Çörek Otunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

By | 04/07/2017

Ölümden başka her derde deva denilen çörek otunun faydaları geçmişten günümüze biliniyor. Pek çok kişi sadece yediği poğaça ve çöreklerin üzerinde olduğu zaman tüketse de çörek otu aslında her gün tüketilmesi gereken mucizevi bir bitki. 

Çörek otu hemen her evde bulunan ve genelde tohumları hamur işlerinde kullanılan bir bitki. Ancak diğer taraftan çörek otu bazı hastalıkları iyileştirmek amaçlı, şifa kaynağı olarak da kullanılmakta. Sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok yerinde çörek otunun faydalarından yararlanılmakta.

Çörek otunun faydaları nelerdir

Çörek otunun faydaları nelerdir

Özellikle çörek otu ile zayıflama kilo vermek isteyenlerin kullandığı bir yöntem. Evlerde bulunan çörek otu aslında çörek otu bitkisinin siyah renkli tohumlarıdır. Bu tohumların içinde insan sağlığına mucizevi derecede iyi gelecek çok faydalı maddeler bulunur.

Çörek otu yağı çok şifalıdır. Çörek otu tohumunun içindeki maddeler:

    • Omega3 ve Omega6 sağlıklı yağ asitlerini
    • Oleik asit ve palmitik asit
    • Sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, bakır, çinko, magnezyum ve fosfor mineralleri
  • Temel yağ asitleri

Bunlara ek olarak çörek otunun içinde 100’ü aşkın temel gıda maddesi bulunur. Bunlarn yaklaşık %38’i karbonhidrat, %21’i protein, %35’i bitkisel yağlardır.

Sadece her gün bir tatlı kaşığı çörek otu bal karışımı tüketerek bile vücudunuza muazzam bir fayda sağlayabilirsiniz. Bunun dışında her bir rahatsızlığın tedavisi için ayrı ayrı çörek otunun faydaları nelerdir, çörek otu nasıl kullanılır öğrenerek uygulayabilirsiniz.

Çörek otunun faydaları nelerdir?

Çörek otu bitkisinin siyah taneli susama benzer tohumları, içeriğindeki çok çeşitli ve sağlığa yararlı gıda maddeleri sayesinde insan vücudunda mucizevi etkiler yaratacak kapasiteye sahip. Atalarımızın çörek otunun faydaları için ‘Ölümden başka her derde deva.’ sözünü kullanmaları boşuna değil.

İltihap kaynaklı rahatsızlıklar, kanser, romatizma, astım ve daha birçok hastalığa karşı çörek otu kullanılmaktadır. Aynı zamanda çörek otu ile zayıflamak da mümkündür.

Çörek otunun faydaları nelerdir:

Hücre yenilenmesine yardımcı olur: Düzenli olarak çörek otu tüketerek yaşlanma sürecini yavaşlatabilirsiniz. Bol miktarda antioksidan içeren çörek otu yağı hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir: Çörek otu vücudun her türlü enfeksiyon ve hastalık yapıcı mikroorganizmaya karşı savunma mekanizmasını güçlendirir. Bağışıklığınızı güçlendirmek için günde bir tatlı kaşığı çörek otu bal karışımı tüketebilirsiniz.

Mikrop öldürücüdür: Çörek otu mikrop ve mantarları öldürür. Mikroorganizmalara karşı çörek otu yağı kullanabilirsiniz.

Kalp hastalıkları: Çörek otunun kalp sağlığını koruyucu etkisi bulunur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre çörek otunun içindeki bir maddenin hastalığa yol açan homosistein oranının düşmesini sağladığı tespit edilmiştir.

Kanser: Çörek otu kanser riskini azaltır. Bilimsel araştırmalarda çörek otunun kolon kanseri, pankreas kanseri, beyin kanseri ve meme kanseri başta olmak üzere pek çok kanser çeşidinin tedavisinde etkili olduğu ve bu kanser türlerinin görülme riskini azalttığı görülmüştür.

Astım: Çörek otunun faydaları nelerdir sorusunun başlıca yanıtlarından biri iltihap giderici bir bitki olmasıdır. Bu özelliğiyle çörek otu hava kanallarının iltihaplanmasından kaynaklanan astım hastalığına karşı kullanılabilir.

Boğaz ağrısı: İltihap giderici özelliği ile çörek otu boğaz ağrısı ve öksürüğe de iyi gelir. Çörek otu bal karışımını öksürüğe karşı kullanabilirsiniz. Çörek otunu aynı zamanda boğazdaki iltihaplanma ve bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklarda da kullanabilirsiniz.

Bu rahatsızlıklara karşı da gün içinde aralıklarla hazırladığınız çörek otu bal karışımını azar azar tüketebilirsiniz.

Romatizma: Yapılan araştırmalara göre romatizmalı bölgelere düzenli olarak çörek otu yağı sürmek ve beraberinde düzenli olarak çörek otu tüketmek romatizmadan kaynaklanan iltihabın giderilmesini sağlıyor.

Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon kan basıncının normalden yüksek olması durumudur. Başta kan damarlı ve kalp olmak üzere tüm vücuda zarar veren ciddi bir hastalıktır.

Orta ve hafif dereceli yüksek tansiyon hastaları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre çörek otu kan basıncının normal değerlere döndürülmesine yardım etmektedir. Çörek otu aynı zamanda kötü kolesterolün düşürülmesine ve iyi kolesterolün yükseltilmesine yardım eder.

Çörek otu ile zayıflama: Çörek otu ile zayıflama geçmişten günümüze kullanılan bir yöntemdir. Zayıflamak amacıyla çörek otu nasıl kullanılır: her gün bir miktar yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Bunun dışında kahvaltı ve diğer öğünlerin öncesinde çörek otu ya da çörek otu yağı tüketerek kilo verebilirsiniz. Çörek otunun içinde vücut için gerekli pek çok vitamin, mineral, sağlıklı yağ asitleri ve diğer besleyici gıda maddeleri bulunur.

Çörek otu vücudun ihtiyacı olan gıda maddelerini eksiksiz temin eder ve uzun süre tok kalmanızı sağlar. Çörek otu ile zayıflama şu şekilde gerçekleşir:

  • Çörek otu iştahınızı kontrol altına almanızı sağlar ve uzun süre tokluk hissi oluşturur. Böylece daha az yemek yersiniz.
  • Çörek otu sindirimi düzenler ve metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakmanızı sağlar.
  • Çörek otu karaciğeri temizler. Bu da metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Çörek otu nasıl kullanılır?

Çörek otu nasıl kullanılır anlatmaya başlamadan önce aktarlardan çörek otunu ne şekilde almanız gerektiğinden bahsedelim. Çoğu insan çörek otu bal karışımı ya da çörek otu yoğurt karışımı hazırlamak için aktarlardan çörek otunu öğütülmüş halde satın alır.

Ancak öğütülmüş çörek otundan faydalı yağlar siz kullanıncaya kadar uçar. Bu durumda çörek otunun faydaları bir işe yaramaz. En doğrusu çörek otunu tohum halinde satın almaktır.

Çörek otunun faydaları oldukça fazla olan bir bitkidir. Hemen her evde bulunur. Çörek otu nasıl kullanılır: tüm yemek ve çorba çeşitlerinin üzerine ekleyebilirsiniz, hazırladığınız tuzlu poğaça ve kurabiyelerin ya da salataların üzerine serpebilirsiniz. Ayrıca çörek otu yağı da kullanabilirsiniz. Çörek otu tanelerini çiğnedikten sonra yutmanızı tavsiye ederiz.

Çörek otunu sabah kahvaltılarında peynirli omlet hazırlarken yumurta ve peynir karışımına ekleyebilirsiniz. Çörek otunu tek başına da tüketebilirsiniz ancak tadı biraz acı gelebilir. Bu durumda çörek otunun faydaları ve özelliklerinden yine de yararlanmak için çörek otu bal karışımını deneyebilirsiniz.

Çörek otu yağı vücudunuzdaki çeşitli ağrıları iyileştirmek için kullanılabilir. Çörek otunun faydaları ve kullanımı oldukça geniş bir yelpazeye yayılmış bir bitkidir. Ağrılar dışında saç dökümesi için de çörek otu yağı düzenli olarak saç diplerinize sürülebilir. Çörek otu ile zayıflama kürleri hazırlayarak kilo verebilirsiniz.

Bu yazımızda çörek otunun faydaları nelerdir, çörek otu nasıl kullanılır ve çörek otu yağı ne işe yarar konularına değindik. Vücudunuzdaki rahatsızlıklara karşı çörek otunun faydaları nelerdir öğrenerek uygulayabilirsiniz.

Ancak çörek otunun aşırı kullanımının bazı yan etkileri de bulunabilir. Bu yüzden çörek otunu kullanırken belirli bir miktarı aşmamalı ve beklenmeyen bir rahatsızlık ihtimaline karşı doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.