Doğal Diş Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır?

By | 14/09/2017

Çay ve kahve gibi içecekler, sigara içmek dişlerin doğal rengini kaybederek sararmasına sebep olur. Dişlerini doğal malzemelerle ve ucuza beyazlatmak isteyenler için etkili doğal diş beyazlatma yöntemleri mevcut. 

Dişleri düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak diş sağlığına büyük katkı sağlar. Ancak dişlerin beyaz rengini korumasına yardımcı olmaz. Günlük alışkanlıklarımız zaman içinde biz farketmeden dişlerimizin sararmasına neden olur.

Doğal Diş Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır

Doğal Diş Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır

Çok fazla çay ve kahve içmek, dişlerin boyanmasına sebep olan bazı yiyecek ya da ilaçlar, sigara kullanımı gibi etkenler dişlerde sararmaya yol açar. Dişlerin boyanmasına ve lekelenmesine neden olan yiyecek ve içeceklerden bazıları şalgam suyu, kola, vişne, karadut ve safran gibi renk veren baharatlardır.

Doğal diş beyazlatma yöntemlerinden birini seçerek bu lekelerden ve renk değişiminden kurtulabilirsiniz. Eğer evde diş beyazlatma yöntemlerinden birini uygularsanız, ilerki zamanlarda dişlerinizin beyazlığını korumak için bu tür yiyecek ve içeceklerle dişlerinizin fazla temas etmesine engel olmalısınız.

Bunun için bu tür meyveleri tükettikten hemen sonra dişleri temiz suyla çalkalamak ya da içecekleri pipetle içmek doğal diş beyazlatmanın kalıcı olmasına az da olsa yardımcı olabilir.

Buna ek olarak her insanın cilt rengi, saç ve göz rengi farklı olabileceği gibi diş rengi de farklılık gösterebilir. Dişler ne kadar temiz olursa olsun ve ne kadar iyi bakılırsa bakılsın yine de rengi sarıdır. Bu doğuştan gelen bir özelliktir.

Ayrıca yaşın ilerlemesi de dişlerin sararmasına ve renk değiştirmesine yol açabilir. Genetik faktörler ve yaş etkenine müdahale edilemese de doğal diş beyazlatma evde nasıl yapılır araştırılabilir, doğal diş beyazlatma yöntemlerinden biri ile diş rengi kolayca açılabilir.

Sigaranın dış görünüşünüzde yaptığı 7 etki

Dişleri beyazlatmak için ne yapmalı?

Dişleri beyazlatmak için ne yapmalı, hemen her yaştan insanın merak ettiği bir konu. Dişler hem tüketilen yiyecek ve içecekler, sigara bağımlılığı, bakım yapmamak gibi elimizde olan sebeplerle, hem de genetik faktörler ve yaşın ilerlemesi gibi bizim kontrolümüz dışındaki sebeplerle zaman içinde rengini kaybediyor.

Dişleri beyazlatmak için ne yapmalı:

Bu konuda diş doktorunuz size işlem esnasında dişlerinizin zarar görmeyeceği bir diş beyazlatma uygulaması sunarak yardımcı olabilir. Ancak bu işlem için belirli bir bütçe ayırmanız gerektiğini unutmayın.

Bununla birlikte piyasada diş beyazlatma amacıyla çeşitli ürünler satılmaktadır. Ancak kaliteli ve uygun olmayan ürünler diş eti çekilmesi, diş minesinin incelerek zarar görmesi gibi sonuçlara yol açabilir. Dişlerin zarar görmesi ve ömürlerinin kısalması isteyeceğiniz son şey olmalı.

Bir diğer seçenek ise doğal diş beyazlatma yöntemlerinden birini uygulamak. Bu seçeneğin avantajı ise doğal malzemelerle dişlerinizin zarar görmesini önlemek. Ayrıca evde diş beyazlatma yöntemleri diğer alternatiflerine kıyasla çok daha ucuz.

Güzel bir gülüş için 5 altın kural

Doğal diş beyazlatma evde nasıl yapılır?

Doğal diş beyazlatma evde nasıl yapılır, pek çok farklı malzemeyle dişlerin beyazlamasını sağlamak mümkün. Kullanılan malzemelerin amacı dişlerdeki lekelerin giderilmesini sağlamak ve dişlerin mineral yoğunluğunu artırarak daha beyaz görünmesini sağlamak.

Yediğiniz bir meyve ya da elinizin altındaki basit malzemeler evde diş beyazlatma yöntemlerinde kullanılmakta. Çilek, muz gibi meyveler dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olur.

Ayrıca dişlerinizi tuzlam ovmak da dişlerdeki bakterilerin ölmesini ve lekelerin temizlenmesini sağlar. Doğal diş beyazlatma evde nasıl yapılır, bu işlemde en çok kullanılan malzemelerden biri de karbonattır.

Doğal diş beyazlatma evde nasıl yapılır:

Malzemeler:

  • Karbonat
  • Tuz
  • Muz kabuğu

Yapılışı:

  • Bir çay kaşığı diş macunu, yarım çay kaşığı karbonat, bir çimdik tuz ve 4-5 damla limon suyunu karıştırın.
  • Bu karışımın yarısıyla dişlerinizi 4 dakika kadar fırçalayarak ardından suyla iyice durulayın.
  • Bu işlemden yarım saat sonra bir muzu soyarak kabuğunun iç kısmını dişlerinize sürtün. 5 dakika kadar bu işleme devam edin. Muz kabuğunda bulunan magnezyum, manganez ve potasyum mineralleri dişlerinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacak.
  • Son olarak hazırladığınız diş macunu karışımının kalan yarısıyla dişlerinizi tekrar fırçalayın ve iyice durulayın.
 • Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa düzenli olarak yaptığınızda üçüncü günden itibaren değişimi farkedeceksiniz. On güne kadar bu işleme devam edebilirsiniz.

Bu yazımızda diş beyazlatma evde nasıl yapılır, dişleri beyazlatmak için ne yapmalı, evde diş beyazlatma yöntemleri, doğal diş beyazlatma yöntemleri konularını açıkladık.

Diş ve diş etlerinizde herhangi bir rahatsızlık varsa ya da beklenmeyen bir durum olasılığına karşı uygulamadan önce mutlaka diş doktorunuza danışın.

Sadece 3 günde sonuç veren evde diş beyazlatma yöntemi dişlerinize zarar vermeden beyazlık sağlayacak. Bu sürece destek olmak için süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum zengini yiyecekler tüketmeniz faydalı olacaktır.