Çikolatalı ve Fıstık Ezmeli Muz Lokmaları

By | 31/07/2015

Canınız tatlı istediğinde bu lezzetli ama aynı zamanda doyurucu ve sağlıklı pratik tarifi rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Bu sağlıklı atıştırmalığı el altında kolay bulunan malzemelerle dakikalar içerisinde hazırlayabilirsiniz. Protein içermesinden dolayı özellikle spor yapan kişilerin sıkça tercih ettiği fıstık ezmesi besin değeri açısından oldukça zengin ve lezzetli bir yiyecektir.

Çikolatalı fıstık ezmeli muz lokmaları

Çikolatalı fıstık ezmeli muz lokmaları

Muz da aynı şekilde hem besleyici hem de herkes tarafından sevilen bir meyvedir. Bu sağlıklı atıştırmalığı çocuklarınızla birlikte de tüketerek eğlenceli bir şekilde fıstık ezmesi, bitter çikolata ve muzun faydalarından istifade edebilirsiniz.

Spordan önce ne yemeli?

Muzun Faydaları

Muz sağlıklı olmasının yanında oldukça besleyici ve enerji veren bir meyvedir. Bu yüzden muzun faydaları oldukça fazladır. Muzda B grubu vitaminleri, C, D ve E vitamini, bol miktarda potasyum, fosfor, demir, bakır ve magnezyum ile glisin, triptofan, lizin, lösin, treonin ve arginin gibi temel amino asitler bulunur.

Orta boy bir muz yaklaşık 100 kalori içerir. Muzun içinde glikoz, maltoz, laktoz, galaktoz, sukroz ve fruktoz gibi şekerler bulunur. Bu yüzden şeker hastalığı olanların muzu tüketmemeleri gerekir. Ancak spor yapanlar, çok hareketli bir gün geçirenler ve enerji ihtiyacı olanlar için muz gerekli enerjiyi sağlamak için sağlıklı bir alternatiftir.

Yapılan bilimsel araştırmalarda göre muzun içerisinde bulunan potasyum ve magnezyum minerallerinin kalp sağlığını korumaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Muzun içerisinde bol miktarda potasyum minerali bulunur. Güçlü ve sağlıklı kemikler için kalsiyum ve D vitaminine ek olarak yeteri kadar potasyum almak da şarttır. Bu yüzden güçlü bir kemik yapısı için muz tüketebilirsiniz.

D vitamini eksikliği belirtileri

Orta boy bir muzda yaklaşık 400 mg civarında potasyum minerali bulunur. Potasyum kemiklere iyi gelmesinin dışında yüksek tansiyonu düşürmede ve tansiyonu dengelemede etkin rol alır. Yüksek tansiyon problemi yaşayan kişiler meyve olarak muzu tercih edebilirler.

Tansiyonu düşüren yiyecekler

Yapılan bilimsel araştırmalara göre muzun mide ülserine karşı iyi geldiği tespit edilmiştir. Muzun içerisindeki maddeler midede bulunan zararlı bakterilerle savaşıp, onları etkisiz hale getirirler.

Muzun içinde bol miktarda lif bulunur. Bu özelliği ile muz iki şekilde fayda sağlar. Lifli besinlerin sindirimi uzun sürdüğünden midede diğer besinlere göre daha fazla kalırlar. Bu yüzden muz gibi lifli besinler uzun süre tokluk hissi yaşatırlar. Muzdaki lifin ikinci faydası ise bağırsak hareketlerine yardımcı olmasıdır. Muzun faydalarından biri de kabızlığa iyi gelmesidir.

Lifli gıdalar nelerdir?

Muzun içerisinde bol miktarda triptofan amino asidi bulunur. Triptofan vücuda girdikten sonra seratonine dönüşür. Seratonin depresyonun ve duygusal anlamda yaşanan dengesizliklerin giderilmesine yardımcı olur. Bu yüzden muz stresle başa çıkmanıza yardımcı olur ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

Muzun faydalarından biri de hücre yenilenmesine yardımcı olmasıdır. Bu özelliğiyle muz yaşlanma etkilerine karşı koyar. Özellikle cildin ve saçların daha canlı ve parlak olmasını sağlar.

Fıstık Ezmesinin Faydaları

Fıstık ezmesinin içerisinde magnezyum, demir, çinko, manganez, folat, B3 ve B6 vitamini bulunmaktadır. Ayrıca fıstık ezmesi protein ve fiber içermesi bakımından uzun süre tok tutucu özelliğe sahiptir.

Fıstık ezmesinde aynı zamanda bol miktarda E vitamini bulunur. E vitamini hücre yapısının bozulmasına karşı koyar ve cildin güzelleşmesine, genç kalmasına katkı sağlar.

Fıstık ezmesinin içerisinde sağlıklı yağlar bulunur. Bu bakımdan fıstık ezmesi kalp hastalıkları riskini azaltan bir besindir. Bununla birlikte fıstık ezmesi kan basıncının dengelenmesine yardım eder.

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter çikolata tatlı ihtiyacını giderme bakımından harika bir alternatiftir. Bitter çikolatanın şeker oranı oldukça düşüktür.

Bitter çikolata tam bir antioksidan kaynağıdır. Bitter çikolatanın içeriğindeki antioksidanlar vücutta bulunan zararlı kimyasalların etkisiz hale getirilmesi ve vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Yaşlanma etkilerine karşı bol bol bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Bitter çikolata zihni geliştiren yiyecekler arasındadır. Beynin daha iyi çalışmasına yardım eder. Bitter çikolata düzenli olarak tüketildiğinde felç riskini en aza indirmeye yardım eder.

Kalbi güçlendirir. Bitter çikolatanın tüm bu faydalarından maksimum derecede yarar sağlamak için kakao oranı en az yüzde yetmiş olan bitter çikolataları tüketmeyi tercih edin.

Çikolatalı ve Fıstık Ezmeli Muz Lokmaları

Malzemeler:

  • Muz
  • Fıstık Ezmesi
  • Bitter Çikolata

Yapılışı:

  • Muzu soyarak yarım santim kalınlığında dilimleyin.
  • Dilimlenmiş muz parçasının bir tanesinin üzerine fıstık ezmesi sürüp diğer parçayı fıstık ezmeli tarafın üzerine kapatın.
  • Kalan parçaları da iki parça muz arasında fıstık ezmesi olacak şekilde hazırlayın.
  • Hazırladığınız fıstık ezmeli muz lokmalarını benmari usülü erittiğiniz bitter çikolataya batırıp yağlı kağıt üzerine dizin.
  • 15-20 dakika buzdolabında çikolatanın donması için bekletin ve servis yapın.

Afiyet olsun 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *