Ciltte Kırmızı Lekeler Neden Olur?

By | 15/12/2017

Kadın ya da erkek farketmeksizin herkesin hayatı boyunca en az bir defa karşılaştığı bir durumdur ciltte kırmızı lekeler. Bu lekelerin oluşma sebebi alerji, kullanılan yeni bir kozmetik ürün ya da tüketilen besinler olabilir.

Bununla birlikte lekelerin bir hastalığın belirtisi olabileceği de unutulmamalı ve ciltte kırmızı lekeler neden olur mutlaka araştırılmalıdır.

Ciltte kırmızı lekeler neden olur

Ciltte kırmızı lekeler neden olur

Sıcağa, soğuğa, yoğun strese, güneş ışınlarına, tüketilen yiyecek ve içeceklere, kullanılan bir ilaca, yeni bir kozmetik ürüne, temizlik amacıyla kullanılan kimyasallara karşı vücut tepkisini genellikle ciltteki değişimlerle gösterir.

Ciltte sivilce oluşumu, kızarma, kabarma, su toplama, pul pul dökülme, renk değişimi, kabuklanma gibi belirtiler aslında vücudun verdiği tepkilerdir. Ciltte kırmızı leke oluşumu da bunlardan biridir.

Kırmızı lekeler geçici olabilir. Birkaç hafta sonra kendiliğinden yok olabilir. Bazı durumlarda ise haftalarca ciltte kırmızı lekeler kalabilir.

Cildinizde oluşan kırmızı lekeleri dikkatlice takip etmelisiniz. Bu size cilt kanseri ya da başka bir ciddi hastalık riskine karşı erken önlem almak açısından avantaj sağlar.

Ciltte kırmızı lekeler neden olur?

Ciltte kırmızı lekeler neden olur, aslında bu lekelerin kesin olarak nasıl oluştuğunu anlamak zordur. Ancak vücutta çıktığı yere göre bir ipucu elde edilebilir. Vücutta kırmızı lekeler kaşıntılı ya da kabarcık şeklinde olabilir. Ya da sadece küçük kırmızı noktalar şeklinde kendini gösterebilir.

Ciltte kırmızı lekeler yüzde, boyun ve göğüste, sırt bölgesinde ya da kol ve bacaklarda ortaya çıkabilir. Yüzde oluşan lekeler güneş ışığının etkisiyle oluşabilir ya da yeni kullanılan bir kozmetik ürüne karşı cildin duyarlılık göstermesi şeklinde olabilir.

Ciltte kırmızı lekeler neden olur bulmak için son dönemde kullanılan yeni kozmetikler, temizlik ve bakım amaçlı kimyasallar ve tüketilen besinler öncelikli olarak gözden geçirilmelidir. Ardından bir cilt doktoruna görünebilir ya da ciltte kırmızı lekeler nasıl geçer başlığında paylaştığımız tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

Ciltte kırmızı lekeler neden olur:

Sıcaklık sebebi ile vücutta kırmızı lekeler oluşabilir. Özellikle çok sıcak havada egzersiz yapıldığında, güneş ışınlarının etkisiyle güneş yanığı olduğunda ve ateş yükselmesinde eritem adı verilen kızarıklıklar olabilir.

Eritem yaygın olarak bağışıklık sistemi hücreleri ve bu hücrelerin saldığı kimyasal maddelerin birikimi sonucu gelişen iltihapla ilişkili cilt kızarıklığıdır. Döküntülü ve değişik şekillerde kırmızı lekelerle renk değişimi olabilir.

Cilt her türlü kozmetik ve kimyasal madde ile direkt temas halindedir. Bazen kullanılan ürünler içindeki herhangi bir maddeye karşı cilt duyarlılık gösterebilir ya da alerji olabilir.

Kullanılan makyaj malzemeleri, cilt bakım kremleri, sabunlar gibi çeşitli kişisel bakım ürünleri satın alırken mutlaka içindekilere bakılması gerekir. Bu ürünlerin içeriğindeki bazı kimyasallar ciltte kırmızı leke oluşumuna sebep olabileceği gibi uzun vadede cilt kanseri dahil olmak üzere pek çok hastalık riskini de artıracaktır.

Bu konuyla ilgili olarak bir parantez açacak olursak: Yapılan bir araştırmada meme kanserine yakalanan kadınlardan alınan tümör örneklerinde yüksek miktarlarda paraben bulunmuştur. Paraben ve türevi olan kimyasallar el kreminden şampuana, kozmetikten çeşitli hazır yiyeceklere kadar piyasada satılan pek çok üründe kullanılmaktadır.

Bu tür kimyasallardan korunmak için ürünlerin içindekiler kısmına bakmayı mutlaka alışkanlık haline getirmeliyiz. Ayrıca:

Paraben içeren ürünler nelerdir?

Çamaşırları yıkarken kullanılan deterjanlar ya da ev temizliğinde kullanılan temizleyiciler de ciltte kırmızı leke oluşumuna sebep olabilir. Aynı şekilde giysilerin kumaşıyla derimiz direkt temas halindedir. Çeşitli kumaşlar da cildin tahriş olmasına neden olabilir.

Ciltte kırmızı lekeler neden olur, bazen tüketilen farklı bir besine karşı vücut tepki verebilir. Bir diğer sebep ise dengesiz ve sağlıksız beslenmedir.

Bununla birlikte yoğun stres altında kalmak, aşırı heyecanlanmak ya da üzülmek gibi durumlar da vücutta kızmızı lekelerin oluşmasına sebep olabilir.

Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi ciltte kırmızı leke oluşumu olabilir. Buna ek olarak alkol kullanımı sonrası da ciltte kırmızı lekeler oluşabilir.

Ciltte kırmızı lekelere neden olan hastalıklar

Gül hastalığı: Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak ya da çok sıcakta bulunmak aynı zamanda gül hastalığına yol açabilir. Bu rahatsızlıkta da ciltte kırmızı lekeler ile yüz bölgesinde kızarıklıklar olabilir. Gül hastalığına karşı en etkili tedbir güneşten ve aşırı sıcak ortamlardan korunmak olacaktır.

Kurdeşen: Diğer bir adı da ürtiker olan bu cilt rahatsızlığı gıda alerjisiyle birlikte ortaya çıkar. Vücutta kırmızı lekeler tek bir bölgede ya da vücudun farklı yerlerinde dağınık olarak ortaya çıkabilir.

Egzama: Egzama yaygın olarak görülen bir cilt hastalığıdır. Pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Genellikle kuru ve kaşıntılı kırmızı lekeler şeklinde görülür.

Egzama neden olur?

Böcek sokmaları: Vücutta kırmızı lekeler kaşıntılı oluyorsa böcek sokması ihtimali de vardır. Beraberinde şişme de olabilir.

Uyuz: Kırmızı lekeler genellikle parmakların arasında ortaya çıkar. Uyuz hastalığında vücutta kırmızı lekeler ile döküntü de olabilir.

Zona: Vücutta kırmızı lekeler kaşıntılı oluyorsa bu zona denilen cilt rahatsızlığının bir belirtisi olabilir. Zonayı işaret eden en güçlü belirtiler kırmızı lekelere ek olarak ağrı, karıncalanma hissi ve kaşıntıdır.

Kızamık: Hastalığın ilk belirtileri yüzde kırmızı noktalar olarak görülür. Ardından bu noktalar tüm bücuda yayılır. Kızamık enfeksiyon kaynaklı ciddi bir sağlık problemidir.

İsilik: Genellikle yaz aylarında sıcak ve nemli havanın etkisiyle gelişen bir cilt problemidir. Ciltte kırmızı lekeler ile yanma, kaşıntı ve batma hissi de olabilir. İsilik en fazla boyun ve bacakların aralarında görülür.

Ciltte kırmızı lekeler nasıl geçer?

Ciltte kırmızı lekeler nasıl geçer, öncelikli olarak yeni kullanılan bir kozmetik ya da kimyasal olup olmadığına bakılmalıdır. Yeni kullanmaya başladığınız bir bakım ya da temizlik malzemesi ciltte kırmızı lekelere sebep olabilir. Aynı şekilde lekelerin nedeni tüketilen bir besin ya da bir ilacın yan etkisi de olabilir.

Ciltte oluşan kırmızı lekeler belki geçicidir ve birkaç hafta içinde yok olabilir. Bu zaman zarfında kırmızı leke oluşumuna neden olduğunu düşündüğünüz bir etken varsa bunu ortadan kaldırmalısınız. Kırmızı lekelerle birlikte kaşıntı, kabarma, döküntü ve ağrı varsa zaman kaybetmeden bir doktora danışmalısınır.

2 thoughts on “Ciltte Kırmızı Lekeler Neden Olur?

  1. Hannan Sonmez

    Bir kac aydin beri yuzum,alnim ve kasim da olmak uzere uc bolge de cildimde kirmizi lekeler olustu .Dr.a gittim fungal infection dedi ayni zamanda tirnaklarimda curume ve ayaklarimda deride soyulma oluyor.28 tablet verdi bir ay kullandim ama hicbir faydasi olmadi ne yapmam lazim.Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

  2. Ayşe Çınar Post author

    Ben yine doktora gitmenizi öneririm. İlaçlar ilk etapta gözle görülür bir iyileşme göstermeyebilir ya da tedavi bir aydan uzun sürebilir. Ancak konusunda uzman bir doktor size yardımcı olabilir. Acil şifalar dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *