluşturduğu bir yapıdır. Omurlar adıyla bilinen bu kemiklerin arasında aynı zamanda omurgaya esnekliğini de veren diskler bulunur. Bel fıtığı belirtileri bu disklerin çeşitli sebeplerle yerinden oynayarak kayması sonucu ortaya çıkar.

Bel kısmı vücut ağırlığının yükünün en fazla bindiği yerdir. Bu yüzden egzersizlerle bu bölgedeki kasların güçlendirilmesi ve omurgaya destek olması gerekir. Aynı zamanda ideal kiloyu korumak, omurgayı zorlayacak biçimde ağırlık taşımamak, sakatlanmaya yol açacak hareketlerden kaçınmak da bel fıtığını önleyebilir.

Bel fıtığında sinirlere baskı olduğundan şiddetli ağrılar yaşanabilir. İlerleyen aşamalarda idrarını tutamama ve yürüyememe, duruş bozukluğu gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu yüzden bel fıtığı nedir, bel fıtığı belirtileri nelerdir herkesin bu konuda bilgi sahibi olup, günlük yaşantısında omurgayı korumaya özen göstermesi gerekir.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri nelerdir, malesef en bilineni şiddetli ağrılardır. Omurilik içinden vücudun çeşitli bölgelerinden gelen iletileri beyne iletmekle görevli çok sayıda sinir geçer. Omurlar arasındaki diskler esnekliği sağlamada görevlidir ve bir yastık gibi omurların arasında dururlar.

Disk kayması olarak bilinen bel fıtığında bu diskler yerinden oynadığı için omurilik içinden geçen sinirlere baskı olur. Bel fıtığı nasıl anlaşılır, bacak ve bel bölgesinde şiddetli ağrılar yaşanabilir.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir:

  • Bel fıtığı belirtilerinden en sık görüneni bacak ve bel bölgesindeki şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar öksürme ya da hapşırma gibi ani gelişen hareketler olduğunda birdenbire ortaya çıkabilir. Genellikle düz ve sert bir yüzeye yatıldığında ağrılarda hafifleme olur.
  • Ayak ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma olur.
  • Yürümede güçlük ve ilerleyen aşamalarda hiç yürüyememe gibi harekette kısıtlamalar olur.
  • Aynı şekilde bel fıtığı olanlar oturup kalkmada zorluk yaşayabilirler.
  • Hareket kısıtlamalarına ek olarak bir diğer bel fıtığı belirtisi çabuk yorulmadır.
  • Bel fıtığı ilerlerse iktidarsızlık görülebilir.
  • Bel fıtığının yine ileri aşamalarında idrarını tutamama gibi durumlar yaşanabilir.

Kemik erimesi belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı nasıl anlaşılır?

Bel fıtığı nasıl anlaşılır şiddetli ağrı, belin tutulması gibi durumlarda ilk akla gelen bel fıtığı rahatsızlığıdır. Özellikle iş ve benzeri durumlar için sürekli ağır kaldırıyorsanız, vücut ağırlığınız çok fazlaysa, obezseniz, günlük yaşamda fazla hareket etmiyorsanız, düzenli egzersiz yapmıyorsanız ve kaslarınız güçsüzse, masa başı işiniz varsa ve uzun süre bel desteği olmadan oturuyorsanız bel fıtığı belirtileri görülmesi olasıdır.

Bel fıtığı nedir, bel fıtığı belirtileri nelerdir bilgi sahibi olmak tedbirli davranmak açısından önemlidir. Ancak bel fıtığı nasıl anlaşılır ağrılarınızın olması ya da hareket kısıtınız olması teşhis koymaya yetmez. Bu konuda bir doktora danışarak en uygun tedaviyi alabilirsiniz.

Bel fıtığı şiddetli ağrılar, yürüme güçlüğü, idrarını tutamama gibi kişinin yaşamını altüst eden belirtiler görülen bir rahatsızlıktır. Bel fıtığında çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur ancak yine de bu hastalık kişiyi yaşamı boyunca çeşitli etkilerle zorlayacak bir hastalıktır. Bu yüzden bel fıtığı nedir bilmek, bel fıtığına karşı tedbir almak, omurganın sağlıklı yapısının korunmasına çalışmak ilk etapta yapılabilecek en iyi iştir.

Bel fıtığı belirtilerinden birkaçı ortaya çıkmışsa ve henüz hastalık başlangıç aşamasındaysa, bel fıtığının ilerlememesi için doktorunuzun tüm tavsiyelerine uymalı ve disiplinli bir şekilde verilen ödevleri yerine getirmelisiniz. Özellikle düzenli egzersizle kasları kuvvetlendirmek omurgaya büyük bir destek sağlayacaktır.

Hangi belirti hangi hastalığın işareti?

Bel fıtığından korunmak için:

  • Vücudun orta kısmını güçlendirmek için egzersizler yapılmalı. Bel ve karın kasları ne kadar güçlü olursa vücut ağırlığını taşımak için omurgaya o derece destek sağlayacaklardır.
  • Fazla kilolu insanlar ve obez olanların büyük kısmı bel fıtığına yakalanırlar. Aşırı vücut ağırlığını omurga taşıyamaz ve yapısı bozulur. Bel fıtığından korunmak için fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız.
  • Bel fıtığı sebeplerinden biri de yapılan yanlış hareketlerdir. Özellikle yerde bulunan bir ağırlığı dizleri hiç kırmadan direkt eğilip yukarı kaldırmak çok tehlikeli bir harekettir ve belin sakatlanmasına yol açar. Yükü yerden kaldırmak için eğilirken dizlerinizi kırarsanız, bele binen ağırlık kalçalarınıza dağılır.