Cevizin Faydaları Nelerdir?

By | 16/09/2017

İçerdiği faydalı yağlar ve zengin besin değeriyle cevizin diğer kuruyemişler arasında ayrı bir yeri vardır. Kalp dostu bir yiyecek olan cevizin, beynin gelişimine de olumlu etkisi var. 

Ceviz hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından düzenli olarak tüketilmesi gereken bir yiyecek. Cevizin besin değeri çok yüksektir. Cevizin faydaları nelerdir, kolesterolü düşürmek, kalp damar sağlığını geliştirmek, diyabete iyi gelmek gibi önemli sağlık problemleriyle savaşır.

cevizin faydaları nelerdir

Cevizin faydaları nelerdir

Ayrıca içerdiği sağlıklı yağlar ve diğer gıda maddeleri sayesinde cevizin beyne faydaları oldukça fazladır. Bu bakımdan düzenli olarak günlük 3-4 ceviz tüketilirse kısa süre içinde ceviz yemenin faydaları farkedilebilir.

Cevizin faydaları nelerdir?

Kolesterol: Ceviz neye iyi gelir, en önemli etkisi kolesterolü düşürmektir. Cevizin LDL olarak bilinen kötü kolesterolü düşürücü özelliği vardır. Kötü kolesterol aynı zamanda kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok ciddi rahatsızlığın başlıca nedenidir.

Düzenli olarak tüketildiğinde ceviz LDL seviyesinin düşmesini sağlar, iyi kolesterolü ise yükseltir. Kolesterolü yüksek kişilerde damarların sertleşmesine ve damarların tıkanmasına sebep olan plaklar oluşur. Bu plaklar kalp krizi, felç gibi ölümcül hastalıklara yol açarlar.

Ceviz, kötü kolesterol seviyesini düşürerek damar tıkanıklığını önler, damar çevresini temizler ve genişlemesini sağlar.

Kolesterol nasıl düşürülür?

Yüksek tansiyon: Cevizin damarlarda plak oluşumunu engellemesi, damarları temizlemesi, esnekliğini artırması ve genişletmesi gibi özellikleri tansiyonun yükselmesine de engel olur. Yüksek tansiyonu olan kişiler damar sağlığını korumak ve tansiyonlarının dengede kalmasını sağlamak amacıyla doktorlarına danışarak düzenli olarak ceviz tüketebilirler.

Kalp damar sağlığı: Günlük düzenli ceviz tüketmek damarları tıkanıklığa karşı korur. Ceviz aynı zamanda damarların esnek kalmasına da yardımcı oluyor. Damarları daha sağlıklı yapmasının yanı sıra cevizin faydaları nelerdir, ceviz kalp hastalıklarını önlemede oldukça etkin bir yiyecek.

Cevizin besin değeri içerdiği değerli antioksidanlarla onu daha da önemli bir gıda maddesi yapıyor. Cevizin içeriğindeki bu antioksidanlar kalp hastalıklarına sebep olan zararlı bileşenleri etkisiz hale getiriyor. Düzenli ceviz tüketerek kalp damar sağlığınızı iyileştirebilir ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinizi minimuma indirebilirsiniz.

Pürüzsüz bir cilt: Sağlıklı ve canlı görünen bir cilt için cildi düzenli olarak temizlemek, nemlendirmek ve bakım yapmak elbette gerekli. Ancak en az bunlar kadar gerekli bir şey varsa o da cildi güzelleştiren ve yaşlanma etkilerine karşı koruyan gıdalarla beslenmek.

Cevizin içerisindeki B grubu vitaminleri ve sağlıklı yağlar cilt sağlığına da büyük katkı sağlar. Ceviz yemek cildin elastikiyetini korumasına ve daha pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Koenzim Q10 nedir?

Kansere karşı ceviz: Cevizin içerisindeki güçlü antioksidanlar vücutta hastalık oluşumuna sebep olan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu özelliğiyle cevizin faydaları nelerdir, meme kanseri, prostat kanseri başta olmak üzere diğer tüm kanser çeşitlerinin oluşmasını engeller.

Düzenli olarak tüketildiğinde ceviz vücudunuzda kansere zemin hazırlayan bileşenlerle savaşır ve böylece kansere yakalanma riskinizi düşürür.

Cevizin beyne faydaları: Ceviz neye iyi gelir dendiğinde beyne çok benzeyen şekli itibariyle ilk akla gelen beyni geliştirme özelliği olacaktır. Bu tespit doğrudur. Cevizin içindeki gümüş iyonları, linoleik ve alfa linoleik sağlıklı yağ asitleri, B grubu vitaminleri, E vitamini beynin gelişmesine olumlu katkı sağlar.

Cevizin beyne faydaları oldukça fazladır. Bu yüzden özellikle gelişim çağındaki çocuklar olmak üzere her yaştan insanın daha iyi çalışan bir beyin için düzenli olarak ceviz tüketmeleri gerekir.

Zihni geliştiren yiyecekler

Alzheimer: Yapılan bilimsel araştırmalarda cevizin beyne faydalarına ek olarak alzheimer hastalığına da iyi geldiği tespit edilmiştir. Düzenli olarak yapıldığında ceviz yemenin faydaları, alzheimer riskini azaltmak, alzheimer hastalığının daha erken bir yaşta ortaya çıkmasına engel olarak hastalığın başlamasını geciktirmek ve alzheimer hastalarında hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak.

Alzheimer belirtileri nelerdir?

Uykusuzluk: Cevizin faydalarından biri de uykusuzlığa iyi gelmesidir. Cevizde önemli bir miktar melatonin bulunur. Melatonin uyku döngüsünü düzenleyen hormondur.

Sağlıklı ve uykusuzluk çekmeyen bir insanın vücudunda gece olduğunda melatonin salgısı çoğalır. Ceviz tükettiğinizde de cevizde bulunan melatonin kana karışır. Bu şekilde ceviz yemenin faydaları uykusuzluk sorununa çözüm olabilir.

60 saniye içinde uykuya nasıl dalınır?

Diyabet: Ceviz yemenin faydalarından biri de kan şekeri seviyesinin korunmasıdır. Bu özelliğiyle ceviz diyabet hastaları için uygun bir yiyecektir. Diyabet hastaları doktora danışarak öğünlerinde cevize yer verebilirler.

Kemik erimesi: Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler kemik sağlığı için birebir olan yiyeceklerdir. Erken yaşlarda çok iyi beslenmek, düzenli spor yapmak gibi doğru alışkanlıklarla kemik erimesi gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini neredeyse sıfıra indirmek mümkündür. Bunun için günlük beslenme listesinde ceviz mutlaka bulunması gereken yiyecekler arasındadır.

Cevizin besin değeri

Cevizin besin değeri, içerdiği vitaminler, antioksidanlar, sağlıklı yağ asitleri ve mineraller sayesinde tam bir sağlık kaynağı olmasını sağlar. Düzenli olarak ceviz yemenin faydalarını çeşitli hastalıkları iyileştirmeye ek olarak, içerdiği B grubu vitaminleri ile saç ve cildinizde farkedebilirsiniz. Bununla birlikte çocuklar için de cevizin faydaları oldukça fazladır. Ceviz çocukların kemik gelişimi ve beyin gelişimine önemi katkı sunar.

Cevizin besin değeri; B1, B2, B3, B6 vitaminleri, E vitamini, A vitamini, C vitamini, protein, omega3 sağlıklı yağ asitleri, lesitin, niasin, riboflavin, folat, tiamin, magnezyum, manganez, fosfor, çinko, selenyum, demir, kalsiyum, potasyum içerir. Ceviz hem doyurucu hem de besleyici bir gıdadır.

Cevizin besin değeri vücudunuz için gerekli gıda maddelerini temin etmenin yanı sıra, uzun süre tok kalmanızı da garantiler. Bu özelliğiyle ceviz neye iyi gelir sorusunun cevaplarından biri de zayıflamaktır.

Bu yazımızda cevizin faydaları nelerdir, cevizin besin değeri, ceviz neye iyi gelir, cevizin beyne faydaları ve hergün ceviz yemenin faydaları konularında bilgi verdik. Hastalıklara yakalanmamak için önlem almanın en önemli adımı doğru gıdalar tüketerek hücre, doku ve organların beslenmesini sağlamaktır. Bunun için, mükemmel bir içeriğe sahip ceviz her yaştan insanın düzenli tüketmesi gereken bir besindir.