Cep Telefonunun Zararları Nelerdir?

By | 05/08/2017

Cep telefonu radyasyonu pek çok kişi tarafından ciddiye alınmayan ancak oldukça tehlikeli bir durum. Çok uzun süreler cep telefonu kullanmak vücutta çeşitli deformelere neden olduğu gibi radyasyon yüzünden ciddi rahatsızlıklara da yol açıyor. Bu yazımızda cep telefonu radyasyon ilişkisi ve cep telefonunun zararları konularından bahsedeceğiz.

Cep telefonu kullanımı artık çocuk yaşta başlıyor. Küçük büyük herkes cep telefonlarını elinden bırakmıyor. Eskiye oranla telefon görüşmeleri, mesajlaşmalar ya da cep telefonu uygulamalarının kullanımı kat kat arttı. Göz ardı edilen nokta ise cep telefonunun zararları. Cep telefonu yüksek oranda radyasyon yayılımına sebep oluyor. Bu radyasyon vücuttaki hücreleri olumsuz etkiliyor. Özellikle çocuklar gelişim çağında cep telefonunun zararlarından en fazla etkilenenlerin başında yer alıyor.

Cep telefonunun zararları nelerdir

Cep telefonunun zararları nelerdir

Cep telefonunun zararları nelerdir?

 • Artık akıllı cep telefonu kullanma süresi eskiye göre kat kat arttı. Telefonda oyun oynamak, mesaj yazmak ya da çeşitli uygulamaları kullanmak baş, omuz ve boyun bölgesinde ağrılara yol açar. Sürekli olarak telefon ekranına bakmak için öne eğilmek vücudun ağırlık dengesinin bozulmasına ve omurgaya yük binmesine sebep olur. Uzun süre cep telefonunu elden bırakmamak ağrıların yanısıra duruş bozukluğuna da sebep oluyor.

Sırt ağrısı için iyi gelen 7 egzersiz

 • Cep telefonunu elinize almasanız bile size zarar vermeye devam eder. Cep telefonunun zararları arasında radyasyon en tehlikelisidir. Cep telefonu radyasyonundan korunmak için telefonu oda içinde mümkün olan en uzak köşede tutun. Eğer şarj ediyorsanız başka bir odadaki prize takın. Bu şekilde cep telefonu radyasyonundan az da olsa korunabilirsiniz.
 • Uzmanlar hamilelik döneminde kesinlikle cep telefonu kullanılmamasını belirtiyor. Cep telefonu henüz gelişimini tamamlamamış bebek üzerinde oldukça olumsuz etkilere sahip. Bununla beraber uzmanlar, hamilelik döneminde çok uzun süre cep telefonu kullanmanın düşük riskini de kat kat artıracağını belirtiyor.
 • Cep telefonunu sadece konuşmak, mesajlaşmak ya da çeşitli uygulamaları kullanmak için değil müzik dinlemek için de kullanıyoruz. Ancak bu alışkanlık sağlığınızı bozabilir. Kulaklıkla uzun süre yüksek sesli müzik dinlemek kulak içinden beyne sesi ileten hücrelerin zarar görmesine sebep olur. Bu da uzun vadede malesef duyma kaybına yol açar.
 • Aşırı bilgisayar kullanımında el ve bileklerde deforme oluşur. Eklem ağrıları, sinir sıkışmasından doğan ciddi rahatsızlıklar baş gösterir. Aynı durum cep telefonu kullanımı için de geçerlidir. Cep telefonundaki çeşitli uygulamaları çok sık ve uzun süreli kullanmak ya da saatlerce cep telefonu ile oyun oynamak sonucu da el ve parmaklarda deformasyon gibi cep telefonunun zararları ortaya çıkabilir.

Eklem ağrısına ne iyi gelir?

 • Cep telefonu radrasyonu sizi pek çok hastalıkla yüz yüze getirebilir. Bunlardan biri de meme kanseridir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre cep telefonu kullanımı meme kanseri riskini artırıyor.
 • Cep telefonunun zararları yüzünden en fazla etkilenen kitle çocuklar ve bebekler. Günümüzde artık çocuklar daha anne karnında cep telefonunun olumsuz etkilerine maruz kalıyorlar. Sonrasında ise pek çok çocuğa erken yaşta cep telefonu alınıyor ya da ebeveynlerinin cep telefonları ile oynamasına izin veriliyor. Uzmanlar cep telefonu radyasyonunun çocukların zeka gelişimini olumsuz etkilediğini belirtiyor. Gelişim çağındaki çocukların kesinlikle cep telefonundan uzak durması gerek.
 • Cep telefonunun zararları içinde bir diğeri üremeyi olumsuz etkilemesidir. Cep telefonu sperm hücreleri üzerinde olumsuz etkiye sahip. Uzmanlar ileri zamanlarda cep telefonu kullanımına bağlı olarak kısırlığın artacağını belirtiyor.
 • Cep telefonu radyasyonu malesef insan genetiğinin bozulmasına sebep oluyor. Bunun anlamı ise gelecekte cep telefonunun zararlarından kaynaklanan birtakım hastalıkların ortaya çıkmasıdır.
 • Cep telefonu günlük hayatta insanları esir almış durumda. Bu da sık sık çeşitli kazaların yaşanmasına sebep oluyor. Ayrıca cep telefonu kullanımı uzun vadede algıda bozukluk, kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara sebep oluyor.

Cep telefonu radyasyon ilişkisi

Uzun süre akıllı cep telefonu kullanmak çeşitli ağrılara ya da duruş bozukluğuna yol açıyor. Ancak cep telefonunun zararlarının en büyük kısmı radyasyon kaynaklı. Cep telefonu radyasyonu beyin hücrelerine direkt olarak zarar verir. Sürekli olarak cep telefonu kullanmak tümör oluşumunu ve kanser gibi ölümcül risk taşıyan hastalıkları tetikler. Bu yüzden cep telefonunun zararlarından korunmanın yolu cep telefonu radyasyonundan uzak durmaktır.

Cep telefonunun zararlarından korunmak için:

 • Telefonu kullanmadığınız zamanlarda uçak moduna getirin ya da kapatın.
 • Telefon görüşmelerinizi mümkün olduğunca kısa tutun.
 • Telefonla konuşurken telefonu başınıza yakın tutmayın. Kulaklık ya da hoparlör kullanmak en iyi seçenek olacaktır.
 • Cep telefonu radyasyonundan korunmak için telefonu kendinizden uzak tutun. Cep telefonu ne kadar uzakta olursa vücudunuz radyasyonu o kadar az emer. Akıllı telefonları cepte taşımak doğru değildir. Evlerde odanın en uzak köşesine konulmalıdır.
 • Telefon kabı kullanmak radyasyondan daha az etkilenmenizi sağlayacaktır.
 • Gece uyurken yatak odanızda cep telefonu bulundurmayın. Özellikle akıllı telefonları yastığın altında, başın yanı başında tutmak oldukça zararlıdır. Eğer yatak odanızda telefon duracaksa uzakta bir yere koyun ve mümkünse uçak moduna getirin ya da kapatın.