E Vitamininin Faydaları Nelerdir?

By | 01/10/2017

E vitamini insan sağlığı üzerinde mucizevi etkileri bulunan bir antioksidandır. E vitamini vücuttaki serbest radikaller adıyla bilinen zararlı bileşenleri etkisiz hale getirir. Bu özelliğiyle önemli hastalıkları önlediği gibi yaşlanma etkilerine de karşı koyar.

E vitamini ne işe yarar, hücre yapısına direkt olarak etki eder ve hücrenin savunma mekanizmasını güçlendirir. Bunun dışında E vitamininin faydaları nelerdir, cilt yapısını düzgünleştirir, ultraviyole ışınlarına karşı cildin daha dirençli olmasını sağlar, beyni korur, diyabet riskini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, hücreleri yaşlanmaya karşı korur ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

E Vitamininin Faydaları Nelerdir?

E Vitamininin Faydaları Nelerdir?

E vitamini yağda çözünen vitaminlerden biridir. Tüketilen besinlerle günlük ihtiyaçtan fazla alınan E vitamini vücutta depo edilir ve gerektiğinde tekrar çözülerek kullanılabilir.

E vitamini hangi besinlerde bulunur, yumurta, kırmızı et, bitkisel yağlar, taze sebze ve meyve bol miktarda E vitamini içerir. E vitamininin faydaları arasında insan sağlığı açısından bu kadar önemli kılan özelliği tümör ve kanser oluşumuna sebep olan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getiren bir antioksidan olmasıdır.

E vitamininin faydaları nelerdir

E vitamininin faydaları nelerdir, kalp hastalıkları, diyabet ve kolesterol gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Beyin fonksiyonlarını ve göz sağlığını korur.

Buna ek olarak E vitamini pek çok cilt maskesinde de kapsül E vitamini kullanılmasıyla cilt sağlığına iyi gelir. E vitamini cilt ve saçların görünümünü düzgünleştirir ve güzelleştirir. Ayrıca E vitamininin faydalarından biri de hücreleri koruyarak yaşlanma etkilerine karşı koymasıdır.

E vitamininin faydaları nelerdir:

Kalp hastalıkları: E vitamini kalp damar sağlığı için çok faydalıdır. Damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesini önler. E vitamininin faydalarından biri de kalp krizi riskini azaltmasıdır.

Yapılan bilimsel araştırmalarda düzenli E vitamini takviyesi alan kişilerde kalp hastalıklarına yakalanma riskinin önemli ölçüde düştüğü tespit edilmiştir.

Kolesterol: E vitamininin iyi kolesterol olarak bilinen HDL’yi yükseltici, kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi ise düşürücü özelliği vardır. E vitamini içeren besinlere günlük diyetinizde sıkça yer verdiğinizde, kısa sürede kolesterol dengeniz sağlanacak.

Bu durumun bir diğer avantajı ise yüksek kolesterole bağlı kalp hastalıklarına yakalanma riskinizin ortadan kalkacak olmasıdır.

Güçlü bağışıklık: Çevresel etkenlerle dışarıdan vücuda giren zararlı bileşenler ya da hücresel işlemler sonucu oluşan atıklara serbest radikaller adı verilir.

Serbest radikaller bağışıklığı zayıflatır, kalp hastalıkları ve kanser gibi rahatsızlıkların oluşum nedenidir. E vitamini vücuttaki bu zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu şekilde bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar.

Kanser: E vitamini vücuttaki serbest radikallerle savaşan güçlü bir antioksidandır. Diğer bir özelliği ise hücreleri korumasıdır. Bu özelliğiyle E vitamini kanser riskini azaltır.

Cilt sağlığı: E vitamini tüketmek cildi daha esnek ve daha nemli yapar. Kılcal damarları güçlendirir ve cildin daha iyi beslenmesini sağlar.

Ciltte sarkma ve kırışma gibi yaşlanma etkilerini geciktirmek için E vitamini içeren besinler tüketin. Çünkü cilt sağlığını korumak için dışarıdan krem uygulamaktan daha etkili birşey varsa o da cilt dostu besinler tüketmektir.

Sağlıklı saçlar: E vitamini saçların daha canlı ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Saç derisinde kan dolaşımını artırır, saçları zararlı çevresel etkenlere karşı korur, saç beyazlamasını geciktirir. Düzenli E vitamini tüketimi saçların daha çabuk uzamasını sağlar.

Diyabet: E vitamini diyabet hastalığına iyi gelir. Kan şekeri seviyesinin ayarlanmasında oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalarda düzenli E vitamini alımının diyabet hastalığının olumsuz etkilerini azalttığı tespit edilmiştir.

Zinde bir beyin: E vitamininin beynin yaşlanmasını geciktirmek, beyin hücrelerini korumak gibi beyne olumlu etkisi vardır. E vitamini tüketmek beyin fonksiyonlarının tam kapasite çalışmasına ve hafızanın uzun yıllar güçlü kalmasına yardımcı olur.

Zihni geliştiren yiyecekler

E vitamini hangi besinlerde bulunur?

E vitamini hangi besinlerde bulunur, ay çekirdeği, yer fıstığı, badem, ceviz, çam fıstığı, fındık gibi yağlı kuruyemişlerde bolca E vitamini vardır. Buna ek olarak brokoli, kabak, patates, taze fasülye ve ıspanak gibi sebzeler, maydanoz, domates, yumurta, balık yağı ve zeytin yağında da E vitamini bulunur.

E vitamini içeren meyveler ise kivi, avakado ve mango gibi meyvelerdir. Bu tür doğal yiyecekleri, sağlıklı yağlar içeren kuruyemişleri günlük tüketmeniz hücre sağlığının korunmasında ve hastalıklara yakalanmamanızda önemli rol oynayacaktır.

E vitamini sağlıklı kalmak için günlük yeterli miktarda alınması gereken önemli bir antioksidandır. Bu yazımızda E vitamininin faydaları, e vitamini neye iyi gelir, e vitamini hangi besinlerde bulunur, e vitamini ne işe yarar ve e vitamini nelerde var konularında bilgi verdik. E vitamini içeren doğal besinler dışında doktor tavsiyesi ile E vitamini takviyesi de alabilirsiniz.