D Vitamini Eksikliği Belirtileri

By | 10/05/2017

D vitamini vücutta çalışan pek çok sistem üzerinde etkili olan önemli bir vitamindir. Bu yazımızda D vitamini eksikliği belirtileri, D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır ve D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar maddeler halinde açıkladık.

Sağlıklı kalmak için günlük belirli bir miktar D vitamini alınması şarttır. D vitamini eksikliği belirtileri olmaması için vücudun yeterli güneş ışığı görmesi ve D vitamini bakımından zengin gıdalarla beslenmesi gereklidir. Özellikle ilerleyen yaşlarda birçok sağlık problemi ile D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

D vitamini yapımı için güneş çok önemlidir. Sürekli olarak kapalı mekanlarda vakit geçirmek ya da vücudun güneş ışığı almasına engel olmak D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir, ortaya çıkmasına yol açabilir. D vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren bir vitamindir.

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar kanser çeşitleri, tansiyon, kalp hastalıkları, diabet, kronik yorgunluk, depresyon ve sık sık enfeksiyona yakalanma gibi ciddi sağlık sorunlarıdır. Bu yüzden vücut D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir göstermeden önce günlük yeterli güneş ışığı almak ve D vitamini içeren yiyecekler tüketmek gerekir.

D vitamini eksikliği belirtileri

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar

D Vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır, vücut ihtiyacı olan D vitaminini temin edemezse bir süre sonra çeşitli sistemlerin çalışmasında aksaklıklar ortaya çıkabilir. D vitamini vücuttaki pek çok sistemin çalışmasına doğrudan etki ettiğinden D vitamininin faydaları da oldukça fazladır.

D vitamini sağlıklı bir diş ve kemik yapısının oluşmasında rol oynar. Halsizlik, yorgunluk ve depresyonun giderilmesini sağlar. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemi için de D vitamini en gerekli maddelerden biridir.

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir:

 • D vitamini kemik ve dişleri güçlendirir. İlerleyen yaşlarda kemik erimesi riskini azaltmak için düzenli olarak D vitamini almak gerekir. Bu da her gün güneş ışığından faydalanmak ve D vitamini içeren yiyecekler tüketmekle olur. Kemik erimesi hastalığı D vitamini eksikliği belirtileri arasındadır.
 • D vitamini pankreasın insülin salgılamasında düzenleyici görevi görür.
 • D vitamini kasları güçlendirir. D vitamini eksikliği belirtilerinden biri de kronik yorgunluktur. Sürekli olarak halsizlik, yorgunluk, vücutta ağrı gibi şikayetleri olanlar D vitamini seviyelerini kontrol ettirmelidir.
 • D vitamininin ruh hali üzerinde olumlu etkisi vardır. D vitamini depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıklardan korur. Vücutta D vitamini azalınca depresyon sizi daha kolay ele geçirir. Kötü hislerle başa çıkmak, daha iyi hissetmek için D vitamini faydaları birebirdir. Bunun için yaz ya da kış farketmeksizin her gün en az yarım saat gün ışığına çıkın. Temiz hava alın. Yürüyüş, bisiklete binme, koşu gibi kan dolaşımını artıracak, mutluluk hormonu salgılamanızı sağlayacak egzersizler yapın.
 • D vitamini faydalarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara ve her türlü enfeksiyon riskine karşı korumasıdır. Bu yüzden D vitamini eksikliği belirtileri arasında hastalıklara çabuk yakalanma ve vücut direncinin zayıflaması da bulunur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

 • Aynı şekilde günlük yeterli D vitamini alımı çeşitli kalp hastalıkları, hipertansiyon, kanser türleri ve benzer hastalıklara karşı koruma sağlar.

D Vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar en başta vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasından faydalanırlar. Zayıf bağışıklık ile beraber vücut her türlü mikroorganizmanın vereceği zarara karşı savunmasız kalır. D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır, sık hastalanmak, sürekli yorgunluk ve depresyon halinden şüphe etmeli ve bir doktora görünmelisiniz.

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar:

 • Sık hastalanmak ve enfeksiyon kapmak: D vitamini faydalarından en önemlisi bağışıklık sistemini güçlü kılmasıdır. Böylece vücut her türlü hastalık yapıcı bakteri ve virüsle daha iyi savaşır. D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır, bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut hastalıklara karşı savunmasız kalır. Eğer çok sık hastalanıyorsanız, özellikle sürekli olarak soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklara kolay yakalanmaktan şikayetçiyseniz D vitamini eksikliğiniz olabilir.
 • Yorgunluk ve halsizlik: Yorgun ve güçsüz hissetmek D vitamini eksikliği belirtileri arasındadır. D vitamini eksikliği belirtileri nasıl anlaşılır bulmak için yapılan bilimsel araştırmalarda sürekli olarak yorgunluk ve baş ağrısı şikayetleri olan kişilerin vücutlarında bulunan D vitamini miktarının oldukça düşük olduğunu göstermiştir. D vitamini takviyesi yapıldığında ise bu semptomların oldukça azaldığı gözlenmiştir. Eğer kendinizi sürekli halsiz ve yorgun hissediyorsanız, gücünüzün azaldığını düşünüyorsanız D vitamini eksikliğiniz olabilir. Bu durumda açık havada bol oksijen ve güneş ışığı almalı, D vitamini içeren yiyecekler tüketerek D vitamini faydalarından yararlanmalısınız. Bu şekilde enerjinizi tekrar kazanabilirsiniz.
 • Kemik ve sırt ağrısıD vitamini kemik sağlığı için çok önemli bir vitamindir. Vücutta kalsiyum ve fosforun emilimini sağlayarak kemik ve dişleri güçlendirir. Kemiklerde ve sırtta ağrı D vitamini eksikliği belirtilerinden biri olabilir. Özellikle kronik sırt ağrınız varsa mutlaka D vitamini düzeyini kontrol ettirmelisiniz. Güçlü kemiklere sahip olmak ve ilerleyen yaşlarda kemik erimesini önlemek için açık ve güneşli havada düzenli yürüyüş yapın. Kalsiyum, fosfor ve D vitamini içeren yiyeceklerle beslenin.
 • Depresyon: Kötü ruh hali vücutta ters giden bir durum olduğunun habercisi olabilir. Özellikle her gün yeterli miktarda D vitamini alamayan kişilerde bir süre sonra depresyon ve mutsuzluk gibi D vitamini eksikliği belirtileri görülmesi olasıdır. D vitamini alımı depresyonla savaşmaya destek olarak ruh sağlığına olumlu etki eder.
 • Yaraların geç iyileşmesi: Herhangi bir yaralanma ve operasyon sonrası yaraların geç iyileşmesi de D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar arasındadır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre vücuttaki vitamin artışı yaraların iyileşmesi için yeni deri üretimini hızlandırıyor. Bu şekilde yeterli D vitamini alındığında vücuttaki yaralar daha kolay ve hızlı iyileşiyor. Özellikle herhangi bir operasyon geçirecek olan kişiler operasyon öncesi ve sonrasında D vitamini içeren yiyecekleri tüketmeli ve mümkün olduğunca güneş ışığından faydalanmalıdır.
 • Kemik kaybı: D vitamininin faydalarından biri de vücutta kalsiyum emilimine yardımcı olmasıdır. Bu yüzden D vitamin kemik sağlığı için çok önemlidir. Düşük kemik yoğunluğu, kalsiyum ve diğer minerallerin kemikteki kaybından kaynaklanır. İleri yaşlarda özellikle kadınlarda düşük kemik yoğunluğu kemikte kırılmalara sebep olur. Kemik kaybını önlemek için bol miktarda kalsiyum almanın yanı sıra bol miktarda D vitamini almaya da özen gösterilmelidir.
 • Saç dökülmesi: Saç dökülmesi genellikle yoğun stres yaşamayla ilişkilendirilir. Ancak saç dökülmesi çok yoğun ise bunun nedeni besin yetersizliği olabilir. D vitamini eksikliği belirtilerinden biri de saç kaybıdır. Saç dökülmesinin önüne geçmek için D vitamini içeren yiyeceklerle dengeli beslenilmeli ve her gün güneş ışığına çıkarak vücutta D vitamini yapımı desteklenmelidir. Bu şekilde D vitamini eksikliği belirtileri giderilir ve D vitamini faydalarından yararlanılabilir, böylece daha sağlıklı çalışan bir vücuda kavuşulabilir.