Beyaz Sirke Nedir?

By | 13/09/2017

Beyaz sirke nedir, ne işe yarar henüz tanışmadıysanız mutlaka okuyun. Beyaz sirke pek çok faydasının yanında sizi evinizde çeşitli amaçlarla kullandığınız sayısız kimyasaldan da kurtaracak nitelikte.

Hem mutfakta hem de evin diğer kısımlarında özellikle temizlik için, satın aldığımız kimyasalları kullanıyoruz. Temas yoluyla derimize bulaşan ya da havaya karışıp solunum yoluyla ciğerlerimize giren bu kimyasalların içeriği hakkında kimse fazla bilgi sahibi değil.

beyaz sirke nedir

Beyaz sirke nedir

Hem insan sağlığı hem de çevre için bu kadar fazla kimyasal ürün kullanmak aslında çok sakıncalı. Bununla birlikte doğa bize evlerimizde kullanmamız için hem etkili hem de sağlıklı başka bir çözüm sunuyor. Beyaz sirke nedir, sirke ruhu nedir hala öğrenmediyseniz çok geç değil.

Beyaz sirkenin faydalarını öğrendiğinizde, marketlerden satın alarak evinizde kullandığınız kimyasallarda önemli ölçüde bir azalma olacağından eminiz. Aile bireylerinin sağlığı ve çevrenin temiz kalması için doğal bir mucize olan beyaz sirkenin faydalarından mutlaka yararlanmak lazım.

Evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur?

Beyaz sirke nedir?

Beyaz sirke nedir, diğer bir adı da sirke ruhudur. Beyaz sirke ve sirke ruhu isimlerini şeffaf bir yapıda olduğu için almıştır. Beyaz sirkenin faydaları oldukça fazladır. Sirke ruhu nedir; şeker pancarı ya da benzeri bir ürünün fermante edilmesiyle elde edilir. Beyaz sirkenin faydaları oldukça çeşitlidir.

Beyaz sirke ile temizlik en yaygın olarak kullanıldığı alandır. Beyaz sirkenin üretimi elma sirkesi, üzüm sirkesi gibi çeşitlere göre çok daha basit ve kolay bir süreçtir. Bu nedenle beyaz sirkenin fiyatı diğer sirke çeşitlerine göre daha ucuzdur. Beyaz sirke, sirke ruhu haricinde doğal sirke ya da saf sirke adlarıyla da bilinir.

Salmonella bakterisi nedir?

Beyaz sirkenin faydaları nelerdir?

Beyaz sirkenin faydaları oldukça geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Diğer sirke çeşitleri gibi yemek ve salatalarda ya da turşu yapımında kullanılabileceği gibi koku giderici, kireç çözücü ve dezenfekte edici olarak da kullanılabilir.

En yaygın kullanım alanı beyaz sirke ile temizliktir. Saf sirke, doğal sirke ya da sirke ruhu nedir hepsinin ortak adı beyaz sirkedir. Ucuz, doğal ve çevre dostu olması ile beyaz sirke ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da evlerde sık kullanılan bir malzeme haline gelmiştir.

Beyaz sirkenin faydaları:

Beyaz sirke diğer sirke türleri gibi mutfakta lezzet verici olarak tüm salata ve yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Beyaz sirkeyi salata soslarında da farklı tatlar elde etmek için kullanabilirsiniz. Bunun dışında etleri marine etmek için de beyaz sirke, zeytinyağı, sarımsak, limon suyu ve dilediğiniz baharatlar ile bir sos hazırlayabilirsiniz.

Mutfakta çalışırken soğan, sarımsak, çeşitli sebzeler ya da balık gibi malzemeler elinizde hoş olmayan kokular bırakabilir. Beyaz sirkenin faydalarından biri de bu kokuları gidermektir. Bunun için işiniz bittiğinde ellerinizi beyaz sirke ile ovabilirsiniz.

Beyaz sirkenin koku giderici özelliğini pişirilen gıdaların ağır kokusundan kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Bir bardak suya yarım bardak beyaz sirke ekleyerek buharlaşıncaya kadar kaynatın. Kokunun gittiğini göreceksiniz.

Aynı şekilde yemek pişirdikten sonra fırınınızda kalan ağır koku için de beyaz sirke kullanabilirsiniz. Kaynar su dolu bir kabın içine sirke ekleyerek fırının içinde su iyice buharlaşıp soğuyana kadar bekletin. Ardından fırının buharlı iç yüzeyini temiz bir bezle silin.

Sadece ev içinde değil mutfakta tüketeceğiniz meyve ve sebzeler için de beyaz sirke ile temizlik yapabilirsiniz. Beyaz sirke nedir, yiyeceklerinizi her türlü ilaçtan arındıran doğal bir dezenfektan.

Meyve ve sebzelerden üretim aşamasında kullanılan tarım ilaçları ve diğer kimyasal maddelerı arındırmak için beyaz sirkenin faydalarından yararlanabilirsiniz. Meyve ve sebzeleri kaba kirinden arındırdıktan sonra 1 litre suya 1 çorba kaşığı beyaz sirke ekleyerek 15-20 dakika bu suda bekletin. Daha sonra duru suyla yıkadığınız meyve ve sebzeleri iç rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Evin havasını temizleyen bitkiler

Beyaz sirke ile temizlik

Beyaz sirke ile temizlik hem sağlığa hem de çevreye zararlı pek çok kimyasalı evinizde kullanmaktan sizi kurtaracak. Beyaz sirke nedir, evini ve eşyalarını kendi temizleyen her yetişkinin öğrenmesi gereken bir konu. Bu şekilde beyaz sirke kullanarak hem kendi sağlığı hem de çevre için bilinçli davranabiliriz.

Çaydanlığın dibinde kalan kireci çözmek için, duş başlığındaki ve musluklardaki kalıntıları temizleyip pırıl pırıl görünmesini sağlamak, cam bardakları parlatmak, lekeleri çıkarmak için kaç farklı malzeme kullanıyorsanız hepsini bir kenara bırakın. Hem fiyatı uygun hem de doğal bir malzeme olan beyaz sirkenin faydalarından yararlanmaya başlayın.

Beyaz sirke ile ev temizliği

Duş başlığının temizliğinde: Kireç ve benzeri kalıntılarla tıkanan lekeli olan duş başlığını bire bir ölçüde beyaz sirke ve su karışımında yarım gün bırakın. Ardından fırçalayarak temizleyin ve durulayın.

Banyo ve tuvaletlerde: Beyaz sirkeyi çamaşır suyu yerine tercih edebilirsiniz. Bunun için temizlemek istediğiniz bölgeye bir miktar beyaz sirke dökün ve bir süre bekleyip ardından durulayın. Beyaz sirke ile temizlediğiniz yüzey aynı zamanda daha beyaz ve parlak görünecektir.

Fayans temizliğinde: Beyaz sirkeyi fayansları beyazlatmak, muslukları parlatmak için kullanabilirsiniz. Beyaz sirke nedir, hem temizleyici hem parlatıcı özellikte doğal bir malzeme.

Fayans aralarında bulunan kararmış derzlerin beyazlayıp tertemiz görünmesini sağlamak için kararan bölgelere beyaz sirke dökerek birkaç saat bekleyin ve fırçalayın. Beyaz sirke ile temizlik oldukça kolay. Beyaz sirke nedir öğrenerek evinizde bu tür yerlerin temizliği için kullandığınız kimyasal madde sayısında önemli ölçüde azalma sağlayabilirsiniz.

Bulaşık ve çamaşır makinesi temizliğinde: Bulaşık makinesinin sıvı deterjan bölümüne beyaz sirke koyarak makineyi boş çalıştırın. Aynı şekilde çamaşır makinenizin de pırıl pırıl olması için beyaz sirkenin faydalarından yararlanabilirsiniz. Diğer aletlerinin temizliğinde de beyaz sirkenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Leke çıkarıcı: Beyaz sirke ne işe yarar denildiğinde en etkili olduğu alanlardan biri de leke çıkarmadır. Beyaz sirke ile özellikle çimen lekesinden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Lekelenen kısma beyaz sirke dökün, biraz bekleyin ve çamaşır makinesine koyarak yıkayın.

Buna ek olarak beyaz sirke su karışımı ile halı ve kilimlerinizi sildiğinizde pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Beyaz sirke ile temizlik evinizin her bölgesinde mümkün.

Yumuşatıcı: Makinede yıkadığınız çamaşırlarınızı yumuşatmak için kimyasal yumuşatıcılara para vermek zorunda değilsiniz. Beyaz sirke bu işi görür. Beyaz sirkenin faydalarından biri de çamaşırları yumuşatmaktır.