Dudaktaki Uçuğa Ne İyi Gelir?

By | 20/09/2017

Korku, üzüntü, vücudun direncinin düşmesi gibi çeşitli sebeplerle genellikle dudak bölgesinde ortaya çıkan uçuk, iyi bakılmazsa çevredeki deriye yayılıp yüzde kötü bir görüntü oluşturabilir. Bu yazımızda uçuk nasıl geçer, dudaktaki uçuğa ne iyi gelir, uçuğu ne kurutur, uçuğa ne sürülür ve dudak uçuğu kremi konularında bilgi vereceğiz.

Korku, üzüntü gibi duygusal durumların etkisiyle ya da vücut direncinin düştüğü zamanlarda hemen herkesin başına gelen bir rahatsızlıktır ağız çevresinde uçuk çıkması. Uçuğun aslında pek çok farklı sebebi olabilir. En çok bilinen sebebi korkmak olsa da uçuğa sebep olan virüs, meydana çıkmak için hep zaman kollar.

Dudaktaki uçuğa ne iyi gelir

Dudaktaki uçuğa ne iyi gelir

Yalnızca korkulduğunda değil yetersiz beslenme, yorgunluk, yoğun stres ya da baskı altında olma gibi çok farklı sebeplerle dudakta uçuk çıkabilir. Bu yüzden dudaktaki uçuğa ne iyi gelir uygulamanın yanında, en baştan uçuğun hiç çıkmaması için de bazı önlemler alınabilir.

Bir defa uçuk çıkardığınızda uçuğa sebep olan virüs vücudunuza yerleşir. Uçuğunuz iyileşse de virüs vücudunuzda kalır. Bir nevi uyku halinde, tekrar çıkmak için en uygun şartların olmasını bekler.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

Uçuk özellikle dudak bölgesinde çıktığında yüzde kötü bir görünüm oluşturur. Doğru müdahale edilmediğinde dudak çevresine yayılabilir, kanayabilir ve iyileşmesi çok uzun zaman alabilir.

Uçuğa ne sürülür, eczanelerde uçuk için satılan özel kremlerden satın alabilir ya da evde kendiniz hazırlayacağınız dudak uçuğu kremini uygulayabilirsiniz.

Uçuk nasıl geçer?

Aşırı tempolu zamanlarda vücudun uzun süre dinlenme fırsatı olmaması, sürekli yorgun olmak, yeterli beslenememe sonucu vitaminsiz kalmak, stres, korku, üzüntü gibi duygusal durumdaki değişmeler, bağışıklık sisteminin zayıflaması ile vücut direncinin düşmesi uçuk çıkmasının sebeplerindendir.

Uçuk nasıl geçer, bazen birkaç günde iyi olsa da bazı uçukların geçmesi çok uzun zaman alabilir. Uçuğa iyi bakılmazsa ya da tedavisi yapılmazsa uçuk yayılabilir.

Uçukla oynamak, yolmak, kaşımak gibi hareketler uçuğun iyileşmesinin önüne geçerek onu daha da kötü bir hale sokar.

Uçuk nasıl geçer:

Uçuğun ortaya çıkması ve iyileşmesi arasında farklı aşamalar vardır. Önce uçuğun çıkacağı yerde ağrı, kaşıntı olur. Ardından o noktada şişlik oluşur. Uçuk iyice olgunlaşarak patlar ve içi boşalır. Son olarak iltihap kurumaya başlar ve uçuğun çıktığı yerde iyilişme görülür.

Uçuk nasıl geçer, en iyisi uçuk çıkmadan önlem almaktır. Dudak kenarında ağrı, kaşıntı gibi belirtileri hissettiğinizde uçuk çıkacağından şüphe ediyorsanız o bölgeye ve çevresine bir diş sarımsağı ikiye bölerek kesik yerini sürebilirsiniz. Erken davrandığınızda bu yöntem, uçuğun gelişip patlayarak yara olmasını engeller.

Dudak kenarında uçuk çıktığında yaranın iyice yayılıp daha kötü bir görüntü oluşturmaması ve çabuk iyileşmesi için uçuğun bakımını çok iyi yapmak gerekir. Uçuğun üzerine herhangi bir kozmetik ürün sürmeyin. Makyajla uçuğu kapatmayın. Bu yaranın tahriş olmasına ve iyileşmesinin gecikmesine sebep olur. Dudaktaki uçuğa ne iyi gelir, en iyi yöntem uçuğun üzerini temiz tutmaya özen göstermektir.

Ağrı, sızı varsa bir süre buz uygulamak rahatlatıcı olabilir.

Uçuğun bulaşıcı olduğunu unutmayın. Özellikle bulaşmaya en meyilli olduğu zaman uçuğun olgunlaşarak patladığı, içinin boşaldığı zamandır. Bu süre zarfında başkalarıyla uçuğunuzun temas etmesini önleyin, havlu gibi eşyaları ortak kullanmayın. Özellikle bebek ve çocuklara yaklaşmayın.

Uçuğun çabuk iyileşmesi için evde uçuğu ne kurutur çeşitli doğal malzemelerden yardım alabilirsiniz ya da eczanelerde satılan dudak uçuğu kreminden faydalanabilirsiniz. Ancak uçuğun açık yara olduğunu unutmayın, uçuğa ne sürülür her zaman cildinizi tahriş etmeyecek ürünler kullanın.

Bir diğer önemli nokta ise uçuk iyileştiğinde virüsün tekrar bulaşmaması için yapılması gerekenlerdir. Uçuk iyileşince kullandığınız yastık kılıfı, el havlusu gibi özel eşyalarınızı temiz olanlarla değiştirmelisiniz.

Aft nasıl geçer?

Dudaktaki uçuğa ne iyi gelir?

Dudaktaki uçuğa ne iyi gelir, dışarıdan çeşitli karışımlar ya da kremler uygulamanın yanında çabuk toparlanmak için bazı önlemler de almak gerekir. Uçuğu ne kurutur, vücudun direncinin artması gerekir.

Düzgün bir şekilde dinlenmek, yeterli ve kaliteli uyku uyumak ve stresten uzak durmak önemlidir. Bunun dışında sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Dudaktaki uçuğun çıkmasının bir sebebi de vitaminsiz kalmaktır.

Dudaktaki uçuğa ne iyi gelir:

Sarımsağın faydaları oldukça fazladır. Bunlardan biri de bakteri ve enfeksiyona karşı etkili olmasıdır. Uçuğun çıkacağını hissettiğinizde o bölgeye ve çevresine kesik sarımsak sürerseniz uçuk gelişmeden kaybolacaktır. Eğer dudağınızda uçuk çıktıysa yine uçuğun üzerine kesik bir sarımsağı yerleştirip bir müddet tutabilirsiniz.

Süt de içerisindeki lisin aminoasidi ile uçuğun iyileşmesini hızlandırır. Uçuğun ilk evrelerinde süre batırılmış pamuk ile uçuğa kompres yapabilirsinir.

Dudaktaki uçuğa ne iyi gelir, evde kendi dudak uçuğu kreminizi yapabilirsiniz. Mısır nişastası ve suyu bire bir ölçüde karıştırın ve yatmadan uçuğun üzerini bu dudak uçuğu kremi ile kapatın. Sabah uyandığınızda uçuğun üzerini yıkayarak temizleyin.

Aloe vera antibakteriyel bir bitkidir ve her türlü yarayı iyileştirici özelliği vardır. Uçuğun üzerine aloe vera bitkisinin içinden çıkan jeli dudak uçuğu kremi olarak sürebilirsiniz.

Uçuğa ne sürülür, en etkili ev reçetelerinden biri de antiseptik ve antibakteriyel özellikli sirkedir. Sirkeye batırılmış pamukla uçuğa kompress yapabilirsiniz.

Ağız yarasına ne iyi gelir?

Dudaktaki uçuğa ne iyi gelir, uçuğu ne kurutur en kısa yolu üzerini temiz tutmak ve uçukla oynamamaktır. Antiseptik bir maddeyle düzenli aralıklarla kompres yapmak, ağrı sızı varsa buz uygulamak uçuğun iyileşme sürecine yardımcı olacaktır. Uçuk nasıl geçer doğru uygulamaları bilmenin yanı sıra uçuğun bulaşıcı olduğu unutulmamalı ve buna göre davranılmalıdır.