Egzama Neden Olur?

By | 09/03/2017

Bu yazımızda çok yaygın görülen bir cilt hastalığı olan egzama belirtileri nelerdir, egzama bulaşıcı mıdır, stres egzaması nedir, egzama tedavisi nasıldır ve egzama neden olur hakkında açıklayıcı bilgilere yer verdik.

Hastahanelerde dermatoloji bölümüne gelen hastaların çok büyük bir kısmı egzama belirtilerinden muzdarip olarak gelir. Egzama toplumda en sık görülen cilt hastalıklarından biridir. Deride şişme, içi su dolu kabarcık oluşumu, kızarıklık ya da kaşıntı gibi belirtiler egzamaya işaret eder.

Bu belirtilerden herhangi biri ya da ikisine sahipseniz zaman kaybetmeden bir dermatoloji uzmanına başvurmanızı ve tedavinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Herkes tarafından bilinen en genel egzama belirtileri deride kızarıklık ve kabarcık oluşumudur.

Egzama neden olur

Egzama neden olur

Egzama sağlık için ciddi anlamda tehlike yaratan bir cilt hastalığı değildir. En yaygın olarak bilinen egzama türleri alerjik, sinirsel, yağlı deri ve temas egzamasıdır. Egzama stres kaynaklı da oluşabilir ve stres egzaması adıyla bilinir. Kişide kaygı bozukluğu gibi bir durum varsa ya da kişi uzun süreli olarak yoğun stres altındaysa stres egzaması oluşabilir. Stres egzaması en sık orta yaş grubundaki kişilerde görülür. Genel olarak kadınlarda stres egzaması görülme olasılığı erkeklerden daha fazladır.

Eğer içinde bulunduğunuz şartlardan dolayı cildinizde stres egzaması oluştuğunu düşünüyorsanız aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz:

Kısa sürede stresle başa çıkmanın yolları

Derideki kızarıklıklar, sürekli olarak kaşıntı problemi, kabarcıklar, şişkinlik ya da derinin su toplaması gibi problemler kişiye rahatsızlık verir. Ciltte bu etkiler ve egzama neden olur konusunda tek bir duruma bağlı bir sebep yoktur. Ayrıca deri üzerindeki bu değişiklikler estetik anlamda iyi bir görüntü oluşturmaz.

Egzama neden olur?

Günümüzde halen egzama neden olur, cilt hangi durumlarda kızarıklık ve kabarcık gibi tepkiler verir tek bir etkene bağlı değildir. Egzama belirtilerine neden olan, vücutta egzama oluşumunu tetikleyen birden fazla faktör olabilir. Bunlar:

 • Kişinin kullandığı herhangi bir ilaç egzamaya neden olur.
 • Aynı şekilde kozmetik amaçlı kullanılan bazı ürünler egzama belirtilerinin oluşumuna sebep olur.
 • Egzama kalıtsal sebeplere bağlı olarak oluşabilir.
 • Enfeksiyon sebebiyle oluşan egzamaların kaynağı mantar ya da mikroorganizma olabilir.
 • Astım hastalığı gibi alerjik hastalıkların sık olduğu ailelerin çocuklarında daha sık egzama hastalığı görülebilir.

Elleri çok sık yıkamak, çamaşır ya da bulaşıkları elle yıkamak, ellerin çok sık aralıklarla deterjan ya da sabun gibi temizleyicilerle temas halinde olması cildin doğal yapısının bozulmasına yok açar. Cildin doğal yağı ve nemi kaybolur. Bu gibi durumlarda da çok kolay bir şekilde egzama oluşma riski vardır.

Egzama belirtileri nelerdir?

Egzama belirtilerinin en sık görüleni ciltte kızarıklık ve kabarcık oluşumudur. Bunlara ek olarak diğer egzama belirtileri şiddetli kaşıntı hissi, citte kabuklanma, pullanma, kepeklenme gibi oluşumlarla yine ciltte oluşan çatlaklardan gelen sızıntıdır. Bu egzama belirtilerinin her biri aynı anda ortaya çıkmayabilir. Bazı durumlarda yalnız deride akıntı ve kaşıntı hissi görülür. Kronik egzamalarda şiddetli bir kaşıntı hissine ek olarak cite pullanma ve kabarcık oluşumu olabilir.

Egzama hastalarının cildinde sürekli olarak kuruma olur. Kaşıntı hissiyle de birleşince bu durum oldukça rahatsızlık verici olabilir. Egzama vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir. Egzamanın en sık görüldüğü yer ellerdir. Ellerde egzama neden olur sorusunun cevabı basittir. Gün içerisinde su, sabun, deterjan ya da çeşitli kozmetik ürünleri gibi kimyasallarla en fazla eller temas halindedir. Bu yüzden egzama belirtilerine karşı eller mutlaka korunmalıdır.

Kozmetin ürünlerdeki zararlı kimyasallarla ilgili ‘Paraben nedir, zararları nelerdir?‘ yazımıza bakabilirsiniz.

Egzama ciltte yalnızca belirli bir zamanda ortaya çıkıp sonra yok olabilir. Böyle durumlarda egzama oluşumuna sebep o dönem yapılan aktiviteler ya da kullanılan herhangi bir ürün olabilir. Bunlar incelenerek egzama oluşumuna sebep olan etken ortadan kaldırılmalıdır.

Ayrıca cildinizde egzama belirtileri varsa cilt normalden daha hassas bir durumdadır. Ciltte yarıklar ve akıntı durumu olabilir. Bu durumda cilt dışarıdan gelebilecek her türlü enfeksiyon ve hastalık riskine karşı daha savunmasızdır. Bu yüzden cildinizde egzama varsa çok dikkat etmeli ve cildinizi dışarıdan gelebilecek diğer hastalık risklerine karşı korumalısınız.

Kolajen nedir?

Egzama bulaşıcı mıdır?

Egzama bulaşıcı mıdır, en az egzama neden olur sorusu kadar merak edilir. Kızarıklık, pullanma, kabarcıklar ya da ciltte akıntı gibi egzamanın ciltte oluşturduğu görüntü oldukça rahatsız edicidir. Bu sebeplerle pek çok kişi egzaması olan kişilerden uzak durmayı tercih eder. Ancak egzama bulaşıcı değildir.

Egzama neden olur günümüzde tek bir etkene bağlanamıyor ancak egzama belirtileri oluşmadan önce önlem alabilirsiniz. Egzama oluşumunu önlemek için aşağıdaki konulara özen gösterin:

 • Cildinizi uzun süre suyla temas halinde bırakmayın. Banyo ya da duşu çok kısa süre içinde almaya çalışın.
 • Banyo sırasında çok sıcak su kullanmaktan kaçının.
 • Banyo sonrasında ya da ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka cildinizi nemlendirin. Hiç bir zaman cildinizin kuru kalmasına izin vermeyin.
 • Eğer nemlendiriciler cildiniz için yeterli olmuyorsa daha kuru ciltler için hazırlanmış yağ ve krem gibi ürünleri kullanın.
 • Çok sık aralıklarla kese kullanmayın. Ayrıca kese yaparken ya da lif kullanırken cildinize gereğinden fazla baskı uygulamayın ve çok uzun süreler bu tür ürünleri kullanmayın.
 • Bulunduğunuz ortamın nemli olmasına özen gösterin.

3 thoughts on “Egzama Neden Olur?

 1. Zara

  Bende egzma var galiba hastaneye gitmeme gerek varmı elimin iç kısımlarında var dış kısımlarında son zamalarda çok fazla kaşıntı var ne yapamam lazım ? Acil !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *