Çinko Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

By | 21/03/2018

Çinko minerali vücutta hormon üretimini destekler, hücresel işlemlerde yer alır, yaklaşık olarak 300 enzimin içinde bulunduğu çeşitli tepkimelerde görev alır. Ayrıca çinko mineralinin hamileler için de ayrı bir yeri vardır. Çinkonun anne karnındaki bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişmesinde rolü büyüktür. Çinko eksikliğinin belirtileri vücutta çeşitli rahatsızlıklar, cilt problemleri, saç ve tırnak yapısında bozulmalar gibi olumsuz etkilerle kendini gösterir. 

Çinkonun faydaları bu kadar fazla olmasına rağmen tüm dünyada çinko eksikliğinin belirtileri en yaygın görülen sorunlardan biridir. Çinko eksikliğinin belirtileri görülmeye başlamadan önce bol miktarda çinko içeren peynir, bitter çikolata, deniz ürünleri, brokoli, kırmızı et, kuru fasülye gibi besinlerin sık sık tüketilmesi gerekir.

Çinko eksikliğinin belirtileri nelerdir

Çinko eksikliğinin belirtileri nelerdir

Çinko eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Vücuttaki yaşamsal işlevlerin eksiksiz ve doğru olarak yerine getirilebilmesi ancak hücrelerin ihtiyacı olan besin ve oksijenle sağlanır. Tüketilen yiyeceklerde kaliteli protein, sağlıklı yağ asitleri, belirli miktarda karbonhidrat, çeşitli vitaminler ve mineraller olması şarttır. Çinko minerali bağışıklık sisteminin düzgün çalışması ve DNA onaraımı için gerekli en önemli minerallerden biridir.

Aynı şekilde sağlıklı, pırıl pırıl görünen bir cilt de elbette ki vücuda yeterli oranda protein, yağ ve mineral alımı ile olur. Cilt yapısının korunmasında en önemli rol oynayan minerallerden biri çinkodur. Çinko eksikliğinin belirtileri nelerdir dendiğinde ilk olarak ciltte baş gösteren bozukluklardan bahsedebiliriz.

Bunun dışında çinko eksikliğinin belirtileri kişinin hastalıklara daha çabuk yakalanması, yaraların çok yavaş iyileşmesi, saç ve tırnak yapısında bozulmalardır. Çinko minerali bebek gelişimi için de çok önemlidir. Bebeklerde çinko eksikliği belirtileri anne karnında etkilerini göstermeye başlar. Çinko eksikliği bebek gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Çinko eksikliğinin belirtileri nelerdir:

  • Zayıf bağışıklık sistemi: Çinkonun faydaları arasında en önemlisi vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesidir. Yeterli çinko alındığında vücut dışarıdan gelen her türlü mikroorganizmaya karşı güçlü bir kalkana sahip olur. Aksi durumda çinko eksikliğinin belirtileri ilk olarak soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara kolay yakalanma, çabuk enfeksiyon kapma gibi durumlarla belli olur. Özellikle bünyesi zayıf olan yaşlılar, çocuklar ve bebeklerin beslenmesinde çinko içeren gıdalara bol bol yer verilmelidir.
  • Cilt Problemleri: Çinko cildin daha sağlıklı olmasını sağlayan bir mineraldir. Çinko eksikliğinde ciltte açılmış yaralar normal seyrinden daha geç iyileşir. Sivilce, akne, enfeksiyon gibi cilt sorunları daha sık görülür. Cilt yavaş yavaş sağlıklı, genç ve diri yapısını kaybeder. Cilt sıcak ve soğuk hava, nemsiz ortam, ultraviyole ışınları gibi dış etkenlere karşı savunmasız kalır. Çok daha kolay etkilenir. Çinko eksikliğinin belirtileri arasında erken cilt yaşlanması da bulunur.
  • Yaraların geç iyileşmesi: Çinkonun cilde faydaları oldukça fazladır. Çinko hücre yenilenmesini, hücre onarımını ve gelişimini destekler. Vücuda yeteri kadar çinko alınamadığında bu işlemlerde yavaşlama olur. Ciltte açık yaraların çabuk kapanması da bu hücresel işlemlerin hızına bağlıdır. Bundan dolayı çinko eksikliğinin belirtileri arasında cilt yaralarının geç iyileşmesi de bulunur. Araştırmalara göre vücuda çinko alımının artırılması ya da ciltte yaranın bulunduğu kısma çinko uygulanması yaranın çok daha hızlı iyileşmesini sağlıyor. Çinko aynı zamanda yaraya dönüşmüş sivilcelerin, dudak kenarında ya da vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkmış uçuklarında daha çabuk iyileşmesine yardımcı oluyor.
  • Görüşte zayıflama: Çinko minerali göz sağlığı için de çok önemli bir yere sahiptir. Çinko mükemmel bir gündüz ve gece görüşü sağlamak için A vitamini ile birlikte çalışır. Yeterli miktarda çinko alınamadığında ortaya çıkan çinko eksikliği belirtileri arasında görüşte zayıflama ve çeşitli göz hastalıklarının ortaya çıkması da bulunmaktadır.
  • Büyüme ve gelişme geriliği: Çinko minerali hücre yenilenmesi, hücre üretimi ve hücre farklılaşması gibi hücresel işlemlerde kullanılır. Bebek ve çocuklarda büyüme ve gelişme hızının istenilen düzeyde olması ancak bu hücresel işlemlere bağlıdır. Bunun için tüm vitamin ve minerallerin yeterli olarak alındığı bir beslenme düzeni şarttır. Yeterli oranda çinko alamayan çocukların yaşına uygun boy ve kilosu olmaz. Büyümede gerilik olur. Buna ek olarak bebeklerde çinko eksikliği de önemli sorunlara yol açar. Anne adaylarının hamilelik ve emzirme dönemlerinde mutlaka bol bol çinko içeren besinler tüketmesi gereklidir.
  • Zihinsel fonksiyonlarda gerileme: Çinko eksikliği belirtileri nelerdir, hesaplama, öğrenme, akılda tutma, odaklanma gibi zihinsel işlevlerde gerileme görülür. Çinko beynin daha iyi çalışmasını sağlar. Hafızayı ve konsantre olma, problem çözme yetilerini geliştirir. Çinko eksikliğinde bu tür zihinsel işlevlerde zayıflama görülmesi kaçınılmazdır.

Zihni geliştiren yiyecekler

  • Depresyon: Besin yetersizliği malesef ruh halini de doğrudan etkilemektedir. Özellikle çinko beyinde sadece zihinsel işlevleri gerçekleştirme kabiliyetini değil, stresle mücadele etmeyi de kolaylaştıran bir mineraldir. Çinko eksikliği belirtileri kişinin sürekli olarak stresli olması ve depresyon gibi negatif hislere yenik düşmesine yol açar. Yapılan araştırmalarda depresyon hastalarının vücudunda çinko eksikliği olduğu tespit edilmiştir.
  • Saç ve tırnak yapısında bozulmalar: Çinkonun en önemli işlevlerinden biri de hücre üretiminde görev almasıdır. Çinko eksikliğinde tırnaklarda bozulmalar, tırnakların çok yavaş ve şekilsiz uzaması gibi problemler ortaya çıkar. Ayrıca çinko eksikliğinin belirtileri saç dökülmesi, saçlarda pigment kaybı, aşırı cansız, kuru ve mat saçlara yol açar. Saçlar daha kolay kırılır ve kopar. Çinko açısından zengin bir beslenme programı ile bu tür problemlerin önüne geçilebilir.
  • İştah kaybı: Çinko eksikliği belirtileri arasında iştah kaybı da bulunur. Vücuda yeterli miktarda çinko minerali alınamadığında iştahta azalma ve devamında kilo kaybı görülür. Çinko eksikliği belirtileri iştahsızlıkla birlikte kişinin tat ve koku alma duygusunu da olumsuz etkiler. Kişinin yediği ve içtiğinden zevk alamaması da iştah kaybını artırır.
  • İshal: Çinko eksikliği belirtileri bağışıklık sisteminin zayıflaması ve vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin düşmesi olarak kendini gösterir. Bu durum bağırsakları da olumsuz yönde etkiler. İshal enfeksiyonu görülme sıklığı artar. Buna ek olarak çinko eksikliği belirtileri kronik iltihaplı bağırsak hastalığı, kısa bağırsak sendromu ve ülseratif kolit gibi mide bağırsak rahatsızlıklarına da yol açabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *