Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

By | 19/06/2017

Demir eksikliği belirtileri nasıl anlaşılır, demir eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir ve yetişkinlerde demir eksikliği nelere yol açar bu yazımızda açıkladık. Demir eksikliği erken dönemde tespit edilerek iyileştirilmesi gereken bir durumdur. Aksi takdirde ciddi hastalıklara yol açabilir. 

Demir eksikliği en yaygın görülen sağlık problemlerinden biridir. Demir eksikliği vücutta çeşitli kalp sorunları gibi demir eksikliğinde görülen hastalıklar ortaya çıkmasına sebep olabilir.

demir eksikliği belirtileri nelerdir

Demir eksikliği belirtileri nelerdir

Demir eksikliği malesef ülkemizde en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Genel olarak demir eksikliği anemisi ya da kansızlık adıyla bilinir. Bu isimlendirme kısmen doğrudur.

Demir eksikliği yetersiz beslenme ya da bazı rahatsızlıklar ile vücuttaki demir mineralinin az olması durumudur. Demir sağlıklı bir vücut için önemli bir mineraldir.

Yetişkinlerde demir eksikliği nelere yol açar?

Eğer vücudunuzda ters giden birşeyler varsa bu durum kendini eninde sonunda bazı belirtilerle gösterir. Ciddi rahatsızlıkların önüne geçip erken tedbir almak için yetişkinlerde demir eksikliği nelere yol açar, demir eksikliği belirtileri nelerdir bilmek gerekir.

Yetişkinlerde demir eksikliği nelere yol açar tespit edilip tedavi edilmezse vücutta demir seviyesi düşmeye devam eder. Bir süre sonra yaşam kalitesini belirgin bir şekilde azaltan belirtiler ortaya çıkabilir.

Demir eksikliğinde görülen hastalıklar yoğun olarak kalbi etkileyebilir ve kişiyi halsiz, yorgun bırakabilir.

Demir eksikliği nasıl anlaşılır?

Yorgunluk ve halsizlik: Kendinizi uzun dönem boyunca halsiz ve yorgun hissediyorsanız, hareket etmeye karşı son derece isteksizseniz bu demir eksikliği belirtileri arasında olabilir.

Bunun sebebi hücrelerin yeterince enerji üretemiyor olmasıdır. Demir eksikliğinde kanın oksijen taşıma kapasitesi düşer.

Yeterli oksijen temin edilemezse vücudun ihtiyacı olan enerji üretilemez. Sonuç olarak demir eksikliği nasıl anlaşılır, kişi kendini halsiz ve yorgun hisseder.

Kalpte çarpıntı ve göğüste ağrı: Demir eksikliği sonucu kan ile yeterli oksijen taşınamaz. Bu durumla kalp direkt olarak ilişkilidir. Kalp doku ve hücrelere yeterli oksijenin sağlanması için kanın daha hızlı bir şekilde vücutta dolaşımını sağlar. Ancak bu da kalpte çarpıntı ve göğüste ağrı hissedilmesine sebep olur.

Nefes darlığı: Demir eksikliğinde görülen hastalıklar arasında nefes darlığı da bulunur. Günlük hayattaki merdiven çıkma ya da tempolu yürüme gibi aktiviteler sonucu demir eksikliği olan kişi nefes darlığı yaşar.

Zihinsel aktivitelerde yavaşlama: Tüm diğer organlar gibi beyin de tam kapasitede çalışabilmek için oksijene ihtiyaç duyar. Demir eksikliği nasıl anlaşılır, kandaki oksijen kapasitesi düşer ve beyne daha az oksijen taşınır.

Buna bağlı olarak yetişkinlerde demir eksikliği nelere yol açar, konsantrasyon, karar verme, öğrenme gibi zihinsel fonksiyonlarda azalma olabilir. Demir eksikliği belirtileri ya da demir eksikliğinde görülen hastalıklar arasında hafızada zayıflık ve unutkanlık da vardır.

Saç ve tırnaklarda problemler: Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri yeteri kadar almak düzgün bir dış görünüme sahip olmayı sağlar. Yetişkinlerde demir eksikliği olduğunda, tırnaklar daha kolay kırılabilir. Saçta sık sık dökülme görülür.

Ancak saç ve tırnaklardaki bu problemler demir minerali ile birlikte diğer minerallerin eksikliğinde de görülebilir. Bu durumun sebebi araştırılmalıdır.

Çabuk üşüme: Yetişkinlerde demir eksikliği nelere yol açar bir belirti de sık sık üşümektir. Kansızlık denilince ilk akla gelen belirtilerden biri de el ve ayaklardaki üşümedir ve bu durum yaygın olarak bilinir.

Eğer çok sık üşüyorsanız tahlil yaptırmakta fayda var. Tüm diğer işlemler gibi vücudun ısınabilmesi için de oksijene ihtiyaç duyulur. Demir eksikliği sonucu yeterli oksijen sağlanamadığında ise üşüme görülür.

Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

Demir mineralinin görevlerinden biri kana kırmızı rengini veren hemoglobin maddesinin üretilmesidir. Eğer yeterli hemoglobin üretilemezse kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi düşer.

Vücuttaki doku ve organların sağlıklı çalışabilmesi için oksijen hayati derecede önemlidir. Bu yüzden kan dolaşımı ile maksimum kapasitede oksijen taşınmasi gerekir ki bu da vücutta yeterli demir minerali olmasına bağlıdır.

Vücuttaki demir eksikliğine demir eksikliği anemisi adı verilir. Ancak aneminin başka türleri de vardır. Anemi B12 vitamini eksikliği ya da vücuttaki başka rahatsızlıklar sonucu da ortaya çıkabilir.

Demir eksikliği nedenleri

Demir eksikliği nedenleri çok çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor olabilir ve kişiden kişiye değişir. Bir kişide sağlıksız beslenme gibi yaşam koşulları iken başka bir kişide sindirim sistemi ile ilişkili bir rahatsızlıktan kaynaklanan demir eksikliği anemisi görülebilir.

Demir eksikliğinde görülen hastalıklar oluşur. Önemli olan demir eksikliği belirtilerini erken farkedip bir an önce demir eksikliği nasıl giderilir tedavi olunmalıdır. Uzun vadede demir eksikliği belirtileri ve demir eksikliğinde görülen hastalıklar ortaya çıkabilir.

Demir eksikliği nedenleri:

  • Yetersiz ve dengesiz beslenme
  • Aşırı çay ve kahve tüketimi
  • Kadınlarda adet kanamaları
  • Hamilelik
  • Çeşitli sindirim sistemi hastalıkları
  • İç kanamaya sebep olan bazı hastalıklar

One thought on “Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *