Buğday Şırası Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

By | 15/06/2017

Yapılan son araştırmalara göre buğday şırası kanseri önleyen en güçlü içeceklerin başında geliyor. Bu yüzden kanser riskini önemli ölçüde azaltmak için evde buğday şırası yaparak tüketebilirsiniz. Bu yazımızda buğday şırası faydaları, buğday şırası nasıl yapılır ve buğday şırası neye iyi gelir konularını açıklayacağız.

Şimdiye dek bilim dünyası kansere karşı etkili birçok ilaç geliştirdi. Ancak alternatif tedavi yöntemleri de halen yaygın olarak kullanılmakta. Özellikle bazı bitki türleri içeriklerindeki etkin maddeler nedeniyle kanseri önlemede ve kanser tedavisinde sıklıkla kullanılmakta.

buğday şırası nasıl yapılır, faydaları nelerdir

Buğday şırası nasıl yapılır

Bu bitkilerden biri de buğday. Son dönemde adı sıkça duyulan buğday şırası neye iyi gelir, buğday şırası faydaları nelerdir pek çok kişi tarafından merak edilmekte.

Besleyici ve faydalı içereği ile buğday tek başına tüketilmenin yanı sıra buğday çimi ve buğday şırası da kanser riskini azaltmada kullanılıyor. Bununla birlikte buğday şırası nasıl yapılır öğrenerek evlerde pratik bir şekilde hazırlamak mümkün.

Buğday şırası faydaları

Buğday kanser riskini azaltmak için ideal bir bitki. Buğdayı toprağa ekerek buğday çimi çıkması için bekleyin. Yeşil renkteki buğday çimini on santimetre kadar uzayıncaya kadar yetiştirin ve keserek tüketin.

Buğday çiminin içerisinde sıvı oksijen bulunur ve doğada kansere karşı en güçlü madde olarak kabul edilen ‘laetril’ bulunur.

Buğday çimi aynı zamanda zengin demir içeriği ile kan yapımını destekler. Bununla beraber buğday çimi B17 vitamini bakımından zengindir.

Buğday çimi ile birlikte kanser riskini azaltmada son derece etkili olan buğday şırasının faydalarından da yararlanabilirsiniz. Buğday şırası nasıl yapılır kısmına geçmeden önce buğday şırası faydalarından biraz söz edelim.

Buğday şırası faydaları:

Buğday şırası alkali özelliktedir ve vücudun pH seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Buğday şırasının besin değeri oldukça yüksektir. Buğday şırasında bol miktarda klorofil maddesi bulunur. Buna ek olarak buğday şırası yaklaşık 100 çeşit vitamin, mineral ve vücuda faydalı besin maddesi içerir.

Buğday şırası göz sağlığını korumaya yardımcı olur. Ancak yeterli besin takviyesi ile daha iyi gören ve daha sağlam gözlere sahip olabiliriz. Bu bakımdan buğday şırası içmek gözlere iyi gelir.

Buğday şırası içeriğindeki yararlı bileşenler ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Düzenli olarak buğday şırası tüketmek başta kanser türleri olmak üzere pek çok hastalık riskini minimum düzeye indirir.

Buğday şırası faydalarından en önemlilerinden biri içeriğindeki yüksek oranda demir ile kansızlığa iyi gelmesidir. Anemi yani kansızlık rahatsızlığı olanlar buğday şırası içerek demir ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Buğday şırası neye iyi gelir sorusunun cevaplarından biri de yaşlanmayı geciktirmesidir. Buğday şırası içerek erken yaşlanmanın önüne geçebilir ve vücudunuzun her daim dinç kalmasını sağlayabilirsiniz.

Taze buğday çimindeki C vitamini miktarı aynı orandaki portakalın içerdiği C vitamininden tam 60 kat daha fazladır.

Vücuttaki hücrelerin çalışması sonucu toksin adı verilen atık maddeler oluşur. Toksinler vücutta birikerek kanser dahil pek çok hastalığın oluşmasına sebep olurlar. Buğday şırası içerek toksinlerden arınabilirsiniz. Buğday şırası faydalarından biri de vücuttaki toksinleri nötralize etmesidir.

Izgara ve füme et türü yiyecekler kanserojen maddeler içerir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre buğday şırasının bu kanserojen maddeleri etkisiz hale getiren enzim ve amino asitleri içerdiği tespit edilmiştir.

Buğday şırası hazmı kolaylaştır. Sindirim sorunlarına iyi gelir.

Buğday şırası diyet listeleri için ideal bir yiyecektir. Diyet yaparken amaç kalorisi düşük olan ama buna karşılık besin değeri yüksek olan gıdalar tüketmektir. Bu sayede vücudun ihtiyacı olan besin maddeleri eksiksiz sağlanırken, alınan daha az kalori ile zayıflama hedefine ulaşılır. Buğday şırası faydalarından biri de kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Eğer cildinizde güneş yanığı olduysa üzerine bir miktar buğday şırası sürerek iyileşmesini sağlayabilirsinir.

Buğday şırası nasıl yapılır

Düzenli bir yaşam sürmenin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, kaliteli gece uykusunun ve egzersiz yapmanın hastalıklardan korunmamıza katkısı çok büyük.

Hastalık risklerini en aza indirmenin yolu, sağlıklı yaşam seçimlerini birer alışkanlık haline getirmek. Bunun bize katkıları sağlık dolu hücre, doku ve organlardır.

Buğday şırası yapımı son derece basit bir işlemdir. Ancak vücudumuza katkıları düşünüldüğünde, düzenli olarak buğday şırası tüketmenin katkıları büyüktür.

İçerisinde muhteşem etkin maddeler barındıran buğday şırasını güçlü bir bağışıklık sistemi için günlük hazırlayarak tüketmek gerekli.

Buğday şırası faydalarından yararlanmak için evinizde kendi buğday şıranızı pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Buğday şırası nasıl yapılır:

Malzemeler:

  • 1 su bardağı buğday
  • Klorsuz su

Yapılışı:

  • Buğdayı iyice yıkayın.
  • Bir litrelik cam kavanoza 3 su bardağı su doldurup buğdayları suyun içine ekleyin.
  • Kavanozun ağzını ince bir bezle kapatarak serin ve karanlık bir yerde bir gün boyunca bekletin.
  • Bir günün sonunda kavanozdaki suyu boşaltarak buğdayların üzerine yeniden 3 su bardağı su doldurun.
  • Bir gün bekledikten sonra kavanozdaki yarı gazozlu suyu içmek üzere başka bir kaba alın.

2 thoughts on “Buğday Şırası Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

  1. Aysun

    Direkt buğday çimini yiyorum ben 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *