Doldurulmuş Yumurtalar

By | 29/06/2015

Yumurta en besleyici yiyecekler arasında bulunmaktadır. Uzmanlar yumurtanın diğer yiyecekler arasında anne sütünden sonra en besleyici gıda maddesi olduğunu belirtiyor.

Yumurtanın içerisinde diğer besinlere oranla en kaliteli protein bulunur. Bu proteinler insan vücudunda kendiliğinden sentezlenemezler ve bu yüzden mutlaka beslenme yoluyla dışarıdan alınmaları gerekir.

Yumurta bu bakımdan hem yetişkinlerin hem de büyüme ve gelişme çağındaki çocukların sağlıklı beslenmek için düzenli olarak tüketmesi gereken çok önemli bir yiyecektir.

Tek bir kaynamış yumurtada:

A vitamini: Günlük tüketim miktarının %6’sı
Folik Asit: Günlük tüketim miktarının %5’i
B5 Vitamini: Günlük tüketim miktarının %7’si
B12 Vitamini: Günlük tüketim miktarının %9’u
B2 Vitamini: Günlük tüketim miktarının %15’i
Fosfor: Günlük tüketim miktarının %9’u
Selenyum: Günlük tüketim miktarının %22’si
ve yeterli miktardsa D, K, B6, E vitamini ile kalsiyum ve çinko bulunur.

Yumurtanın içeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Yumurta içeriğindeki A vitamini ile göz sağlığını iyileştirir ve gözün daha iyi görmesini sağlar. Aynı zamanda yumurtadaki A vitamini kemiklerin ve dişlerin sağlıklı gelişimine yardımcı olur.

Bununla birlikte yumurta B grubu vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir sağlıklı gıda maddesidir. B grubu vitaminleri besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde etkin rol oynar. Bu yüzden yumurta tüketerek daha enerjik olabilirsiniz.

Yumurtanın içeriğinde yine bol miktarda bulunan demir minerali kan yapımında kullanılan başlıca maddelerden biridir. Eğer vücutta sağlıksız beslenme sonucu demir eksikliği oluşursa kansızlık hastalığı başlar.

Yumurta içeriğindeki yüksek demir oranı ile kansızlığa engel olur. Buna ek olarak yumurtada bol miktarda bulunan bir diğer mineral olan çinkonun büyüme ve gelişmede önemli bir rolü vardır. Çinko aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmaz mineraller arasında yer alır.

Yumurta tüketirken bunlara dikkat edin

Öncelikle yumurta satın alırken yumurtaların soğuk bölümlerde bekletildiğinden emin olun. Yumurtanın tarihi çok eski olmasa bile uygun olmayan sıcaklıkta saklandığında yumurta çok çabuk bozulabilir.

Çatlamış ya da kırılmış yumurtaların içerilerinde kısa sürede çeşitli mikroorganizmalar üreyebilir. Ayrıca bu yumurtalar diğer yumurtalara göre daha erken bozulabilir. Bu yüzden yumurta alırken kabuğunun sağlam olup olmadığını kontrol edin.

Yumurtayı satın aldıktan sonra asla dışarıda bırakmayın. Bozulmasını engellemek amacıyla olabilecek en kısa sürede buzdolabına yerleştirin.

Yumurtanın kabuğunda binlerce küçük delik bulunur ve bu sayede yumurtanın kabuğunun hava geçiren bir yapısı vardır. Eğer yumurtayı buzdolabında çok yoğun kokusu olan yiyeceklere yakın yerleştirirseniz, yumurta zamanla bu kokuyu emebilir.

Buna ek olarak yumurtayı buzdolabında marketten aldığınız haliyle saklayın. Yıkayıp yerleştirdiğinizde yumurtanın üzerini saran doğal koruyucu tabakası yok olur. Ayrıca yumurtayı kullandıktan hemen sonra ellerinizi sabunla iyice yıkamalısınız.

Yumurtanın besin değerini kaybetmemesi için en fazla üç ya da dört hafta içerisinde tüketilmesi gerekir. Bu süreden sonra yumurta faydalı bir gıda olmaktan çıkar ve bayatlayarak bozulmaya yüz tutar.

Ayrıca yumurta çok uzun süre bekletildiğinde ağırlığından kaybeder. Bundan dolayı yumurtaların ağırlıklarını karşılaştırarak taze olup olmadıklarını anlayabilirsiniz.

İçeriğinde yoğun olarak yumurta içeren yiyecekleriniz de tıpkı yumurta gibi çabuk bozulmaya elverişlidirler. Bu yüzden bu tür yiyecekleri buzdolabında muhafaza etmeniz gerekir.

Yumurta ve kolesterol ilişkisi

Yumurta son derece sağlıklı bir yiyecektir ve düzenli tüketilmesi gerekir. Bazı insanlar yumurtanın kolesterolü artırdığı düşüncesi ile yumurta tüketmeyi sakıncalı bulurlar. Ancak yumurtanın kolesterolü artırdığı düşüncesi doğru değildir.

Vücuttaki doku ve organların sağlıklı çalışabilmesi, hücrelerin kendilerini onarabilmesi ve yenileyebilmesi için gerekli besin maddeleri yumurta tüketilerek karşılanabilir.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre vücuttaki kolesterolün yalnızca üçte birinin tüketilen besinlerden sağlandığı tespit edilmiştir. Kalp için oldukça tehlikeli olan kolesterolün yükselmesindeki diğer etkenler ise hareketsiz bir yaşam sürmek, sigara içmek ve aşırı kilolu olmak.

Eğer kolesterolünüzün yükselmesinden korkuyor ve kalp sağlığınız için endişe ediyorsanız aşağıdaki yazımıza göz atmanızı öneririz:

Kalp sağlığı için egzersiz

 Doldurulmuş Yumurtalar

doldurulmus-yumurtalarMalzemeler:

  • Haşlanmış Yumurta
  • Beyaz peynir
  • Maydanoz
  • Kırmızıbiber
  • Karabiber
  • Dereotu

Yapılışı:

  • Yumurtaları soyup boyuna olacak şekilde ikiye ayırın.
  • Beyaz kısımları zedelemeden sarıları ayırıp bir kaba alın.
  • Yumurta sarılarına beyaz peynir, ince kıyılmış maydonoz, dereotu, karabiber ve kırmızı biber ekleyip iyice ezerek karıştırın.
  • Elde ettiğiniz karışımı yumurta beyazlarının içine tekrar doldurun.

Afiyet olsun 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *