Düz Bir Karın ve Sıkı Kalçalar İçin Ne Yapmalı?

By | 14/06/2015

Göbeğinizi eritip karnınızı dümdüz yapmak, kalçalarınızı şekillendirerek etkileyici bir vücuda sahip olmanın yolu.. Düz bir karın ve sıkı kalçalar…

Sadece hareket etmek sizi düz bir karın ve sıkı kalçalara sahip olma hayalinize ulaştırmaz. Derinizin altında yada organlarınızın çevresinde bulunan fazla yağ ancak kardiyovasküler egzersizler ve sağlıklı bir diyet ile yakılabilir.

Düz bir karın ve sıkı kalçalar için

Düz bir karın ve sıkı kalçalar için

Biçimli bir vücuda sahip olmak için, karın ve kalça bölgenizi hedef alacak, o bölgedeki kaslarınızın çalışmasını sağlayacak egzersizleri programınıza eklemeniz gerekir.

Vücut yapınıza göre yağlar belirli bölgelere toplanabilir. Birçok kişide kol ve bacaklar inceyken, karın ve bel bölgesi çok daha kalındır. Bunun sebebi depo edilecek tüm yağların bu bölgeye toplanmasıdır. Ne kadar spor yaparsanız yapın karın ve bel bölgeniz asla incelmiyorsa yönteminizi değiştirmeniz gerekir.

Vücudunuzun orta kısmındaki kasları çalıştıran egzersizlere ağırlık vererek karın ve bel bölgesindeki yağların yakılmasını sağlayabilir ve bu sayede daha ince ve formda bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Düz bir karın ve sıkı kalçalar için ne yapmalı?

Göbeğinizi eritip karnınızı dümdüz yapmak, kalçalarınızı şekillendirmek için düzenli olarak kardiyo egzersizleri yapmalı ve bu şekilde vücudunuzdaki yağları yakmalısınız.

Her gün tempolu yürüyüşler yaparak ter atın. Her hafta 30 yada 60 dakika boyunca koşun yada bisiklete binin. Sakatlanma riskinizi en aza indirmek ve uzun süre egzersizlere devam etmek için fitnes egzersizlerinizi daha sık yaparak dayanıklılığınızı artırın.

Yağ yakımını artırmak için kendi vücut ağırlığınızı, dambıl yada ağırlık aletlerini kullanarak her hafta iki yada üç defa üst üste günler olmayacak şekilde direnç egzersizleri yapın.

Karın kaslarınızı çalıştırın

Dümdüz bir karna sahip olmak için haftada en az üç gün karın kaslarınızı çalıştıracak egzersizler yapmalısınız. Eğer zaman ayırabiliyorsanız vücudunuzun orta kısmını şekle sokmak için egzersiz yaptığınız gün sayısını beş güne çıkarmanız daha iyi olacaktır.

Karın bölgesini çalıştıran egzersizlerden beş yada on farklı egzersiz çeşidini seçerek farklı egzersiz kombinleri oluşturabilirsiniz. Her egzersiz seansınızda karın bölgenize yönelik farklı hareketleri deneyerek düzenli ve sıklıkla yaptığınız çalışmalarınızı mototonluktan kurtarabilirsiniz.

Dümdüz bir karna sahip olmak için haftada en az üç gün karın kaslarınızı çalıştıracak egzersizler yapmalısınız.

Yağ yakımını artırmak için kendi vücut ağırlığınızı, dambıl yada ağırlık aletlerini kullanarak her hafta iki yada üç defa üst üste günler olmayacak şekilde direnç egzersizleri yapmalısınız.

Evde yapılabilecek 6 zayıflama hareketi

Etkili karın egzersizleri

Yapılan araştırmalarda en etkili karın egzersizlerinin büyük bir kısmının herhangi bir spor aleti kullanılmadan yapılan egzersizler olduğu tespit edilmiştir.

Karın kaslarınızı şekle sokmak üzere yaptığınız egzersizlerin verimli olması sizi sonuca ulaştırması için bu egzersizleri programınıza dahil etmeniz gerekmektedir.

Sırtüstü uzanıp kollarınızı yukarı kaldırın. Bacaklarınızı hafif kırılmış olarak uzatın. Gövdenizin üst kısmını yaklaşık 45 derece kadar kaldırıp tekrar yere bırakın. Bu sırada boynunuzu ileri doğru bükmemeye özen gösterin. Burada amaç karın kaslarınızın kasılmasını sağlamaktır.

Bu hareketten sonra karın egzersizinizi plank hareketiyle tamamlayabilirsiniz. Plank pozisyonu için ayak parmak uçlarınız ve dirsekleriniz üzerinde vücudunuzu eğip bükmeden dümdüz olacak şekilde kalın.

Karın bölgenizi çalıştırmak başlangıç ve ileri düzey en etkili egzersizlere aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Düz Bir Karın İçin Egzersizler

Sağlıklı ve dengeli beslenin

Sağlıksız yemek seçimleri ve yüksek kalori içeren bir diyet vücudunuzun yağlanmasına yol açar. Bunun sonucunda ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, karın kaslarınız yağların arkasında gizli kalacak ve yerine sarkmış göbeğiniz görünecektir.

Diyetinizde tam tahıllı ürünlere, yeteri kadar proteine, doymamış yağ içeren gıdalara ve bol bol meyve ve sebzeye yer verin. Buna ek olarak yeteri kadar su içmeye özen gösterin. Yeterli sıvı alımı vücudunuzun işlevlerini tam olarak yerine getirebilmesini sağlar, şişkinliği önler ve kilo vermenize yardımcı olur.

Diyetinizde tam tahıllı ürünlere, yeteri kadar proteine, doymamış yağ içeren gıdalara ve bol bol meyve ve sebzeye yer verin. Yeteri kadar su içmeye özen gösterin.

Güzel görünen, biçimli ama aynı zamanda sağlıklı bir vücuda kavuşmak çok da zor değil. Vücudunuzun orta bölgesini forma sokmak için bu bölgeyi hedef alan egzersizleri spor programınıza dahil edin.

Düz bir karın ve sıkı kalçalara sahip olma hedefinize ulaşmak için egzersizlerinize düzenli olarak devam etmeli, spor yapmayı yaşam boyu sürecek bir alışkanlığa dönüştürmelisiniz.

Spora harcadığınız saatlerin sizi biçimli ve sağlıklı bir vücuda ulaştırmasını istiyorsanız dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Yemek seçimleriniz işlenmemiş, yeteri kadar protein, lif, vitamin, mineral ve sağlıklı yağları içeren gıdalardan oluşmalı. Tabi ki bol bol su içmeyi de unutmayın.

Yağ Yakıcı Besinler Yardımıyla Hızlı Kilo Verin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *