Beli İnceltmek İçin 7 Etkili Hareket

By | 21/04/2017

İnce bir bele sahip olmak herkesin hayali. Genellikle beli incelmek için verilen çaba sadece güzel bir görüntüye ve fit bir vücuda sahip olmak içindir. Ancak yan yağları eritmek sağlık açısından da çok önemli.

Pek çok insan beli inceltmek için hareketler yapmayı iki hedefe ulaşmak için yapar. Bunlardan ilki ve en geneli biçimli bir vücuda sahip olmak ve genel görünümü iyileştirmektir.

Ancak beli inceltmek için çok daha önemli bir sebep var. Vücudun orta bölgesi yani karın ve bel kısmında depo edilen yağlar sağlık için büyük tehlike oluşturur. Bu yüzden her insanın zaman zaman bel çevresini ölçtürmesi ve buna göre önlem alması gerekir.

Düz bir karın ve sıkı kalçalar için ne yapmalı?

Vücudun orta bölgesindeki yağları eritmek ilk etapta kolay olmayabilir. Yan yağları eritmek ve beli inceltmek için tek başına diyet uygulamak yeterli olmaz.

Yağ yakmayı ve kilo vermeyi destekleyici düşük kalorili sağlıklı besinler tüketmenin yanı sıra bel incelten hareketler ve egzersizleri düzenli olarak yapmak gerekir.

Bel incelten hareketler vücudun orta bölgesindeki kasları çalıştırmaya yöneliktir ve yan yağları eritmek için en iyi çözüm yollarından biridir.

Bel incelten hareketler

Yan yağları eritmek için uygulayacağınız bel incelten hareketler vücudunuzun orta kısmındaki kasları çalıştırmak üzere hazırlanmıştır. Bu egzersizler sizi belinizi saran yağ tabakasından kurtarmanın yanında sırt kasların güçlendirerek daha iyi bir duruşa sahip olmanızı sağlayacak.

back extension

back extension

1. Yere yüzüstü uzanın. Aynı anda nefes vererek hem üst vücudunuzu hem de bacaklarınızı yukarı kaldırın. Sonra tekrar ilk konuma dönün. Bel incelten hareketler, ilk sıradaki aynı zamanda sırtınızın ve kalça bölgenizin de sıkılaşmasını sağlayacak. Bu egzersizi 15 tekrardan iki set olarak yapın.

scissors

scissors

2. Makas hareketini yapmak için yere sırtüstü uzanın. İlk konumda bacaklarınız düz olarak havada, kollarınız ise kalça hizasında olsun. Ardından sol bacağınız aşağı inerken sağı kaldırın ve bu şekilde makas hareketini 15 tekrarla iki set yapın.

saw

saw

3. Bacaklarınız açık olacak şekilde yere oturun. Eğilerek sağ elinizi sol ayak parmaklarınıza değdirin. Ardından yine ilk konuma geri dönün. Hareketi sol elinizi sağ ayak parmaklarınıza değdirerek tekrarlayın. Bel incelten hareketler arasında en bilineni olan bu hareketi 15 tekrardan 2 set yapın.

kneeling hip absduction

kneeling hip absduction

4. Elleriniz ve dizleriniz yere değecek şekilde durun. Vücudunuzun kalan kısmını oynatmadan sol bacağınızı yana doğru açın ve sonra tekrar ilk konuma geri dönün. Yan yağları eritmek için bu hareketi her iki bacak için de 15 tekrar olmak üzere iki set uygulayın.

bridge

bridge

5. Dizlerinizi 45 derece açıyla kırarak yere sırtüstü uzanın. Kollarınız iki yanda yerde dursun. Vücudunuzun diğer kısımları sabit kalacak şekilde kalçanızı yukarı doğru kaldırıp kaslarınızı sıkıp bırakın. Bu hareketi de 15 tekrardan 2 set uygulayın.

plank

plank

6. Plank egzersizi olarak bilinen bu hareketi sadece yan yağları eritmek için değil göbek eritmek için de yapabilirsiniz. Ayak parmak uçlarınız ve kollarınız yere değecek şekilde yüzüstü yerde durun. İlk defa yapanlar biraz zorlanabilirler. Yarım dakikayla başlayıp dayanıklılık kazandıkça süreyi bir dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

side plank

side plank

7. Bel incelten hareketlerden sonuncusu side plank hareketi. Bir önceki egzersize benzer şekilde. Ancak bu sefer tek dirsek ve tek ayağımızdan destek alarak duruyoruz. Bacaklarınızın üst üste ve vücudunuzun dik konumda olmasına özen gösterin.

Plank hareketi gibi bu egzersiz de ilk etapta biraz zor gelebilir. Ancak yapmaktan vazgeçmeyin. Zaman içinde kaslarınız toparlanarak güçlenecek ve daha uzun süreler bu şekilde kalabileceksiniz.

Beli inceltmek için ne yemeli?

Doğru besinlerle beslenmek yağ yakmak için önemli olduğu kadar sağlıklı kalmanın da başlıca koşullarından biridir. Bazı yiyeceklerin içeriğindeki besleyici gıda maddeleri sebebiyle metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliği vardır.

Beli inceltmek için ne yemeli sorusunun cevabı da özellikle karın bölgesindeki yağların hızlı yakımını sağlayan bu tür yiyeceklerdir. Eğer bel inceltici hareketler  ve egzersizleri düzenli olarak yapmaya karar verdiyseniz günlük beslenme düzeninde de aşağıdaki yiyeceklere sıkça yer vermeniz hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Mercimek: Beli inceltmek için için bol miktarda protein tüketilmeli. Mercimek proteinin yanı sıra lif de içerir. Bu özelliğiyle kan şekerinin dengede tutulmasını sağlayarak vücudun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur. Beli inceltmek için için mercimek yemeği, mercimekli salata ve benzer yemekleri sofranızdan eksik etmeyin. ‘Yeşil mercimeğin faydaları‘ yazımızdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kırmızı biber: Eğer acı yemeyi seviyorsanız beli inceltmek için ne yemeli diye düşünmeyin, yemeklerinize bol kırmızı biber atmaya devam edin. Çünkü kırmızı biberin içerisindeki kapsaisin maddesinin metabolizmayı hızlandırıcı özelliği vardır. Metabolizmanın hızlandıkça daha fazla kalori yakılır.

Metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek

Greyfurt: Herkesin bildiği gibi greyfurt C vitamini zengini bir meyvedir. Aynı zamanda bel incelten hareketler yaparken ara öğün olarak tüketilebilecek harika bir meyvedir. Bol miktarda antioksidan içeren greyfurt bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağladığı gibi metabolizmayı da hızlandırır. Bu yüzden greyfurt beli inceltmek için yenmesi gereken yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alır.

Yoğurt: Tüm faydalı özelliklerinin yanında yoğurt yağ yakımını destekleyen doğal bir yiyecektir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre her gün belirli miktar yoğurt tüketen kişilerin daha fazla yağ yaktığı tespit edilmiştir. Yan yağları eritmek için yoğurda alternatif olarak ise yarım yağlı diğer süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *