Egzersiz İçin Motivasyona mı İhtiyacınız Var?

By | 30/07/2015

Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için egzersiz yapmanız gerektiğinin farkındasınız. Peki kendi kendinizi egzersiz yapmak için ikna etmek neden bu kadar zor?

Düzenli egzersiz yapmanın vücuda ne derece faydalı olduğu herkesin bildiği bir gerçek. Buna rağmen çoğu zaman çeşitli bahanelerle egzersiz yapmak ya da hareket etmek bile ertelenir.

Egzersiz yapmak için motivasyon

Egzersiz yapmak için motivasyon

Her ne kadar üşengeçlik gibi görünse de bu durumun altında çok daha farklı sebepler yatabilir. Bu yazıda egzersiz yapmak için motivasyon ipuçları ve sizi egzersiz yapmaktan alıkoyan mazerelerin çözüm yollarını paylaştık.

Egzersiz yapmak için motivasyon ipuçları

Düzenli egzersizin sağlığınıza kattıklarını bildiğiniz halde sizi egzersiz yapmaktan alıkoyan sebepler nelerdir? İşte egzersize olan bakış açınızı değiştirecek, severek ve düzenli olarak egzersiz yapmanızı sağlayacak çözüm yolları:

1. Kilo vermek için egzersiz yapıyorsunuz

Egzersiz yapmaya başlamanın en yaygın sebeplerinden biri kilo verme isteğidir. Fakat şaşırtıcı biçimde kilo verme hedefi egzersiz yapmak için bu güne kadar en kötü motivasyonlardan biri olmuştur.

Yapılan bir araştırmada stresi yenmek ve kendilerini daha iyi hissetmek için egzersiz yapan kadınların, kilo vermek için egzersiz yapan kadınlardan daha sık ve daha düzenli egzersiz yaptığı tespit edilmiş.

Egzersiz yapmada hedefiniz kilo vermek olsa da bu hedefe odaklanmamalısınız. Eğer sürekli kilo vermeyi düşünerek egzersize giderseniz bu zamanla yapmak zorunda olduğunuz bir göreve dönüşecek ve sıkılmanızı ve zorlanmanızı sağlayacaktır.

Bu durumda daha az egzersiz yapar ve istediğiniz performansı gösteremezsiniz. Dolayısıyla da kilo verme hedefinize ulaşamazsınız.

Egzersiz yaparken sonrasında kendinizi daha iyi, daha enerjik hissetmenizi sağlayacak aktivitelere yönelin. Bir taraftan kalori yakarken, bir taraftan da eğlendiğiniz aktiviteleri tercih ederseniz düzenli olarak bunları yapmanız kolaylaşır ve kilo verme hedefinize ulaşırsınız.

2. Kendinize aşırı yükleniyorsunuz

Egzersizin sağlığınıza ve yaşamınıza katacağı artılar konusunda şüphe yok. Ancak fayda sağlayacağım derken zorlayıcı olmaktan kaçınmalısınız.

Birçok insan büyük bir şevkle egzersiz yapmaya başlar. Spor salonuna çok sık gider ve uzunca bir vaktini yoğun bir şekilde antreman yaparak geçirir. Malesef çoğu kişi ilk etapta egzersiz yapmaya hızlı ve yoğun bir şekilde başlayıp çok zaman geçmeden egzersizi tamamen bırakmakta.

Şunu unutmayın egzersizin devamlılığı, yaşamınız boyunca aktif ve hareketli olmanız, sağlığınızı korumanız açısından önemli. Bu yüzden egzersiz yapmaya başladığınız ilk zamanlarda daha hafif tempolu bir programa uymalısınız.

Düzenli olarak egzersiz alışkanlığı edindikten ve vücudunuz direnç kazandıktan sonra kademeli bir şekilde antreman programınızı yoğunlaştırabilirsiniz. Böylece uzun süreli olarak aktif kalabileceğiniz bir alışkanlık edinmiş olursunuz.

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı?

3. Vücudunuza güvenmiyorsunuz

Egzersiz yaparken sarkan ve daha fazla ortaya çıkan göbeğinizden, eşofman ya da spor taytı giydiğinizde aşırı geniş kalçalarınızın görüntüsünden rahatsız olabilirsiniz.

Spor salonlarındaki biçimli vücutlarıyla egzersiz yapan insanların yanında kendinizi rahatsız hissedebilir ve ortalıkta dolaşmaktan çekinebilirsiniz. Bu baskı da sizi egzersiz yapmaktan uzak tutar.

Eğer bu başa çıkamayacağınız bir durumsa egzersiz yapmaktan vazgeçmek yerine yeni çözümlere yönelmelisiniz.

Hergün açık havada tempolu olarak bir saat boyunca yürüyebilir ya da bisiklete binebilirsiniz. Evinizde internet üzerinden izleyerek ya da dvd oynatarak pilates, yoga yada bel, karın, bacak egzersizleri gibi çeşitli egzersiz videolarından biriyle düzenli olarak egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz.

Beli inceltmek için 7 etkili hareket

4. Yanlış egzersizi yapıyorsunuz

Yürüyüş bandında yürümekten, ağırlık çalışmaktan nefret ediyor olabilirsiniz. Hoşlanmadığınız halde spor yapmanız gerektiğini düşünüp kendinizi yürüyüş bandında yürümeye, dambılla kollarınızı çalıştırmaya zorlayabilirsiniz. Ancak bu durum sizi uzun vadede hareketsiz yaşamınıza geri döndürür.

Eğer spor salonlarında egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız yüzme, bisiklete binme, koşma, paten kayma ya da dans etme gibi hareket ederken aynı zamanda eğlenebileceğiniz aktivitelere yönelebilirsiniz.

Burada amaç kendinizi sevmediğiniz bir aktiviteye mecbur bırakmak değil, hoşunuza giden aktiviteleri yaparak düzenli egzersiz alışkanlığı kazanmanızdır.

En çok yağ yaktıran 7 spor

5. Sakatlığınız var

Zaten problemli olan belinizi birde spor sırasında incitip daha fazla sıkıntı yaşamak istemeyebilirsiniz. Dizinizde ya da bileğinizde bulunan sakatlık yüzünden egzersiz yapmaktan uzak duruyor olabilirsiniz.

Eğer herhangi bir sakatlığınız ya da ağrınız varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun da fikrini alarak ağrı sızı yaşamadan rahatça yapabileceğiniz bir egzersizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Örneğin dizinizde problem varsa koşu ya da bisiklet gibi aktiviteler yerine doktorunuza danışarak yüzmeye gidebilirsiniz.

6. Spor salonlarını pahalı buluyorsunuz

Spor salonlarının yıllık ücretlerini pahalı buluyor olabilirsiniz ya da bütçenizde spora ayıracak kadar paranız olmayabilir. Bu durum egzersiz yapmanıza, aktif ve sağlıklı bir yaşam sürmenize engel değil.

Aslında egzersiz için ihtiyacınız olan sadece bir çift spor ayakkabı. Arkadaşlarınızı da alıp koşuya çıkabilir yada her akşam serin havanın keyfini tempolu bir yürüyüşle çıkarabilirsiniz. Yada ulaşım aracı olarak bisikleti tercih ederek kendinize daha fazla hareket imkanı sağlamış olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *