Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir?

By | 19/11/2015

Düşük karbonhidrat diyetleri kilo vermek için ideal diyetlerden. Genel olarak bakıldığında doğal, işlenmemiş fakat karbonhidrat oranı düşük yiyeceklerle beslenmeye dayalı.

Düşük karbonhidrat diyeti aynı zamanda günümüzün en büyük sağlık problemlerinden sayılan obezite, diabet ve metabolik sendroma karşı da son derece etkili. Yapılan birçok bilimsel çalışmada düşük karbonhidratlı diyetlerin, düşük yağ içeren diyetlere göre kilo verme ve sağlığın iyileşmesi bakımından daha iyi gelişmeler sağladığı tespit edilmiştir.

Düşük karbonhidrat diyeti nedir

Düşük karbonhidrat diyeti nedir

Düşük karbonhidrat diyet planı

Düşük Karbonhidrat diyetine göre ne yemeniz gerektiği ne kadar sağlıklı olduğunuza, ne sıklıkta egzersiz yaptığınıza ve ne kadar kilo vermeniz gerektiğine bağlı. Bu konuda bilinçli davranıp en doğru yemek seçimlerini yapmak için bir beslenme danışmanına başvurmanız gerekli.

Aşağıda düşük karbonhidrat diyeti uygulamak için size fikir vermek üzere sunulmuş öneriler bulunmakta.

Temel bilgiler

Ye: Yağsız kırmızı et, tavuk eti, balık eti, sebze, meyve, fındık, ceviz, badem, tam yağlı süt ürünleri, sağlıklı yağları içeren gıdalar, glüten içermeyen tahıllar.

Yeme: Şeker, buğday, tohum yağları, trans yağlar, diyet ve düşük yağ içeren ürünler, yüksek oranda işlenmiş gıdalar.

Uzak durulması gereken yiyecekler

Diyetinizin etkili olması için aşağıdaki 7 yiyeceği tüketmekten kaçınmanız gerekli:

Şeker: Kutu içecekler, kola, meyve suları, şekerlemeler, dondurma ve yüksek oranda şeker içeren diğer yiyecekler.

Glüten içeren tahıllar: Buğday, arpa, çavdar. Ekmek çeşitleri ve makarnalar.

Trans yağlar: Hidrojenize edilmiş ya da kısmen hidrojenize edilmiş yağlar.

Yüksek oranda omega-6 içeren tohumlar ve bitkisel yağlar: Pamuk, soya fasülyesi, ayçiçeği, üzüm çekirdeği, mısır ve kanola yağları.

Yapay tatlandırıcılar: Aspartam, sakarin, sükraloz, asesulfam k.

Diyet ve düşük yağlı ürünler: Birçok süt ürünü, kahvaltılık gevrekler ve çeşitli krakerler.

Yüksek oranda işlenmiş gıdalar: Yiyeceklerinizin nasıl üretildiğini okuyup ne oranda işlendiğine karar verin. İşlenmiş gıdalar yerine doğal ürünleri tercih edin.

GDO’lu ürünlerin zararları nelerdir?

Düşük karbonhidrat diyeti – yiyecek listesi

Diyetiniz boyunca aşağıda sıralanan doğal ve işlenmemiş gıdalarla beslenmeniz gerekli:

Et: Yağsız kırmızı et, tavuk ya da hindi eti.

Balık: Somon, alabalık, mezgit, levrek ve diğer balık çeşitleri.

Yumurta

Sebze: Ispanak, brokoli, karnabahar, pırasa, lahana, havuç ve diğer sebze çeşitleri.

Meyve: Elma, armut, yaban mersini, çilek ve diğer düşük karbonhidratlı meyve çeşitleri.

Yağlı tohumlar ve kuruyemişler: Ayçekirdeği, fındık, badem, ceviz ve diğer kuruyemişler.

Tam yağlı süt ürünleri: Peynir, tereyağı, yoğurt.

Sağlıklı yağlar: Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı.

Eğer amacınız kilo vermekse fındık, ceviz, badem ve peynir gibi gıdaları belirli bir ölçüde tüketmeye özen gösterin. Aşırı tüketimden kaçının. Günlük olarak bir porsiyondan daha fazla meyve yememeye özen gösterin.

Eğer sağlıklıysanız, düzenli egzersiz yaparak aktif bir yaşam sürüyorsanız patates, glüten içermeyen pirinç, yulaf, kinoa gibi tahılları ve fasülye, nohut, mercimek gibi baklagilleri rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bütün yedikleriniz belirli bir ölçüde olmalı. Günlük olarak yukarıda sayılan yiyeceklerin hiçbirini aşırı tüketmemeniz diyetin verimli bir sonuç verebilmesi için son derece önemli.

Diyet yaptığınız süre boyunca eğer canınız çikolata çekerse bitter çikolatayı tercih etmelisiniz. Bitter çikolata antioksidan bakımından oldukça zengin bir yiyecek olduğu için sağlığınız için faydalıdır. Ayrıca bitter çikolatada şeker oranı düşüktür. Bu da bitter çikolatayı, günlük olarak aşırı tüketmemek şartıyla ideal bir diyet yiyeceği yapmakta.

Düşük karbonhidrat diyeti yaparken bütün bu yukarıda sayılan yiyeceklerle birlikte içecek olarak kahve, çay, su ve maden suyu tüketebilirsiniz.

Düşük karbonhidratlı sağlıklı atıştırmalıklar

Düşük karbonhidrat diyeti uygularken günlük üç ana öğün tüketmelisiniz. Ayrıca öğün aralarında acıkmayı önlemek amacıyla karbonhidrat oranı az sağlıklı atıştırmalıkları ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Ara öğünlerin amacı ana öğün için öğle ya da akşam vakti sofraya aşırı aç bir şekilde acıkmanızı önlemektir. Ana öğünler arasında hiçbir şey yemeden bir sonraki ana öğünü beklerseniz açlık duygunuz çok fazla olacaktır. Bu ise aşırı yemek yiyerek rahatsız olacağınız bir öğün geçirmenize neden olur.

İsveç diyeti yapanların yorumları…

Hiç bir zaman sofraya aşırı acıkmış bir şekilde oturmayın. Ana öğün aralarında sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek kan şekerinizin aşırı düşmesine engel olun. Bu sayede her öğünde ölçülü miktarda yemek yemeyi garantileyebilirsiniz. Düşük karbonhidrat içeren sağlıklı atıştırmalıklar:

 • Bir porsiyon meyve
 • Tam yağlı bir kase yoğurt
 • Bir ya da iki adet haşlanmış yumurta
 • Havuç dilimleri
 • Bir avuç kuruyemiş
 • Bir parça peynir

Düşük karbonhidrat diyeti için alışveriş listesi

Eğer mutfağınıza aşırı şekerli, aşırı yağlı ya da işlenmiş ürünleri sokmazsanız düşük karbonhidrat diyetini daha kolay uygulayabilirsiniz. Ana öğünler arasında birşeyler atıştırmak üzere mutfağa gittiğinizde karşılaştığınız yiyeceklerin tümü düşük karbonhidrat içeren sağlıklı gıdalardan oluşmalı. Aynı şekilde yemeklerinizi hazırlarken de malzemeleriniz diyetinizi uygulamada işinizi kolaylaştıracak ürünlerden oluşmalı.

 • Yağsız kırmızı et ya da tavuk eti
 • Balık eti (Somon gibi yağlı balıkları tercih etmelisiniz.)
 • Yumurta
 • Tereyağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Zeytinyağı
 • Peynir
 • Tam yağlı yoğurt
 • Kuruyemişler
 • Zeytin
 • Taze yeşil sebze çeşitleri
 • Taze meyve çeşitleri

One thought on “Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir?

 1. derya soygül

  Ben artik hayat biçimi haline getirdim karbonhidrati çok az tüketiyoeum. Aç kalmiyor daha bile tok oluyorum diyebilirim. Fazla karbonhidrat yedigimde hem sisiyor hem acikiyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *