Çakma Güneş Gözlüğü Göz Sağlığını Tehdit Ediyor

By | 23/05/2017

Ultraviyole ışınlarının zararları oldukça fazladır ve eğer dikkat edilmezse sağlık için ciddi tehlikeleri de beraberinde getirir. Göz sağlığını korumak için ultraviyole ışınlarının zararları bilinmeli ve piyasada oldukça fazla bulunan çakma güneş gözlüğünden uzak durulmalıdır.

Güneşli günlerde açık havada geçirilen zaman oldukça keyifli ve sağlık açısından faydalı olabilir. Güneş ışığı kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olduğu gibi, D vitamini yapımına katkı sağlamak gibi önemli fonksiyonları yerine getirir. Bununla birlikte güneş ışığının negatif yönde etkileri olabileceği de unutulmamalıdır.

çakma güneş gözlüğü göz sağlığını tehdit ediyor

Çakma güneş gözlüğü göz sağlığını tehdit ediyor

Güneş ışınlarından korunmak için pek çok kişi güneş kremi kullanır. Ancak korunmaya ihtiyacı olan organ sadece deri değildir. Güneş ışınları aynı zamanda gözler ve göz çevresindeki ince ve hassas yapıdaki deri için de sakıncalıdır. Ultraviyole ışınlarının zararlarına karşı göz sağlığını korumak için mutlaka kaliteli bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Göz sağlığı için ne yapmalıyız?

Ultraviyole ışınlarının zararları

Mor ötesi denilen ultraviyole ışınlarının zararları göz sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir etkendir. Ultraviyole ışınları göz kapaklarında bulunan ince deride kanser oluşumuna sebep olur. Bununla beraber, yapılan bilimsel araştırmalara göre ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın gözde katarakt hastalığı oluşma riskini artırdığı tespit edilmiştir.

Ultraviyole ışınlarının zararlarından biri de gözün ağ tabakasında bulunan görme merkezinde kalıcı hasara sebep olmasıdır. Görme merkezine direkt olarak gelen ultraviyole ışınları görme merkezini yakarak kişide kalıcı görme kaybı gelişmesine yol açar.

Ultraviyole ışınlarının zararlarından korunmak için mutlaka gözleri güneşten mümkün olduğunca korumalı, güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Pek çok kişi genellikle çerçevelerin rengini ve şeklini beğenmeleri ya da fiyatının ucuz olması sebebiyle çakma güneş gözlüğü olarak bilinen güneş gözlüklerini kullanmaktadır. Bazı durumlarda güneş gözlüğünün fiyatı yüksek olsa bile camlarının göz sağlığını korumak için uygun nitelikte olduğu bilinmemektedir.

Bunun sebebi güneş gözlüğünün göz sağlığını korumak için değil, yalnızca görünümü tamamlamak için bir aksesuar olarak kullanılması ve bu amaçla satın alınmasıdır.

Bu düşünce yanlıştır. Güneş gözlüğü gözleri ultraviyole ışınlarının zararlarına karşı korumak ve böylece gözde meydana gelebilecek kalıcı hasarları önlemek amacıyla kullanılmalıdır.

Çakma güneş gözlüğünün zararları

Çakma güneş gözlüğü güneşin zararlı ışınlarına karşı gözü korumaz. Renklendirilmiş plastik ya da cam gibi kalitesiz materyallerden yapılan çakma güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarının hiç bir koruyucu filtre olmaksızın göze direkt ulaşmasına sebep olur.

Buna ek olarak güneş ışınlarına karşı koruma sağlamayan çakma güneş gözlüğü gözün önünde karanlık bir görüntü oluşturduğundan, görüşü sağlamak için göz bebeği iyice büyür.

Bu ise gözün güneş ışınlarına daha fazla maruz kalmasına yol açar. Sonuç olarak gözde körlüğe kadar gidebilecek kalıcı göz hasarları ortaya çıkar.

Çakma güneş gözlüğü nasıl anlaşılır?

Öncelikle satın alınan güneş gözlüklerinin ultraviyole ışınlarını önlediğini gösteren sertifikaları bulunmalı. Çakma güneş gözlüğünde gözlüğün kaliteli ve göz sağlığına uygun olduğunu gösteren bu tür sertifikalar bulunmaz.

Güneş gözlüğü alırken mutlaka camlarını kontrol edin. Çizik camı bulunan gözlükleri satın almayın.

Kaliteli güneş gözlükleri göz ve göz çevresini ultraviyole ışınlarının zararlarından koruyacak şekilde kapatır. Bu yüzden göz ve göz çevresindeki hassas deriyi güneşten korumak için güneş gözlüğünün mutlaka kişinin yüz yapısına uygun olması ve o bölgeyi koruması gerekir. Fazla aşağıda ya da yukarıda kalan ya da güneş ışınlarının kenarlardan göze yansımasını önleyemeyen güneş gözlüklerini almayın.

Çakma güneş gözlüğü olup olmadığını anlamak için yukarıdakilere ek olarak bu yöntemi deneyin: Güneş gözlüğünü ışığa karşı tutun ve dikey düzlemde aşağı yukarı oynatın. Bu sırada güneş gözlüğünün camlarını kontrol edin. Eğer görüntüde dalgalanmalar meydana geliyorsa bu güneş gözlüğünün camının kalitesiz olduğu anlamına gelir.

Güneş gözlüğü camlarının renk koyuluğu ile camları ultraviyole ışınlarının zararlarına karşı ne kadar koruma sağladığı arasında bir bağlantı yoktur. Açık renkte uv sertifikalı bir güneş gözlüğü çok koyu renkte çakma güneş gözlüğünden daha iyi koruma sağlar.

Uzmanlar tarafından göz sağlığını korumak için en çok önerilen güneş gözlüğü rengi kahverengi ve fümedir. Mavi renkteki camlar güneş ışınlarının göze oldukça yoğun yansımasına sebep olduğu için fazla önerilmez. Bununla beraber turuncu ve benzeri renkler ise trafik ışıklarının rengini algılamakta zorluğa sebep olduğundan önerilmeyen renkler arasındadır.

Göz sağlığını korumak için ne yapmalı?

Göz sağlığını korumak için öncelikli olarak çakma güneş gözlüğü kullanımından vazgeçilmelidir. Güneş gözlüğü görünümü tamamlayan bir aksesuar olarak görülmemeli, göz sağlığını korumak için kullanılması zorunlu olan bir araç olduğu bilinmelidir. Bu bilinçle mutlaka yetkili satıcılardan uygun özelliklere sahip, sertifikalı güneş gözlükleri temin edilmelidir.

Sağlıklı gözler için günlük yeterli miktarda A vitamini alınması büyük önem taşır. A vitamini eksikliğinde gece körlüğü, göz kuruluğu, göz iltihaplanması ve kornea iltihaplanması gibi çeşitli göz hastalıkları ortaya çıkar. Ayrıca görme bozuklukları ve körlüğe giden rahatsızlıklar kaçınılmazdır.

Gözleri ve göz çevresindeki hassas deriyi korumak amacıyla güneş gözlükleri sadece bol güneşli havalarda değil, güneş ışınlarının var olduğu her vakit kullanılmalıdır.

Çakma güneş gözlüğünden uzak durulsa bile güneşli günlerde güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmek ultraviyole ışınlarının zararlarına karşı gözleri korumasız bırakır. Göz sağlığını korumak ve ultraviyole ışınlarının zararlarına karşı önlem almak için çakma güneş gözlüğünden uzak durmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *