C Vitamini Eksikliği Belirtileri

By | 06/10/2017

C vitamini vücudun hastalıklara karşı direncini artıran, cilde ve saçlara pek çok faydası bulunan önemli bir vitamin çeşididir. 

Günlük yeterli miktarda C vitamini alınamadığında çeşitli C vitamini eksikliği belirtileri görülebilir. Bağışıklık zayıflar, halsizlik ve yorgunluk görülür. C vitamini eksikliğinde görülen hastalıklardan bazıları iskorbüt, kemik ağrıları, diş eti problemleri gibi rahatsızlıklardır.

C Vitamini eksikliği belirtileri

C Vitamini eksikliği belirtileri

C vitamini nedir?

C vitamini nedir, insan vücudu tarafından üretilemeyen dolayısıyla dışarıdan beslenme yoluyla alınması gereken, suda eriyen bir vitamin çeşididir. Sağlıklı kalmak için vücudun günlük belirli bir miktar C vitaminine ihtiyacı vardır.

Bu miktar besinler yoluyla alınamazsa bir süre sonra çeşitli C vitamini eksikliği belirtileri görülmeye başlar. Halsizlik, diş etlerinde kanama, kas ağrıları, sık enfeksiyon geçirme C vitamini eksikliğinde görülen hastalıklardan bazılarıdır.

C vitamininin en önemli etkilerinden biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. C vitamini vücuttaki enfeksiyon ve iltihapların daha kolay iyileşmesini sağlar. Ayrıca pek çok kanser çeşidinin önlenmesinde C vitamininin büyük rolü vardır.

Bu yüzden her gün mutlaka C vitamini içeren besinler tüketilmelidir. C vitamini nedir, diğer adı da askorbik asit olarak geçer. Vücuda besinler yoluyla alınan C vitaminin fazlası vücutta depo edilemez. Günlük fazla alınan C vitamini ter ya da idrar yoluyla vücuttan atılır.

C vitamini sağlıklı bir cilt, güçlü kas ve kemikler, enerjik bir vücut için gerekli bir bileşendir. C vitamini içeren besinler yeteri kadar tüketilmezse kısa sürede vücutta gözle görülür şekilde C vitamini eksikliği belirtileri ortaya çıkar.

C vitamini eksikliği belirtileri

C vitamini eksikliği belirtileri halsizlik, kas ağrıları, kemik ve eklem ağrılarıyla birlikte ortaya çıkar. C vitamini eksikliğinde görülen hastalıklardan ilk akla geleni iskorbüt hastalığıdır. C vitamini bağışıklık sistemi için son derece önemli bir vitamindir.

C vitamini eksikliği vücudun hastalıklara ve her türlü bakteri, mantar, enfeksiyona karşı savunmasız kalması demektir. Bunu önlemek için C vitamini içeren besinler günlük olarak yeteri kadar tüketilmelidir.

C vitamini eksikliği belirtileri: 

  • Enerji düşer, halsizlik ve yorgunluk görülür.
  • C vitamini eksikliği belirtilerinden biri de ciltteki yaraların iyileşmesinin daha uzun sürmesidir.
  • Kaslarda güçsüzlükle birlikte kas ağrıları olur.
  • Kemik ve eklemlerde ağrılar olur.
  • Diş eti problemleri ortaya çıkar. Diş etlerinde sık sık kanama ve şişme olur.
  • C vitamini eksikliğinde görülen hastalıklardan biri de iskorbüt hastalığıdır.
  • Vücut enfeksiyonlara daha kolay yakalanır, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte daha sık hastalanma görülür.
  • C vitamini eksikliğı belirtilerinden biri de ciltte görülen morluklardır. Ayrıca C vitamini içeren besinler yeteri kadar tüketilmezse cilt ve saçlarda çeşitli problemler ortaya çıkabilir.

C vitamininin faydaları:

C vitamini içeren besinler tüketmek yara ve yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar. C vitamini diş etlerindeki kanamaları ortadan kaldırır. Diş etlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

C vitamini sayesinde ciltte kolajen üretimi yapılır, tendon, bağ doku, damarlar ve kıkırdaktaki hücreler kendini yenileyebilir.

C vitamini cildin ve saçların daha canlı ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

C vitamininin faydalarından biri de bağışıklığı güçlendirmesidir. C vitamini içeren besinler tüketerek vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte C vitamini her türlü mantar ya da bakteri oluşumu ve enfeksiyonlara karşı da etkilidir.

Vücutta kansere neden olabilecek zararlı maddelerin etkisiz hale getirilmesinde önemli rol oynar. Pek çok kanser çeşidine yakalanma riskini azaltır.

Kandaki pıhtılaşma oranını düşürür.

C vitamini astım hastalığına karşı da etkili bir vitamindir.

C vitamini içeren besinler

C vitamini içeren besinler limon, portakal, mandalina, greyfurt, kivi, mango, kavun, ananas, çilek, kuşburnu, karnabahar, ıspanak, lahana, ıspanak, kuru soğan, roka, biber, turp, tere, maydanoz, yer elması, kırmızı biberdir.

C vitamini sıcağın etkisiyle çok çabuk bozulabilen bir vitamindir. Bununla birlikte fazla ışık da C vitaminin kaybolmasına sebep olabilir. Bu yüzden meyveleri tüketirken soyduktan ya da kestikten hemen sonra fazla bekletmeden tüketmek gerekir.

Aynı şekilde C vitamini içeren besinler eğer pişirilip yenecekse vitamin kaybı olmaması için çok fazla pişirilmemelidir. Çok uzun süre pişirilen gıdalardaki C vitamini oranının neredeyse yarı yarıya düştüğü görülmüştür.