Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

By | 09/06/2017

Boğaz ağrısı üşütme, terleme, soğuk içme gibi pek çok farklı nedenle yaz kış karşılaşılan bir sağlık problemi. Genellikle boğazda şişkinlik, hafif ateş, öksürük ya da hapşırıkla birlikte görülebilir.

Bu yazımızda boğaz ağrısına ne iyi gelir, boğaz ağrısı nedenleri, boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları ve bitkiler ile boğaz ağrısı nasıl geçer konularından bahsedeceğiz.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir

Boğaz ağrısına ne iyi gelir

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

1. Bol sıvı tüketin

Ilık su, boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları hazırlayarak boğaz ağrısını geçirmek için gün içinde bol bol için. İçeceklerinizin aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmamasına dikkat edin. Siyah çayı boğazın tahriş olmasına sebep olabileceği için tercih etmeyin. Aşağıda boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları ve malzemelerini verdik.

2. Havayı nemlendirin

Bulunduğunuz ortamın havası çok kuruysa nemlendirin. Eğer buhar yapıcı cihazınız yoksa bulunduğunuz ortama ıslak bir bez ya da yayvan bir kapta su koyun. Uyurken boğazınızın tahriş olmasını önlemek amacıyla aynı şekilde yatak odanızda açık bir kapta su bırakmayı unutmayın.

3. C vitamini alın

Boğaz ağrısı nedenlerinden biri virüslerdir. Hastalanmanıza neden olan virüslerle vücudunuzun savaşmasını kolaylaştırmak için bol C vitamini alın. Boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları içerken limon ekleyin. Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna en pratik çözümlerden biri de boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler dışında, bir dilim limonu emerek tüketmektir.

4. Sigara içmeyin

Sigaranın içerisindeki zararlı kimyasallar hava yoluyla boğazınızdan içeri girerek yüzeye yapışırlar. Boğazınız şiştiyse ve öksürük ve benzeri sebeplerle yüzey tahriş olmuşsa bu zararlı kimyasallar tahriş olan bölgeye de yapışırlar. Bu durumda verdikleri zarar kat kat artar.

5. Gargara yapın

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, hangi yöntemle geçerin en yaygın kullanılan çözümü gargaradır. Çok basit bir şekilde bir çözelti hazırlayarak gün içerisinde gargara yapabilir ve boğazınızı rahatlatabilirsiniz. Aşağıdaki gargaralara ek olarak boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları da gargara olarak kullanılabilir. Gargara yaparak boğaz ağrısı nasıl geçer:

  • Tuzlu su: Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırın.
  • Kırmızı biber: Yarım bardak sıcak suya çay kaşığının ucuyla kırmızı biber atın ve karıştırın. Kırmızı biberin fazla olmamasına özen gösterin. Acı sizi rahatsız edebilir.
  • Elma sirkesi: Bir bardak sıcak suya iki çorba kaşığı kadar elma sirkesi ekleyerek karıştırın.
  • Karbonat: Yarım bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı tuz ekleyin ve karıştırın.

6. Sağlıklı beslenin

Boğaz ağrısı nedenleri virüs ve bakteri gibi hasta olmanıza sebep olan mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalarla savaşmak için vücut direncinin artırılması gerekir. Bol vitamin ve mineral almak, tavuk suyuna çorba içmek gibi sağlıklı beslenme ipuçlarını uygulamak boğaz ağrısının daha çabuk geçmesini sağlayacaktır.

Boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları

Boğaz ağrı nasıl geçer sorusunun en güzel çözümü boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler ile hazırlanmış çaylar içmektir. Bu sayede hem boğazınız yumuşar hem de bitki çayının etkisiyle boğazdaki iltihap giderilir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir:

Karanfil: Karanfilin ağrıları giderici ve antiseptik özelliği ile boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler arasındadır. Boğaz ağrısını gidermek için bir bardak sıcak suyun içine birkaç karanfil atın ve demlenmesini bekleyin. Boğaz ağrısı için karanfili demlemeden de ağzınızda bekleterek kullanabilirsiniz.

Nane: Nane de boğaz boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler listesinde ilk sıralarda yer alır. Nane çayı aynı zamanda boğazı yumuşatarak rahatlamayı sağlar.

Papatya: Papatya antiseptik özellikli bir bitkidir. Papatya çayı hem soğuk algınlığına hem de boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler arasındadır. Papatya çayını boğazdaki iltihabın giderilmesi için gargara olarak da kullanabilirsiniz.

Meyan kökü: Eğer balgam probleminiz varsa meyan kökü çayı kullanabilirsiniz. Meyan kökünün balgam söktürücü özelliği vardır.

Genizdeki balgam nasıl atılır? 

Boğaz ağrısı nedenleri

Boğaz ağrısı pek çok kişide hastalığın habercisi olarak ilk etapta ortaya çıkan belirtilerdendir. Hemen herkes boğaz ağrısını yılda birkaç defa yaşar. Kış mevsiminde sık hastalanmayan kuvvetli bünyelerde bile ara sıra boğaz ağrısı ya da ses kısıklığı görülür.

Ancak boğaz ağrısı sadece soğuk havalarda değil yılın her döneminde boğazda şişkinlikle birlikte sıkça karşılaşılan bir sağlık problemidir. Çabuk iyileşmeyi sağlamak için boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları içilmelidir.

  • Mevsim geçişlerinde ani hava değişimleri, rüzgarda ya da yağmurda kalma, hafif üşütme boğazda şişkinlik ve boğaz ağrısına sebep olur.
  • Ayrıca yaz mevsiminde soğuk içecekler tüketme, dondurma ya da soğuk tatlılar yeme, klimalı ortamlarda uzun süre bulunma, ıslak saçla zaman geçirmek de boğaz ağrısı nedenleri arasındadır.
  • Boğaz ağrısı nedenleri arasında alerji ya da tahriş edici bir yiyecek vs de olabilir. Boğaz ağrısına neden olan durumu ortadan kaldırmak boğaz ağrısının geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları tüketilmelidir.
  • Bunun dışında bu etkenlerden uzak kalınsa bile vücuda sürekli virüs ve bakteri girişi olur. Bağışıklık sistemi vücudu her türlü hastalık yapıcı mikroorganizmaya karşı korur. Ancak bağışıklık sistemi zayıfladığı anda bu virüs ve bakteriler boğaz ağrısına ve hastalanmaya sebep olur. Bu yüzden zayıf bir bağışıklık sistemi de boğaz ağrısı nedenleri arasındadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğazda şişkinlik ve ağrı rahatsız edici bir durumdur. Boğaz ağrısıyla birlikte yutkunma problemi olabilir. Ayrıca öksürük de varsa boğaz tahriş olabilir.

Bu gibi durumlarda sıvı alımını artırmalı ve bulunduğunuz ortamın havasının çok kuru olmamasına özen göstermelisiniz. Boğaz ağrısına ne iyi gelir, boğaz şişkinliğine karşı hangi pratik ev reçeteleri uygulanmalıdır açıkladıktan sonra bir takım tedbirlerden bahsedeceğiz.

Boğaz ağrısı nedenleri basit bir üşütme, klimalı ortamda bulunma ya da soğuk içecek tüketme sonucu olabilir. Böyle durumlarda boğaz ağrısına ne iyi gelir, ortamı nemlendirmek, çeşitli gargaralar kullanmak ya da bitki çayları içmek işe yarayabilir. Bu tür boğaz ağrıları en fazla bir hafta sürer.

Eğer boğaz ağrısı yedi günden fazla sürdüyse evde tedavi yöntemlerini bırakarak doktora gitmelisiniz. Özellikle boğaz ağrısıyla birlikte yutkunma güçlüğü, ağzı açmada güçlük, yüksek ateş, kulak ağrısı, eklem ağrısı gibi şikayetleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Bademcik iltihabı nasıl geçer?

Yukarıda boğaz ağrısı nasıl geçer, boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler nelerdir açıkladık. Boğaz ağrısına ne iyi gelir başlığı altındaki bilgilerle boğaz ağrısı için ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

One thought on “Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *