Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir?

By | 05/11/2017

Eklem ağrısı nedenleri spor ya da egzersiz sonucu oluşan hareket kaynaklı sebepler, çeşitli sakatlanmalar, aşırı kilolu olma ya da geçirilen kazalar olabilir. Eklem ağrısına ne iyi gelir, iltihap kaynaklı ağrılar için çeşitli ev reçeteleri uygulanabilir. 

Diz eklem ağrısı ileri yaşlarda ortaya çıkar şeklinde bir düşünce vardır. Ancak diz eklem ağrısı gençlerde de çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Eklemler vücudumuzdaki en önemli bölgelerden biridir. Kas ve kemiklerimizle birlikte eklemler vücuda destek olarak dengede durmamıza ve hareket etmemize yardımcı olurlar.

Eklem ağrısına ne iyi gelir

Eklem ağrısına ne iyi gelir

Diz eklem ağrısı gibi herhangi bir eklemde ortaya çıkan bir problem vücudumuzun hareketlerini kısıtlar. Bu durumda gündelik hayatta yerine getirmemiz gereken işleri yaparken zorlanabiliriz.

Eklemlerde ortaya çıkan sorunlar gündelik yaşamı direkt olarak etkilediği için eklem ağrısı nedenleri vakit kaybetmeden tespit edilmeli ve uygun eklem ağrısı tedavisi uygulanmalıdır. Özellikle diz eklem ağrısı dizlerin sakatlanmaya çok müsait bir yapıda olduğu için ciddi bir rahatsızlıktır.

Eklemlerde meydana gelen ağrılar vücudumuzun bu kısımlarında yolunda gitmeyen bir durum olduğunun en net göstergesidir. Eklem ağrısı nedenleri kireçlenme, iltihap ya da sakatlanma olabilir.

Bununla birlikte tedavi uygulanmadıkça ağrı olan bölgedeki problem büyüyerek daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu yüzden en yakın zamanda doktora başvurarak eklem ağrısı tedavisi yapılmalıdır.

Eklem ağrısına ne iyi gelir?

Eklem ağrısına ne iyi gelir, uygulamaya geçmeden önce mutlaka eklem ağrısının sebebi tespit edilmelidir. Ancak bu durumda eklem ağrısına yol açan sağlık problemi giderilebilir.

Böylece eklem ağrısı da iyileşmiş olur. Eklem ağrılarının en sık görüldüğü bölgelerden biri dizlerdir. Diz eklem ağrısının nedenleri genellikle dizlerde çeşitli sebeplerle oluşmuş sakatlıklardır.

Eklem ağrılarının meydana gelmesinde en büyük pay o bölgede çeşitli sebeplerle oluşmuş iltihaplanmadır. Bazı doğal yiyecekler içerdikleri etkin maddelerle bu iltihabın giderilmesine yardımcı olabilir. Bunlar yeşil çay, brokoli, zerdeçal, sarımsak, kiraz, zeyinyağı ve omega3 zengini somon gibi balıklardır.

Bununla birlikte eklem ağrısına iyi gelecek iltihap sökücü özeliği olan çeşitli bitki çaylarını demleyerek içebilirsiniz. Aynı zamanda yine doğal malzemeleri kullanarak hazırlayacağınız kremleri de eklem ağrısı tedavisi olarak şişen ve ağrıyan bölgelerin üzerine sürebilirsiniz.

Eklem ağrısına ne iyi gelir:

Limon ve zeytinyağı: Orta boy bir kavanoza 2 limonun kabuklarını parçalayarak koyun. Üzerini kapatacak şekilde doğal sızma zeytinyağı ile doldurun. Bu karışımı iki hafta bekletin. Bekleme süresinin ardından karışımı gece yatmadan önce temiz bir beze dökerek ağrıyan bölgeye koyup sabaha kadar bekletin.

Limon kabuğu içerisinde sayısız etkin madde bulunan harika bir doğal malzemedir. Limon kabuğunun etkili olduğu diğer alanlar için daha ayrıntılı bilgiyi ‘Limon kabuğunun faydaları‘ başlıklı yazımızdan alabilirsiniz.

Çam iğnesi: Eklem ağrısı nasıl geçer diye merak edenler için diğer bir doğal iyileştirici çam ağacının iğne yapraklarıdır. Bir su bardağı suda iki yemek kaşığı çam iğnesini 1-2 dakika kaynatın. Elde ettiğiniz suyu temiz bir beze dökerek ağrılı bölgenizin üzerini kapatın. Bu şekilde yarım saat kadar bekleyin.

Zerdeçal: Zerdeçal iltihap giderici özelliği bulunan bir bitkidir. Her türlü eklem ağrısı, eklem şişliği için zerdeçalı tüketebilirsiniz.

Eklem iltihabının iyileşmesi için zerdeçalı günlük yemeklerinize ya da içeceğinize ekleyerek tüketebilirsiniz. Bununla birlikte, alerji ihtimaline karşı doktorunuza danışmanızda fayda var.

Keten tohumu: Keten tohumu da aynı şekilde doğal bir iltihap sökücüdür. Eklem iltihabına ne iyi gelir, besin yoluyla iltihapla savaşmak için keten tohumu ideal bir bitkidir. Aynı zamanda keten tohumunun bağışık sistemini güçlendirici etkisi de iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Keten tohumunun kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ‘Keten tohumunun faydaları‘ yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Zencefil: Zencefil de iltihap kaynaklı eklem ağrılarının giderilmesinde etkili bir başka bitkidir. Eklem ağrısı için iki su bardağı suyu ocakta kaynatın.

Ocağın altını kapatmadan önce bir miktar zencefil atarak 15-20 dakika daha kaynatmaya devam edin. Ardından ocaktan alarak 10 dakika demlenmeye bırakın. Çayınızı içmeden önce bal ilave edebilirsiniz.

Eklem ağrısı nedenleri

Eklemler vücudun duruşuna destek olan ve hareketimizi sağlayan yapılardır. Kas ve kemiklerle birlikte uyumlu çalışarak ayakta durmayı, oturmayı, yürümeyi, koşmayı, kolu ve bacağı oynatmayı, boynu çevirmeyi, bir bardağı tutmayı, telefonu kullanmayı kısacası her türlü hareketi ve aktiviteyi yapmamızı sağlarlar. Dolayısıyla vücuttaki en fazla kullanılan yapılardan biri eklemlerdir.

Eklemlerin bu kadar sık ve uzun süreli kullanımı yıpranmayı, çeşitli sakatlanmaları ve kazalardan etkilenmeyi de beraberinde getirir. Eklemlerde oluşan sağlık sorunları sadece yaşlıları değil, her yaştan insanı etkiler. Buna bağlı olarak eklem ağrısı nedenleri çok çeşitli olabilir.

Eklem ağrısı nedenleri:

Kireçlenme: Kireçlenmenin diğer adı da osteoartrit’dir. Kireçlenmede eklem ağrsı nedenleri iki eklem arasındaki kıkırdağın yıpranması ve aşınmasıdır. Yaşlanma ve aşırı kilolu olmanı yanında çok sık kullanılan eklemlerde de kireçlenme görülebilir.

Tendinit: Kas ve kemiklerin birleştiği yerde, aralarındaki bağı tendonlar oluşturur. Tendonlardaki iltihaplanmanın adı tendinit’dir. Tendinit tendonlarda tahriş ve şişme ve eklem ağrısına sebep olur.

Bursit: Benzer şekilde tendonları korumayla görevli içi sıvı dolu keseciklerin iltihabıdır. Bursit belirtileri eklemlerde ağrı, sertleşme, şişme ve kızarmadır. Bu durumda ağrılı eklemin dinlendirilmesi ile bir süre sonra ağrının geçme ihtimali vardır.

Eklem romatizması: Bu rahatsızlık sıklıkla ellerde, ayaklarda, omuz, diz ve kalçalardaki eklemlerde görülür. Eklemlerde ağrı ile birlikte hareket kaybı ve şekil bozukluğu olabilir.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi alamak için ‘Eklem ağrısı neden olur‘ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bunlara ek olarak diğer eklem ağrısı nedenleri, çeşitli yaralanma ve sakatlıklar, eklemlerin aşırı kullanımı, gut hastalığı ve bazı enfeksiyon ve otoimmün hastalıklar olabilir. Eklem ağrısı nasıl geçer, herhangi bir tedaviye başlamadan önce bir süre ağrının kendiliğinden iyileşmesini bekleyebilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda eklem ağrısı tedavisi için vakit kaybedilmemeli ve hemen doktora başvurulmalıdır.

  • Eklem ağrısı üç gün ya da daha fazla sürdüyse
  • Eklem ağrısı kaza ya da sakatlanma sonucu oluştuysa ve ilgili bölgede Eklem ağrı ile birlikte hareket kısıtlanması ve şişlik varsa,
  • Eklem ağrılarına herhangi başka bir rahatsızlığınız olmadığı halde ateş de eşlik ediyorsa

One thought on “Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *