C Vitamini Eksikliği Belirtileri

By | 06/10/2017

C vitamini vücudun hastalıklara karşı direncini artıran, cilde ve saçlara pek çok faydası bulunan önemli bir vitamin çeşididir. Bu yazımızda C vitamini nedir, C vitamini eksikliği belirtileri, C vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar, C vitamini eksikliğinde ne olur ve C vitamini içeren besinler konularında bilgi vereceğiz.

C vitamini nedir, diğer bir adı da askorbit asittir ve suda eriyen vitaminler grubundadır. Vücutta üretilemediği için besinler yolu ile dışarıdan alınması gerekir. Fazla alınan C vitamini vücutta depo edilemez. C vitamininin fazlası ter ya da idrar yoluya dışarı atılır.

Günlük yeterli miktarda C vitamiin alınamadığında çeşitli C vitamini eksikliği belirtileri görülebilir. Bağışıklık zayıflar, halsizlik ve yorgunluk görülür. C vitamini eksikliğinde görülen hastalıklardan bazıları iskorbüt, kemik ağrıları, diş eti problemleri gibi rahatsızlıklardır.

C Vitamini eksikliği belirtileri

C Vitamini eksikliği belirtileri

C vitamini nedir?

C vitamini nedir, insan vücudu tarafından üretilemeyen dolayısıyla dışarıdan beslenme yoluyla alınması gereken, suda eriyen bir vitamin çeşididir. Sağlıklı kalmak için vücudun günlük belirli bir miktar C vitaminine ihtiyacı vardır.

Bu miktar besinler yoluyla alınamazsa bir süre sonra çeşitli C vitamini eksikliği belirtileri görülmeye başlar. Halsizlik, diş etlerinde kanama, kas ağrıları, sık enfeksiyon geçirme C vitamini eksikliğinde görülen hastalıklardan bazılarıdır.

C vitamininin en önemli etkilerinden biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. C vitamini vücuttaki enfeksiyon ve iltihapların daha kolay iyileşmesini sağlar. Ayrıca pek çok kanser çeşidinin önlenmesinde C vitamininin büyük rolü vardır.

Bu yüzden her gün mutlaka C vitamini içeren besinler tüketilmelidir. C vitamini nedir, diğer adı da askorbik asit olarak geçer. Vücuda besinler yoluyla alınan C vitaminin fazlası vücutta depo edilemez. Günlük fazla alınan C vitamini ter ya da idrar yoluyla vücuttan atılır.

C vitamini sağlıklı bir cilt, güçlü kas ve kemikler, enerjik bir vücut için gerekli bir bileşendir. C vitamini içeren besinler yeteri kadar tüketilmezse kısa sürede vücutta gözle görülür şekilde C vitamini eksikliği belirtileri ortaya çıkar.

C vitamininin faydaları:

 • C vitamini içeren besinler tüketmek yara ve yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar. C vitamini diş etlerindeki kanamaları ortadan kaldırır. Diş etlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • C vitamini sayesinde ciltte kolajen üretimi yapılır, tendon, bağ doku, damarlar ve kıkırdaktaki hücreler kendini yenileyebilir.
 • C vitamini cildin ve saçların daha canlı ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.
 • C vitamininin faydalarından biri de bağışıklığı güçlendirmesidir. C vitamini içeren besinler tüketerek vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte C vitamini her türlü mantar ya da bakteri oluşumu ve enfeksiyonlara karşı da etkilidir.
 • Vücutta kansere neden olabilecek zararlı maddelerin etkisiz hale getirilmesinde önemli rol oynar. Pek çok kanser çeşidine yakalanma riskini azaltır.
 • Kandaki pıhtılaşma oranını düşürür.
 • C vitamini astım hastalığına karşı da etkili bir vitamindir.

C vitamini eksikliği belirtileri

C vitamini eksikliği belirtileri halsizlik, kas ağrıları, kemik ve eklem ağrılarıyla birlikte ortaya çıkar. C vitamini eksikliğinde görülen hastalıklardan ilk akla geleni iskorbüt hastalığıdır. C vitamini bağışıklık sistemi için son derece önemli bir vitamindir.

C vitamini eksikliği belirtileri vücudun hastalıklara ve her türlü bakteri, mantar, enfeksiyona karşı savunmasız kalması demektir. C vitamini içeren besinler günlük olarak yeteri kadar tüketilmelidir. C vitamini nedir, vücutta depo edilmeyen, suda eriyen bir vitamindir.

Bu yüzden düzenli olarak besinler yoluyla C vitamini alınamazsa vücutta C vitamini depo edilmediği için çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar.

C vitamini eksikliği belirtileri: 

 • Enerji düşer, halsizlik ve yorgunluk görülür.
 • C vitamini eksikliği belirtilerinden biri de ciltteki yaraların iyileşmesinin daha uzun sürmesidir.
 • Kaslarda güçsüzlükle birlikte kas ağrıları olur.
 • Kemik ve eklemlerde ağrılar olur.
 • Diş eti problemleri ortaya çıkar. Diş etlerinde sık sık kanama ve şişme olur.
 • C vitamini eksikliğinde görülen hastalıklardan biri de iskorbüt hastalığıdır.
 • Vücut enfeksiyonlara daha kolay yakalanır, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte daha sık hastalanma görülür.
 • C vitamini eksikliğı belirtilerinden biri de ciltte görülen morluklardır. Ayrıca C vitamini içeren besinler yeteri kadar tüketilmezse cilt ve saçlarda çeşitli problemler ortaya çıkabilir.

C vitamini içeren besinler

C vitamini içeren besinler limon, portakal, mandalina, greyfurt, kivi, mango, kavun, ananas, çilek, kuşburnu, karnabahar, ıspanak, lahana, ıspanak, kuru soğan, roka, biber, turp, tere, maydanoz, yer elması, kırmızı biberdir.

C vitamini sıcağın etkisiyle çok çabuk bozulabilen bir vitamindir. Bununla birlikte fazla ışık da C vitaminin kaybolmasına sebep olabilir. Bu yüzden meyveleri tüketirken soyduktan ya da kestikten hemen sonra fazla bekletmeden tüketmek gerekir.

Aynı şekilde C vitamini içeren besinler eğer pişirilip yenecekse vitamin kaybı olmaması için çok fazla pişirilmemelidir. Çok uzun süre pişirilen gıdalardaki C vitamini oranının neredeyse yarı yarıya düştüğü görülmüştür.