Çabuk Acıkmanızı Önleyen Yiyecekler

By | 17/11/2015

Sebze ve meyveler gibi su oranı ve lif oranı yüksek yiyecekler tok tutan yiyeceklerdir. Öğünlerinizde bu tür yiyeceklere bolca yer vererek uzun süre tok kalmayı garantileyebilirsiniz. Bol sulu, bol lifli yiyecekler tok tutar

Yapılan bilimsel araştırmalarda öğünlerinde su ve lif açısından zengin fakat kalori bakımından düşük yiyecekleri tüketen insanların günün geri kalanında normalden daha az yemek yediği tespit edilmiştir.

Çabuk acıkmanızı önleyen yiyecekler

Çabuk acıkmanızı önleyen yiyecekler

Bol sulu ve bol lifli gıdaların sindirimi diğer yiyeceklere göre daha yavaş olur. Bu yüzden bu yiyecekler midede daha uzun süre kalırlar. Böylece midede doluluk hissedildiği için uzun bir süre açlık duygusu yaşanmaz. Çabuk acıkılmadığından gün içerisinde daha az yemek yenir. Bu durumda günlük daha az kalori almış olursunuz.

Ayrıca lifli gıdaların sindirimi için normal gıdaların sindirimi için gerekenden daha fazla enerji gerekir. Yani sindirim için daha fazla kalori yakarsınız.

Uzun süre bol sulu, bol lifli ve az kalorili yiyeceklerle beslendiğinizde fazla yağlarınız yakılır ve zayıflarsınız. Bu şekilde sağlıklı bir beslenme düzeniyle kolayca formda bir vücuda ulaşabilirsiniz.

Çabuk acıkmanızı önleyen yiyecekler

Öğünlerinizde aldığınız lif ve su oranını artırmak için yemeklerden önce bir kase çorba içebilir ve bir tabak salata yiyebilirsiniz. Böylece mideniz daha dolu olacağından yemeğin devamında daha az yiyecek tüketirsiniz.

Bu şekilde bir öğün geçirdiğinizde mideniz daha fazla lif, su ve havayla dolu olacak. Bu durumda daha uzun süren bir sindirim işlemi olacağından siz de uzun süre tokluk duygusu yaşayacaksınız.

Yağsız protein açlığı azaltır

Yağsız kırmızı et, balık eti, beyaz et, soya fasülyesi ve yumurta gibi yağsız protein içeren yiyeceklerin uzun süre tok kalmanızı ve kilo vermenizi sağladığına dair sonuçlar içeren birçok bilimsel araştırma bulunmakta.

Bu araştırmaların bazılarında yüksek protein içeren diyetlerin lif ve diğer gıda maddeleri açısından zengin diyetlere göre kilo vermede daha etkili olduğu tespit edilmiştir.

Protein açısından zengin diyetlerin başlıca amaçlarından biri diyet yapan kişinin acıkmasını önlemektir. Bu diyetler, gün içerisinde daha az acıkılarak daha az yemek yenmesi ve vücuda daha az kalori girişi olması mantığı üzerine kuruludur.

Sürekli yemek yeme isteğinizi yok edin

Yapılan bir bilimsel araştırmada kişiler üzerinde proteinle beslenmenin ne kadar tokluk hissi oluşturduğu incelenmiştir.

Günlük kalori miktarının %30 kadarlık bir kısmını yağsız protein içeren yiyeceklerden alan grubun diğerlerine göre daha fazla tokluk hissi yaşadığı ve az protein tüketen gruba göre daha fazla kas kütlesine sahip olduğu tespit edilmiştir.

Araştırmalarda iştahı kontrol etmek için 20-30 gram kadar protein tüketmenin yeterli olduğu da bulunmuştur. Yağsız protein tüketmek iştahı azaltarak yeme isteğinizi ortadan kaldırır. Eğer gün içerisinde çok fazla abur cuburla besleniyor ve bu alışkanlığınızın önüne geçemiyorsanız protein ağırlıklı beslenmeyi deneyin.

Sürekli olarak doygunluk hissi yaşayacağınız için sürekli birşeyler yeme isteğiniz yok olacaktır. Aşırı şekerli ve aşırı yağlı abur cuburları kestiğinizde ise kilo vermeye başlayacaksınız.

Günlük protein alımını artırmak için beslenme alışkanlığınızda her zaman yediğiniz yiyecek ve içecekleri protein bakımından zengin olanlarla değiştirebilirsiniz. Mesala şekerli bir içecek tüketiyorsanız bunu bir bardak yarım yağlı sütle değiştirebilirsiniz.

Böylece hem vücudunuza fazladan şeker almamış hem de ekstra 8 gram protein almış olursunuz. Her sabah kahvaltıda bir adet haşlanmış yumurta tüketin. Bu şekilde günün geri kalan kısmında daha az acıkır ve daha az yemek yersiniz.

Katı formda yiyecekler daha doyurucu

Uzmanlar katı formda yiyeceklerle beslenmenin, sıvı formda yiyeceklerle beslenmekten daha fazla süre tok tututucu özellikte olduğunu belirtiyor.

Bunun nedeni sıvı formdaki yiyeceklerin midede katı formdaki yiyecekler kadar uzun süre kalmayışıdır. Açlığınızı sevdiğiniz bir içeceği içerek bastırmak yerine katı formlu yoğun lif içeren bir yiyeceği yemeyi tercih etmelisiniz.

Bu sayede kısa süre içerisinde tekrar acıkmayı engellemiş olacaksınız. Yoğun lif içeren atıştırmalık sayesinde uzun süre doygunluk hissi yaşayacaksınız.

Bunun dışında fazla yemek yemeyi önlemek için yiyeceklerinizi uzun süre çiğnedikten sonra yutmalı ve böylece yediğiniz gıdaların gerçek lezzetini alarak tatmin duygusu yaşamalısınız. Çok hızlı yemek yiyenler her öğünde mutlaka gereğinden fazla yemek yerler.

Mide dolduğu zaman beyne sinyal gönderir ve tok olduğunuzu düşünüp yemeyi bırakırsınız. Eğer hızlı yemek yiyorsanız midenin dolduğu andan itibaren beynin o sinyali alması için geçen zamanda da doyduğunuz halde hızla yemeye devam edersiniz.

Bunun önüne geçmek için yavaş yemek yeme alışkanlığı edinin.

Fit insanların sahip olduğu 8 yeme alışkanlığı

Açlığı önlemek için diyetinizde bunlara yer verin

Aşağıdaki yiyecekleri daha sık tüketmek açlık duygusuyla savaşmanıza yardımcı olacaktır:

  • Çorbalar, tam tahıllı gıdalar ve baklagiller
  • Meyveler ve sebzeler
  • Yağsız kırmızı et, balık eti, tavuk eti ve yumurta

Günlük olarak uygulayacağınız bazı basit stratejilerle uzun süre tok kalmayı garantileyebilirsiniz:

  • Kuru meyve yemek ya da meyve suyu içmek yerine bir bütün taze meyveyi yiyin.
  • Yemeklerden önce üzerine dilimlenmiş yumurta, mercimek ya da nohut gibi haşlanmış baklagiller, tavuk ya da balık eti veya fındık, ceviz, badem eklenmiş bir kase salata yiyin.
  • Tatlı yemek yerine bir kase meyve salatası yiyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *