Eklem Ağrısı Halsizlik Neden olur?

By | 06/08/2017

Hareket edebilmek ya da bir yerde sabit durabilmek için kaslar, kemikler ve eklemlerden destek alırız. Aşırı kilolu olmak ya da kireçlenme gibi rahatsızlıklarla birlikte eklem ağrıları ortaya çıkabilir. 

Vücutta kas ve kemiklerin yanısıra sabit durmayı ve hareket etmeyi sağlayan eklemler vardır. Eklem ağrısı halsizlik neden olur, herhangi bir nedenle eklemlerde problem olduğunda bu durum eklem ağrısı halsizlik belirtileriyle ortaya çıkar.

Eklem ağrısı halsizlik neden olur

Eklem ağrısı halsizlik neden olur

Buna ek olarak eklemlerde şişme ve sertlik, hareket bozukluğu ya da hareket etmede zorluk gibi belirtiler de görülebilir.

Eklem ağrısına ne iyi gelir bulmak için öncelikle eklem ağrısı neden olur kişiye özel sebebi tespit etmek gerekir. El ya da bilek eklemini bilgisayar kullanımı gibi işler için aşırı kullanma sonucu çıkan bir eklem ağrısı daha az bilgisayar kullanma ya da bileği destekleyen aparatlarla azaltılabilir.

Ancak eklem ağrısı neden olur çok çeşitli sebepler bulunmaktadır. Eklem ağrıları nasıl geçer mutlaka bir doktora danışmak ve ona göre eklem ağrısına ne iyi gelir bilinçli bir şekilde uygulamak gerekir.

Eklem ağrısını bıçak gibi kesecek 5 formül için ‘Eklem ağrısına ne iyi gelir?‘ başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Eklem ağrısı halsizlik neden olur?

Eklem ağrısı neden olur, genellikle ileri yaşa bağlı olan bir rahatsızlık olarak görülür ancak eklem ağrısı halsizlik gibi sorunlar her yaşta olabilir.

Eklemler hareket etmek ve işleri yerine getirmek için vücutta en az kaslar ve kemikler kadar gerekli kısımlardır. Yürürken, koşarken, ayakta dururken ve otururken bile eklemlerden destek alırız.

Eklem ağrısı nedenleri aşırı kilolu olmak, çeşitli egzersiz ya da sporlar, küçük ya da büyük çaplı kazalar olabilir.

Örneğin aşırı kilolu olanlarda vücut ağırlığı en fazla bacaklara yük bindirdiğinden diz eklem ağrısı daha fazla görülmektedir. Bu durumda eklem ağrıları nasıl geçer sorusunun cevabı fazla kilolardan kurtulmak ve egzersizle kasları kuvvetlendirmek olacaktır.

Eklem ağrısı halsizlik neden olur:

Kireçlenme: Diğer adı Osteoartrit’tir. Eklem ağrısı nedenleri arasında en yaygın olanlardan biridir. Kireçlenmenin nedeni eklemlerdeki kıkırdak dokunun yıpranmasıdır.

Bu yıpranma arttıkça eklem ağrısı halsizlik baş gösterir. Bununla birlikte kireçlenme aşırı kilolu ve obez olanlarda diz eklem ağrısı, aynı eklemle sürekli aynı hareketi yapanlarda ve eklem sakatlanması geçiren kişilerde de görülmektedir.

Kesecik iltihabı: Diğer adı da Bursit olan bu rahatsızlık eklem ağrısı halsizlik neden olur dendiğinde yaygın olarak görülen hastalıklardandır.

Eklemlerde tendonları korumakla görevli içi sıvı dolu kesecikler bulunur. Bu keseciklerin tahriş olması ve şişmesi eklem ağrısına sebep olur. Eklem ağrısı halsizlik ile birlikte kızarıklık, sertleşme de görülebilir.

Vücutta en fazla kalça, dizler, ayak baş parmağı, topuk ve omuz bölgesindeki eklemlerde görülür.

Tendinit: Kas ve kemiklerin arasında bağlantı oluşturan tendonların tahriş olarak iltihaplanması ve şişmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. İleri yaşlarda tendonlar esnekliğini yitirir.

Buna ek olarak vücudun belirli bir kısımındaki eklemlerin diğerlerine oranla fazla kullanılması da tendinite yol açabilir. Eklem ağrısı halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar.

Gut hastalığı: Eklem iltihaplanmasından kaynaklanan bir diğer hastalık da gut hastalığıdır. Eklem ağrısı neden olur vücutta aşırı ürik asit üretimi sonucu bu ürik asit eklemlerde birikir.

Şişlik, sertlik, eklem ağrısı halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Hastalık devam ettikçe bir süre sonra ayakta duramayacak kadar bir eklem ağrısı halsizlik olur.

Eklem ağrısı nedenleri aşırı kırmızı et tüketimi, alkol kullanmak ve genetik faktörlere bağlı olabilir.

Eklemlerin yıpranması: El ya da ayak bileğindeki eklemler gibi bazı eklemler daha sık kullanılır. Bunun bir sonucu olarak eklemler yıpranır, kireçlenme gibi bazı rahatsızlıklar ortaya çıkar.

En fazla görülenlerden biri de diz eklem ağrısıdır. Bu durumda eklem ağrıları nasıl geçer yıpranan bölgedeki eklemlere fazla yüklenilmemeli, daha az kullanmaya çalışılmalıdır.

Çeşitli kazalar: Eklem ağrısı nedenlerinden bir diğeri çeşitli kazalar sonucu eklemlerin darbe almasıdır. Buna bağlı olarak eklem ağrısı halsizlik ortaya çıkar.

Mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Ciddi kazalarda eklem ağrısının devamında kireçlenme de görülebilir.

Eklem ağrıları nasıl geçer?

Eklem ağrıları ve halsizliği azaltmak için bazı besinleri tüketmek iyi gelebilir. Eklem ağrısı halsizlik neden olur dendiğinde en büyük etken iltihaplanmadır.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre iltihap kaynaklı eklem ağrılarında iltihabın azaltılması ağrının da giderilmesini sağlıyor. Bu yüzden iltihap giderici özelliği bulunan besinleri yemek eklem ağrıları nasıl geçer, uygulanabilecek yöntemler arasında bir seçenek olarak yer alıyor.

Eklem ağrıları için hangi besinler tüketilmeli:

Somon: Somon ve benzeri balık türlerinde bol miktarda omega3 sağlıklı yağ asitleri bulunur. Bu tür balıkları tüketmek iltihap oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Bu şekilde artrit gibi eklem ağrısı halsizlik nedeni olan rahatsızlıklar hafifletilebilir.

Zeytinyağı: Zeytin yağında oleocanthal isimli bir madde bulunur. Bu maddenin iltihap oluşumunu engelleyici özelliği vardır. Zeytinyağı ağırlıklı bir diyet uygulamak eklem ağrısı halsizlik sorununa çözüm olabilir.

Yeşil çay: Tüm vücut için önemli faydalar sağlayan yeşil çay, aynı zamanda eklem ağrısı halsizliğe iyi gelir.

Eklem ağrıları nasıl geçer, mutlaka bir doktora danışarak kişiye özel ağrı sebebi tespit edilmelidir. Eklem ağrısı nedenleri çok çeşitlidir.

Fazla spor yapan bir kişide diz eklem ağrısı görülebilir ya da aşırı eklem yıpranmasından dolayı kireçleme sonucu diz eklem ağrısı oluşabilir. Eklem ağrıları nasıl geçer ağrının sebebine göre iyileştirmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

Eklem ağrısı nedenlerine göre akupuntur tedavisi ya da kaplıca tedavisi doktor tavsiyesiyle uygulanabilir.

2 thoughts on “Eklem Ağrısı Halsizlik Neden olur?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *