Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

By | 05/08/2018

Böbrek yetmezliği belirtileri nasıl anlaşılır, ağrısı nerede hissedilir, akut ve kronik böbrek yetmezliği ile ilgili önemli bilgileri derledik. En genel tanımıyla böbrek yetmezliği böbreklerin az çalışması, yavaşlaması ya da durması ile gerçekleşir. Eğer böbreklerin çalışmasında aksaklık olursa kandaki su, tuz ve mineral (elektrolit) dengesi bozulur.

Böbrek yetmezliği belirtileri nasıl anlaşılır

Böbrek yetmezliği belirtileri nasıl anlaşılır

Böbrek yetmezliği belirtileri ilk olarak kandaki bu denge bozukluğuyla kendini gösterir. Böbrekler yavaş ya da az çalışmaya devam ettikçe atık maddeler vücutta birikmeye başlar. Bu şekilde devam eden hastalık çok ciddi ve ölümcül sonuçlara ulaşabilir. Böbrek yetmezliği belirtileri nasıl anlaşılır, normalden daha az idrar oluşması ya da hiç idrar olmaması ile ayak ve bacaklarda ödem en genel işaretler arasında yer alır.

Böbrek yetmezliği belirtileri

Günlük yaşantıda çok dikkatinizi çekmeyen işaretler aslında vücudunuzda birşeylerin ters gittiğini gösterebilir. Eğer böbrekleriniz yeteri kadar iyi çalışmıyorsa bir süre sonra birtakım değişimler hissedersiniz. Böbrek yetmezliği belirtileri nasıl anlaşılır, aniden idrarınızın gelmesi, çok az idrar yapma, sürekli yorgun hissetme gibi durumlar olabilir.

Önemli olan vücudunuzu dinlemeniz ve bir süre takip etmeniz. Bu şekilde böbrek yetmezliği belirtilerini erkenden farkedebilir ve doğru teşhis ve tedavi için zamanında doktora başvurabilirsiniz.

 • İdrar: Böbrek yetmezliği belirtileri arasında ilk sırada idrar miktarındaki değişiklik yer alır. Hasta daha sık idrar yapma isteği duyar. Normal rutininden çıkar hatta gece uykuya ara verip tuvalete gidebilir. Buna rağmen böbrek yetmezliği olan kişilerde idrar miktarında azalma olur. Aynı zamanda idrar rengi daha açık ya da koyu renkte olabilir. İdrarda kan görülmesi de bir diğer belirtidir.
 • Ödem: Vücutta sıvı toplanması olan ödem böbrek yetmezliğinin başlıca belirtileri arasındadır. Böbreklerin çalışmasındaki aksaklık sonucu böbrekler yeterli süzme işlemini yapamaz. Bunun bir sonucu olarak vücutta sıvı birikimi olur. Böbrek yetmezliği belirtileri en fazla bacaklarda, ayaklarda, bilek kısımlarında şişliğe sebep olur.
 • Nefes darlığı: Normalde sorunsuz bir şekilde yapılan fiziksel aktivitelerde zorlanma ve nefes darlığı görülür. Kişi tempolu yürümek, koşmak ya da merdiven çıkmak gibi eylemleri gerçekleştirirken nefes nefese kalabilir.
 • Halsizlik: Böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır, nefes darlığına ek olarak kişi kendini hiçbir iş yapmadan yorgun hissetmeye başlar. Gündelik işleri yapmakta zorlanır ve devamlı bir halsizlik baş gösterir.
 • İştahsızlık: İştahta azalma bir diğer böbrek yetmezliği belirtisidir. Kanda atık maddelerin birikimi sonucu yemek yemede isteksizlik ya da kendini tok hissetme gibi durumlar olabilir.
 • Mide bulantısı ve kusma: Aynı şekilde kandaki atık madde oranının artması sık sık hissedilen mide bulantıları ve devamında kusmayla sonuçlanabilir. İştah kaybı, çok az yemek yeme, mide bulantısı ve kusma bir süre devam ederse kilo kaybı ile sonuçlanabilir. Bu durum sürekli güçsüz hissetme, hareketlerde ağırlık gibi semptomlara da neden olur.
 • Ciltte problemler: Böbrek yetmezliği malesef etkisini ciltte de gösterir. Böbreklerin yeterli çalışmayışından dolayı toksinler vücutta birikir. Toksinler çoğaldıkça cildin sağlıklı yapısı da bozulmaya başlar. Sürekli olarak kaşınma hissi de bir diğer belirtidir.
 • Sırt ağrısı: Vücudun arka bölgesinde ya da sırt kısmında ağrı böbreklerde sorun olabileceğine işaret eder. Sırt ağrısı belirtisi tek başına yeterli değildir. En doğru teşhis için mutlaka doktora danışmak gerekir.

Bu belirtilere ek olarak kişide gerginlik, sinirli ruh hali, stres ve uyku problemleri de olabilir.

Böbrek yetmezliği belirtileri nasıl anlaşılır?

Böbrek yetmezliği belirtileri nasıl anlaşılır, aslında hastalık ilk dönemlerinde herhangi bir belirti ile kendini göstermez. Bununla birlikte böbreklerin çalışmasındaki yavaşlık ya da aksaklık arttıkça vücudun su ve elektrolit dengesi de aynı oranda bozulma gösterir. Çoğu kişi böbrek yetmezliği belirtileri ağrısı nerede hissedilir merak etmektedir. Ancak hastalığın en erken belirtileri idrardaki azalma ya da hiç idrarın olmaması ile başlar.

Bir süre sonra kişide halsizlik ve nefes darlığı gibi semptomlar görülür. Beraberinde ayak ve bacak bölgelerinde ödemden kaynaklanan şişlikler oluşur. Böbrek yetmezliği belirtileri nasıl anlaşılır bir başka semptom ise iştahta azalmadır. Mide bulantısı ve kusma da beraberinde gelir. Elbette ki bu saydığımız belirtiler başka birçok rahatsızlığın da ortak belirtisi olabilir. Bu yüzden en doğru teşhis ve tedavinin yapılabilmesi için bir doktora başvurmak ve doktor tavsiyelerine harfiyen uymak çok önemlidir.

Böbrek yetmezliği riskine karşı önlem almak

Eğer aile bireylerinizde böbrek yetmezliği rahatsızlığı olanlar varsa siz de risk altında olabilirsiniz. Böbrek yetmezliği yüksek oranda genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Bununla birlikte eğer böyle bir durumunuz varsa doğru beslenme ve diğer sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile bu riski oldukça fazla düşürebilirsiniz.

 • Sigara ve alkol tüketimine son verin
 • Çay, kahve gibi kafeinli içecekleri daha az tüketin
 • En önemlisi günlük yeterli su içmeye özen gösterin
 • İdeal kilonuzu korumaya çalışın
 • Düzenli egzersiz yapın
 • Kırmızı et tüketimini azaltın
 • Bol bol çiğ ya da pişmiş olarak sebze ve meyve tüketin

Yukarıda saydığımız sağlıklı yaşam alışkanlıklarına devam ederek böbrek yetmezliği hastalığına yakalanma riskini en aza indirebilirsiniz. Unutmayın, hastalığa yakalanmadan önlem almak en kolayı ve en doğrusudur. Ayrıca böbrek yetmezliği belirtileri nasıl anlaşılır listelediğimiz işaretleri de düzenli takip edebilirsiniz. Erken teşhis her zaman tedaviye katkı sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *