Böbrek Taşı Belirtileri

By | 25/10/2017

Böbrek taşı belirtilerinin en zorlu olanı şiddetli ağrılarıdır. Bu yazımızda böbrek taşı belirtileri, böbrek taşı nedir, böbrek taşı ağrısı, böbrek taşı nasıl anlaşılır, böbrek taşı ağrısı nasıl olur konularından bahsedeceğiz.

Böbrek taşı pek çok kişinin karşılaştığı yaygın sağlık problemlerinden biridir. Böbrek taşı nedir, kalsiyum ve benzeri minerallerin idrarla vücuttan atılamayarak böbreklerde birikmesi sonucu oluşurlar. Az su içmek, obezite, sağlıksız beslenmek böbrek taşı oluşumuna sebebiyet veren etkenlerin başında gelir.

Böbrek taşı belirtileri

Böbrek taşı belirtileri

Böbrek taşı belirtileri arasında en sık karşılaşılanı şiddetli yaşanan ağrılardır. Ağrıların sebebi böbrek taşlarının vücutta hareket etmesi sonucu verdiği tahriş ve rahatsızlık hissidir. Böbrek taşının vücutta oluşmasını engelleyecek en etkili yol bol bol su içmektir.

Yeterince su içmediğinizi gösteren 11 işaret

Böbrek taşı belirtileri nelerdir?

Böbrek taşı belirtileri nelerdir, en bilinen böbrek taşı belirtisi oldukça şiddetli yaşanan ağrılardır. Ağrıların bu kadar şiddetli olmasının sebebi böbrek taşının idrar yolunda hareket etmesiyle idrar yolunun tahriş olmasıdır.

Genellikle taşın bulunduğu bölgeye doğru sırt kısmında ya da karnın hemen alt kısmında keskin ve kramp ağrısına benzer ağrılar hissedililir. Bunun dışında böbrek taşı belirtileri nelerdir, yoğun terleme, mide bulantısı, kusma olabilir. Eğer böbrek taşı idrar yolunda sıkıştıysa ve idrar yolunun tıkanmasına sebep olduysa, idrar yaparken yanma hissi, ağrı ve daha sık idrara çıkma görülebilir.

Böbrek taşı belirtileri nelerdir:

  • Hafif ve çok yoğun şiddette olabilecek böbrek taşı ağrısı olur. Ağrı böbrek taşının hareketine göre azalıp çoğalabilir ya da kısa süreli olabilir. Çok şiddetli yaşanan böbrek taşı ağrıları yarım saatle bir saat arasında bir süre devam edebilir.
  • Vücutta böbrek taşının bulunduğu tarafta ağrı hissedilir ve böbrek taşı hareket ettikçe ağrının yaşandığı bölge değişebilir. Bu kısımlar sırt, kalça, kaburgalar ve kasıklar olabilir.
  • Böbrek taşı belirtileri arasında idrarda kan görülmesi de vardır. İdrarda kan görülmesi böbrek taşı olan kişilerde en yaygın görülen belirtilerden biridir.
  • Böbrek taşı olan kişilerde idrarda kuma benzer birikintiler görülebilir. Böbrek taşı nedir, sadece büyük, tek parça kitleler halinde değil, çok ufak kum gibi de olabilir. Bu durumda idrarda kum gibi taş kırıntıları olabileceği gibi idrar yolunda tıkanıklıklar da oluşabilir.
  • Diğer böbrek taşı belirtileri nelerdir, ağrı ile birlikte aşırı terleme, mide bulantısı, zaman zaman kusma olabilir.
  • Böbrek taşı olan kişilerde özellikle idrar yaparken ağrı, acı, yanma hissi görülür. Bazı durumlarda idrar yolunun tıkanması, böbrek taşlarının idrar yolunda bulunması ile iltihaplanma olabilir.

Böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir?

Böbrek taşı nedir?

Böbrek taşı nedir, kalsiyum gibi bazı mineraller böbreklerde toplanır ve zamanla büyüyerek idrarla vücuttan atılamayacak duruma gelir. Böbrek taşları birbirinden farklı büyüklükte ve farklı şekillerde olabilir.

Çok büyük ya da sivri şekilli böbrek taşları şiddetli ağrı gibi böbrek taşı belirtilerine sebep olur. Böbrek taşı ağrısı nasıl olur, taşın bulunduğu bölge ve taşın şekline göre çok şiddetli ağrılar görülebilir. Böbrek taşı ağrısı ile birlikte yoğun terleme ve kramplar gibi oldukça rahatsız edici böbrek taşı belirtileri ortaya çıkabilir.

Böbrekler vücuttaki atıkların idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlayan ve bir nevi filtre görevi gören yapılardır. Bazı durumlarda atık maddeler çeşitli sebeplerle dışarı atılamaz ve böbreklerde birikir.

Böbrek taşı nedir, idrarın yapısında bulunan kalsiyum ve fosfat minerali gibi bazı mineraller böbreklerde kristalleşir ve böbrek taşı oluşumuna yol açarlar. Yeteri kadar su içmeyen kişilerde böbrek taşı oluşumu daha sık görülür. Böbrek taşı nedenlerinden bazıları, aşırı tuzlu ya da şekerli gıdaları çok fazla tüketmek, fazla kilolu ya da obez olmak ve az su içmektir.

Böbrek taşının büyüklüğü küçük bir mercimek tanesi kadar da olabilir, ceviz kadar da olabilir. Nadiren daha büyük böbrek taşları da vücutta oluşabilir. Normalde vücutta böbrek taşı olsa bile böbrek taşı belirtileri farkedilmeyebilir.

Herhangi bir şekilde böbrek taşı ağrısı hissedilmez. Özellikle çok küçük böbrek taşları hiç bir rahatsızlık vermeden idrar yolunda ilerleyebilir ve vücuttan atılabilir. Ancak daha büyük boyuttaki böbrek taşları hareket etmeye başladıklarında kişiye oldukça ağrı ve acı veren bir süreç başlayabilir.

Zaman zaman bu böbrek taşları kanamaya da yol açabilirler. Bu yüzden böbrek taşı belirtileri nelerdir, en erken zamanda böbrek taşının farkedilerek doktora başvurulması önemlidir.

Böbrek taşı ağrısı nasıl olur?

Böbrek taşı ağrısı nasıl olur, öncelikle ağrı böbrek taşının bulunduğu tarafta gelişir. Özellikle böbrek taşı idrar yolunda hareket ederken ağrı yaşanır. Böbrek taşı idrar yolunun tahriş olmasına, tıkanmasına yol açar. Böbrek taşı ağrısı nasıl olur, böbrek taşının ne kadar büyük olduğu, şeklinin sivri olup olmadığı ağrının şiddetiyle doğrudan ilişkilidir.

Çok büyük ve sivri şekilli böbrek taşları şiddetli ağrı ve acı hissedilmesine yol açabilir. Ağrılar taş hareket ettikçe artabilir ya da kısa süre sonra kaybolabilir. Buna göre böbrek taşı belirtileri de değişkenlik gösterir.

Çok şiddetli yaşanan böbrek taşı ağrıları yarım saatten bir saate kadar uzayan bir zamana yayılabilir. Bazı durumlarda çok küçük boyutta ya da kum tanesi gibi ince böbrek taşları herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmeden vücuttan atılabilir.