Diyet Yapmadan Kilo Vermenin 10 Etkili Yolu

By | 17/09/2015

Hızlı tempoda kilo vermek için yoğun bir diyet yapmanıza gerek yok. Kilo vermek için oldukça fazla sağlıklı yöntem var ve aşağıdaki stratejilerden hangisini uygularsanız uygulayın bunun size önemli bir miktarda kilo kaybı getirisi olacaktır.

Aşağıdaki 10 önerinin hepsini birden uygulamak zorunda değilsiniz. Basit bir şekilde denemesi en uygun olanı seçin ve hemen yaşamınızdaki gerekli değişiklikleri yapın. Yaptığınız değişikliği artık hiç çaba gerektirmeden uygulamaya devam edene kadar sürdürün. Burada amaç doğru seçimi yapmak değil, doğru seçimi yaptıktan sonra yaşamınız boyunca ara vermeden, yapmayı bırakmadan sürdürmek. O zaman birini seçip başlayın!

Diyet yapmadan kilo vermek için ipuçları

Diyet yapmadan kilo vermek için ipuçları

Diyet yapmadan kilo vermek için ipuçları

1. 3 Ana öğün artı 2 ara öğün tüketin

Eğer kahvaltıyı atlayanlardan veya öğle ya da akşam yemeklerinde aşırı yiyenlerdenseniz 3 ana öğünle 2 ara öğün tüketmek sizde tamamen fark yaratacaktır. Ara öğünlerinizin zamanlarını iyi ayarlarsanız size kahvaltıdan öğle yemeğine, öğle yemeğinden de akşam yemeğine destek olacak, aşırı aç olarak sofraya oturmanızı engelleyecektir. Akşam yemeğinden sonra yemek, yalnızca uykunuz için değil aynı zamanda sindirim sisteminiz için de zararlı olduğundan bu dürtünüze karşı direnin. Akşam yemeğinden sonra mutfağınızı kapatın.

2. Daha fazla su için

Aslında çoğu kişi henüz farkında olmasa da su içmek en kolay yöntemdir. Yalnızca daha fazla su içmek bile kilo vermede etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. Su içmek açlığınızı frenler. Çoğu zaman susuzluk açlık duygusuyla karıştırılabilir ve yeterli su içmediğinizde beyninize gelen sinyalleri açlık olarak algılayıp yemek yemeye yönelebilirsiniz. Bu yüzden yanınızda sürekli olarak bir şişe su bulundurup sık sık su içmeye özen göstermeniz yararınıza olacaktır.

Su içmek aynı zamanda toksinlerin vücudunuzdan uzaklaştırılmasına yardımcı olur, karaciğerinizin ve böbreklerinizin düzgün çalışmasını sağlar.

Yeterince su içmediğinizi gösteren 11 işaret

3. Aktivitelerinizi not edin

Ne kadar aktif bir yaşam sürdüğünüze dair objektif bir fikir edinmek istiyorsanız haftalık olarak aktivitelerinizi not edin. Bu şekilde elde ettiğiniz verileri değerlendirerek günlük işlerinizin arasında egzersize ne kadar zaman ayırdığınızı tespit edebilirsiniz. Günlük kaç kilometre yürüdüğünüz, ne kadar süre ve hangi yoğunlukta egzersiz yaptığınız ve hangi saatler arasında uyuduğunuzun notunu alabilirsiniz. Buna göre sonuçları değerlendirip daha düzenli uyumaya ya da daha fazla egzersiz yapmaya karar verebilirsiniz.

4. Tabağınızı besleyici yiyeceklerle doldurun

Vücudunuza ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral ve diğer besleyici yapı maddelerini sağlamak, yağ ve fazla kalorileri vücudunuzdan uzak tutmak için tabağınızı sağlıklı ve besin değeri yüksek yiyeceklerle doldurun. Bu yiyecekler uzun vadede organlarınızın sorunsuz çalışmasına yardım edecek, daha ince ve formda bir vücutla daha mutlu ve uzun bir yaşam sürmenizi sağlayacak.

5. Yeni bir spora başlayın

Egzersiz yapmak için gerekli motivasyonu sağlamak zor olabilir. Böyle zamanlarda kendinize çeşitli bahaneler üreterek egzersiz programını aksatmaya başlar ve malesef zamanla egzersiz yapmamayı bir alışkanlık haline dönüştürmeye başlayabilirsiniz. Bunu çözmenin en iyi yolu yeni bir spora başlamaktır. Yeni birşey öğrenmek, daha iyi olmak için antreman yapmak ve rekabet duygusu sizi sık sık antreman yapmaya yönlendirecektir.

6. Şekeri kesin

Şekerden vazgeçmek birçok kişi için zor olabilir. Günlük yaşantıda şekeri oldukça sık kullananlar için iyice güçlenmiş alışkanlık bağlarını kırmak biraz çaba isteyebilir. Yiyecek ve içeceklerle birlikte alınan fazla şeker vücutta yağa dönüştürülür. Ayrıca kan şekerinde düzensizliği sebep olur ki bu da çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Şeker alımını tamamen kesmeseniz bile azaltmanız bile kilo vermede size büyük fayda sağlayacaktır.

Şekerin zararları hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

7. Her gün bir saat yürüyün

Eğer yaşam tarzınızda hiç bir şekilde değişiklik yapmıyorsanız sadece her gün bir saat yürümeyi deneyin. Her gün bir saat yürümeyi alışkanlık haline getirdiğinizde bir süre sonra vücudunuzun toparlandığını, fazla kilolarınızdan kurtulmaya başladığınızı farkedeceksiniz. Özellikle açık havada yapılan yürüyüşler yapılması en kolay egzersizlerden biri olmasıyla birlikte sağlığınıza sağlık katar:

Her gün yürümenin 10 faydası

8. Yoga yapmaya başlayın

Yoga çok yoğun bir egzersiz olmamakla birlikte kaslarınızı güçlendiren, uzatan ve denge kazanmanıza yardımcı olan bir aktivitedir. Bununla birlikte germe, esneme, güçlendirme çalışmalarıyla kardio yapabileceğiniz bir kombinasyon kilo vermek için yeterli miktarda kalori yakmanızı sağlar. Yaş ilerledikçe vücuttaki kaslar esnekliğini kaybeder. Yoga yaparak esnekliğinizi artırabilir ve koruyabilirsiniz. Yoganın en güzel yanı doğal olması, aynı anda bedeninize ve zihninize hitap etmesidir.

9. Abur cubur ve fast food yemeyi bırakın

Kilo vermek için sıkı bir diyete başlamak yerine günlük yaşantınızda sürekli olarak yediğiniz gofret, bisküvi, cips, aşırı şeker barındıran gazlı içecekler gibi abur cuburları kısmak daha mantıklı. Dışarıda yeterince çiğnemeden kısa süre içinde tüketilen, içeriğinden emin olmadığınız fast food türü yiyecekleri yemeyi bırakmalısınız.

100 kalorinin altında 10 sağlıklı atıştırmalık

Bunun yerine sağlıklı yağlarla, bildiğiniz malzemelerle yapılan ev yemeklerini tercih edin. Böylece hem aşırı şeker, yağ ve yerken farkında olmadığınız zararlı birçok maddenin vücudunuza girmesine engel olacaksınız. Bunların yerine vücudunuz için gerekli vitamin, mineral, proteini alacaksınız. Eğer abur cubur ve fast food yemek yerine sağlıklı ve dengeli beslenme düzenine geçerseniz kısa süre içinde diyet yapmadan kilo vermeye başlarsınız.

GDO’lu ürünlerin zararları nelerdir?

10. Kas kütlenizi artırın

Diyet yapmadan kilo vermek için egzersiz yaparak kas kütlenizi artırmalısınız. Kas kütlesinin artması metabolizma hızınızı artırır ve böylece daha fazla kalori yakarsınız. Uygun bir egzersiz programı kısa süre içinde vücudunuzdaki fazla yağların yerini kasla değiştirecektir. Kas kütleniz artıkça otomatik olarak daha fazla kalori yakıp diyet yapmaya gerek kalmadan kilo verebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *